USB kontrol kartları ve dizüstü bilgisayarlar

Pekii onların fiyat belirleyip ona vergi hesapladığını nasıl anlıyoruz. Hemen kendi ekstremizi falan mail atıyoruz ? Kime nasıl gönderiyoruz maili

Kargo ile gelen paketin üstündeki rakama inanmadığı takdirde kendileri paket içindeki ürünün piyasa fiyatına bakarlar. Sonra belirledikleri fiyatı ve olayı senin adresine bir ihbarname ile bildirir şu adrese alım bilgilerini mail atabilirsin derler. Eğer sen satıcı ile konuşup fiyatı düşük göstertmediysen sorun yok. Aslanlar gibi onların adreslerine belgeleri beyan edersin.

Mail adresi zaten belli. Zimmete alındı falan diye bir şey gördün mü sana tebligat yapılmasını beklemeden ilgili adrese belgeleri yollarsın. mail adresi ptt nin gonderi takip sayfasında var.

Son düzenleme:
özel kargo şirketi veya ptt yi arıyorsun kargonu soruyorsun gümrüğe takıldıysa senden vergiyi ödemek için yetki belgesi, gelen ürünlerin ödeme ekstresini (aldığınız sitedeki link versenizde olur) ve açıklamasını istiyorlar.
eğer linki verirseniz o ürünün daha düşük fiyatlı linkini verirseniz vergi onun üzerinden kesiliyor (avrupa ve amerikadan %18 çinden %20)

CNC için kesici uçlar (Hangi malzemeye hangi uç, nerden alınır, fiyatlar...

Bazı düzeltmeler yapmak isterim. Tek seferde kargo hariç 75 avroyu aşmayan ürünler için artık ticari miktar ve mahiyet taşıyıp taşımadığına, alıcısının gerçek kişi yada şirket olup olmadığına bakılmıyor. 75 avroya kadar vergi muafiyeti var ve gümrüğe girerse sadece 2.60 TL (2015 için) ödeyip ürünü alabilirsiniz. Bunu yıl içerisinde istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz herhangi bir sınırlama yok.

Özel kargo firmaları (DHL, TNT vs) 75 avroyu aşmayan hiç bir kargodan , 75-1500 avro arasında bulunan kargodan ise gönderinin geldiğine dair bildirimin alıcıya yapıldığı tarihten itibaren ilk 3 gün için ardiye ücreti alamamaktadırlar. Yani 75 avro altı özel kargo firması ile getirilen ürünler için fazladan ücret talep etme hakları yok.

Ürünün bedelinin 75 avro üzerinde olması halinde 1500 avro ve 30 kg ağırlığa kadar ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi halinde (iki tane bile ticari miktar diyebilirler), gerçek kişiye gelen kargolardan avrupa birliği üye ülkelerden gelenler için %18 diğerleri için %20 vergi ödeyerek ürünü teslim alabilirsiniz.

75 avro üzerinde alıcının gerçek kişi olması halinde sadece vergi ödeyerek ürün alınabilir şirketlere gelecek kargolar için gümrük işlemi yapılması gerekir. Gümrük memuru gelen kargo için kıymet belirlemesi yaparken ambalaj üzerinde yazan değeri değil size gelen fatura yada sizin ödeme belgenize göre hatta beyanı gerçekçi bulmazsa emsal ürünlere göre kıymet belirleyebiliyor. Yani 110 avroluk ürün alıp değerini 60 dolar yazdırmak vergi muafiyetinden kurtulmak için yeterli değil. Ürün gümrüğe takılırsa memur ödeme belgesini (paypal dökümü, kredi kartı ekstresi gibi) istiyor, ürünü aldığınız web sitesinden fiyat kontrolü yapıyor.

Tanesi 50 avroluk 4 motor getireceksiniz. Hepsini tek seferde alsanız vergi çıkacak, 4 ayrı sipariş olarak geçtiniz ve vergiden kurtuldunuz. Eğer gönderici ve alıcı aynı ise paketler aynı anda gümrüğe girerse hepsi tek kargo olarak işlem görür ve 200 avro üzerinden vergilendirilirsiniz.

Tüm anlattıklarım posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi yasak olmayan ürünler için. Misal cep telefonu, vergisini verseniz dahi gümrükten alamazsınız satıcısına iade edilir.

Bunlar için kaynak olarak;

http://ggm.gtb.gov.tr/data/5331945e487c8eb1e43d7273/2014-7.pdf

http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

özel kargo şirketi veya ptt yi arıyorsun kargonu soruyorsun gümrüğe takıldıysa senden vergiyi ödemek için yetki belgesi, gelen ürünlerin ödeme ekstresini (aldığınız sitedeki link versenizde olur) ve açıklamasını istiyorlar.
eğer linki verirseniz o ürünün daha düşük fiyatlı linkini verirseniz vergi onun üzerinden kesiliyor (avrupa ve amerikadan %18 çinden %20)

Merhaba, Özel şirketlere telefonla ulaşılabilir belki, ancak ptt ye ulaşabilene denk gelmedim.
Daha düşük fiyatlı linki kabul edeceklerini sanmıyorum. Kendi aldığınız ürünün alım sayfasını isterler ki, kredi kartı ödemesi ile aynı rakam olduğunu görsünler.

Bazen tam sınırda alım yapmışsınızdır. euro ve dolar paritesi oynadığında ürün elinize geçtiğinde 75 euro yu aşmış olabilirsiniz. Bu durumda aldığınız tarihte 75 euronun altında kaldığınızı ispatlamak için alımı yaptığınız tarihteki alım sayfasını göndermeniz sizin yararınıza oluyor.
Saygılarımla

Merhaba, Özel şirketlere telefonla ulaşılabilir belki, ancak ptt ye ulaşabilene denk gelmedim.
Daha düşük fiyatlı linki kabul edeceklerini sanmıyorum. Kendi aldığınız ürünün alım sayfasını isterler ki, kredi kartı ödemesi ile aynı rakam olduğunu görsünler.

Bazen tam sınırda alım yapmışsınızdır. euro ve dolar paritesi oynadığında ürün elinize geçtiğinde 75 euro yu aşmış olabilirsiniz. Bu durumda aldığınız tarihte 75 euronun altında kaldığınızı ispatlamak için alımı yaptığınız tarihteki alım sayfasını göndermeniz sizin yararınıza oluyor.
Saygılarımla

Ben kendi yaşadıklarımı anlattım. DHL ile iki sefer ürün aldım ikisinde de link, ürün açıklaması ve gümrük işlerini hallatmeleri için imzalı kağıt yolladım. PTT ilede aldım ama daha hiç gümrüğe takılmadım. PTT ile gelen kargoyu int sitesinden detaylı takip edebilirsiniz daha ülkeye giriş yapmasa bile
Bütün kargoları altta ki link ilede takip edebilirsiniz android uygulamasıda mevcut
http://www.17track.net/tr/

Uzakdoğu alımlarında çok aciliyet yok ise normal posta öneriliyor. Diğerleri hem pahalı hemde gümrüğe sevk edilip depo parası vs gibi masraflar çıkar deniyor. Uzak doğu alışverişim 4-5 adet oldu bende takılmadım. Gerçi hep limit altında kalmıştım .
Takipli gönderiler sizin verdiğiniz link ve ptt nin gönderi takip sayfasından da takip edilebiliyor.

Uzakdoğu alımlarında çok aciliyet yok ise normal posta öneriliyor. Diğerleri hem pahalı hemde gümrüğe sevk edilip depo parası vs gibi masraflar çıkar deniyor. Uzak doğu alışverişim 4-5 adet oldu bende takılmadım. Gerçi hep limit altında kalmıştım .
Takipli gönderiler sizin verdiğiniz link ve ptt nin gönderi takip sayfasından da takip edilebiliyor.

gümrüğe takıldığında 1 hafta içinde halledersen ardiye parasını almıyorlar

gümrüğe takıldığında 1 hafta içinde halledersen ardiye parasını almıyorlar

Beni parçaladılar 10 sene önceydi sanırım 220 dolarlık ürün bana o zaman 850 tl ye mal olmuştu.Aklıma geldikçe canım yanar :D:D:D

Gumruge takilinca adresinize ihbarname gonderiyorlar.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Beni parçaladılar 10 sene önceydi sanırım 220 dolarlık ürün bana o zaman 850 tl ye mal olmuştu.Aklıma geldikçe canım yanar :D:D:D
Benim de unlu bir dhl hikayem var. Spindle ve vfd getirtmistim. Onlar da bana epey pahaliya patlamisti. Fazladan 1 ay ve 150 dolar.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Forum istatistikleri

Konular
128,273
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31
Geri