Twido PID Isıtma Sorunu

Merhaba dostlar,

Twido PLC üzerinden analog ve transistör çıkış modül yardımı ile 6 tane rezistans kontrol ediyorum. Fakat bu noktada 2 sıkıntım var.

1. Rezistanslar istenilen ısıya çok geç varıyor. Aynı rezistanslar ENDA dijital termostat ile 20 dk. ısınırken PLC'de bu 60 dk'yı buluyor. Sistemin mantığınına zarar vermeden bu süreyi düşürebilir miyiz? Düşürebiliyorsak nasıl?

2. Panel üzerinden ısıyı X dereceye kuruyorum fakat, gerçek ısı önce x+40 dereceye çıkıyor sonra soğumasını bekliyoruz. Bunu önlemek için ne yapmalıyım?

PLC'yi bilmiyorum ama PID sorunu gibi gozukuyor. Oransal band ve integral suresi ile oynamani tavsiye ederim.

Kp, Ti, Td, Samp. gibi değerler var, anlamlarını bilmiyorum. Bunların hangilerini ne şekilde değiştirebilirim?

Son düzenleme:
Pıd parametrelerın hatalı pıd auto tunıng yapmayı bılıyormusun

1.rezistans beslemelerini bir kontaktör üzerinden ver.eğer öyleyse zaten enda ile yaptığında aynı beslemeyi ve devreyimi kullanıyosun kablo,klemens vs.
2.x değerine yaklaştıkça rezistansları teker teker devre dışı bırak,örneğin x değerin 100 derece ise 70 tederecede 1 rezistans,80 derecede 2 rezistans devreden çıkacak şekilde bu sorunu aşabilirsin diye düşünüyorum.yani bir nevi kapasite kontrolü yaparak,x e yaklaştıkça kapasite düşür.

Ben twıdo kullanmadım , ama ıstersen baska plc ıle bu ısı yaparım
+- 1 derece hassasıyetle sıcaklıkları tutturum

PID ayarları için şuradan yararlanabilirsiniz:

Ekli dosyalar

• pidparametre.pdf
    803.4 KB · Görüntüleme: 7
1.rezistans beslemelerini bir kontaktör üzerinden ver.eğer öyleyse zaten enda ile yaptığında aynı beslemeyi ve devreyimi kullanıyosun kablo,klemens vs.
2.x değerine yaklaştıkça rezistansları teker teker devre dışı bırak,örneğin x değerin 100 derece ise 70 tederecede 1 rezistans,80 derecede 2 rezistans devreden çıkacak şekilde bu sorunu aşabilirsin diye düşünüyorum.yani bir nevi kapasite kontrolü yaparak,x e yaklaştıkça kapasite düşür.

Önce 1 kontaktörden ana besleme sağlanıyor, sonra ayrı ayırı SSR'ler tarafından sürülüyor rezistanslar. TK'ları ve SSR girişlerini ENDA'ya verdiğim zaman canavar gibi ısınıyor ve çıktığı değerde kalıyor.

Bu söylediğinizi elle yaptım, rezistans beslemelerini keserek. PLC içerisinden bunu nasıl yapabilirim?

Ben twıdo kullanmadım , ama ıstersen baska plc ıle bu ısı yaparım
+- 1 derece hassasıyetle sıcaklıkları tutturum

8 modüllü twido kurulu zaten, teşekkürler. ENDA ile bu sıkıntı gidiyor ama o zamanda hem sistem karmaşıklaşıyor hem de gereksiz maaliyet oluyor.

Plc içinde karşılaştırmaları kullanarak sıra ve sayı ile ısıtıcıları devreye alabilir veya çıkartabilirsiniz.
Ama sürekli devreye girip çıkmasını önlemek için ölü bant aralığı ayarlamanız gerekir.
Mesela set 80 derece olsun 80.4 te devreden çıksın 79.6 da devreye girsin(bu arayı sistemi izleyip ayarlamanız daha mantıklı olur) Denenmiştir,sorunsuz çalışmıştır.
Ama sizin sisteminiz pid komutlarıyla proğramlanmış galiba,bence twidonun kullanma klavuzundan faydalanın.kolay gele

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri