tristörlü kompanzasyon sistemi

hatice hanım gerek yok.siz uzun ömürlü bir sistem istiyor iseniz harmonik filtre olarak tasarım yapmanız yeterli web sayfamda yapmış oldugumuz sistem 5 yıl önce yapılmış kompanzasyon panosu.orda siemens malzeme seçimi yapmıştık halen herşey tıkır tıkır çalışmakta.siz tristörlü sistemi nereye yaptırmayı düşünüyorsunuz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sn Haticeyavuz duyduklarınız büyük ölçüde doğrudur..Burada yazan profesyonel arkadaşlar elbette kontaktörlü sistem ile ilgili deneyim ve tecrübeleri ile başarılı uygulamalar yapmaktadır, ancak bu durum kontaktörlü sistemin klasik sorunlarını ortadan kaldırmıyor, ve sürekli takip edilmesi ihtiyacı devam ediyor. Tristörlü sistemde kontaktör ömrü ile ilgili sorun yaşamazsınız, hızlı yükleriniz olsun olmasın uzun ömür açısından daha rahat edeceğiniz doğrudur. Tristörlü sistem taktırıp arkasına dönüp bakmayan yüzün üzerinde referansımız var.
Sorunuzun cevabına gelince, önce yükleriniz dengeli mi dengesiz mi buna bakınız, Tristörlü sistemlerin çoğu trifaze anahtarlama yapan tipte üretilmektedir, dengesizlik fazla ise bunu sağlayacak ürünlere yöneliniz, değilse oranlarınız ya sınırı aşar yada yüksek seyredebilir.
Diğer bir önerim yedekparça fiyatlarını da isteyiniz üreticiden, ilk alış maliyeti yanında bu da öenmli bir konudur.
Malzeme kalitesi ve garanti de bakılacak hususlardan olup kritik malzeme tristördür, hızlı yükünüz yoksa rölenin pek etki ve önemi yoktur ancak hızlı yükler için hızlı anahtarlama kabiliyetine sahip röle aranmalıdır, kondansatör ikinci derecede kritik malzeme olup iyi anahtarlama ile en kötü kondansatörle en az 4-5 yıl ömür elde etmek mümkündür. ayrıca harmonik filtreli-tristörlü sistemlerde 440V ve üzeri kondansatör kullanımı gerekir.

şimdiye kadar hep tristörlü sistem tavsiye edilmişti tristörlü yap sıkıntıdan kurtul şeklinde siz gerek yok diyosunuz hani daha sağlıklı olsun sürekli bakıma ihtiyacı olmasın anlamında tristörlü kullansak ?

Ben de size yüklerinizin ne olduğunu sorayım. Eğer ki sisteminizin güç faktörü 1 saniyede 5- 10 kez değişmiyorsa tristörlü bir kompanzasyon sistemine ihtiyacınız yok demektir. Yok eğer kontaktörden daha güvenli, ikide bir kontak bozulması ve kontaktör yanması derdine çare arıyorsanız daha kaliteli bir kontaktör tabiiki tristörden daha güvenlidir.

Bulunduğunuz bölgenin Şebeke gerilimi çok dalgalı bir enerjiye sahip ise sık sık tristör yanma olayları ile de karşılaşabilirsiniz.

başka bır yontem bence daha uygun ve kullanışlı olur guçlu UPS kesıntısız guç katı tristor sanmıyorum ani değişiklıklerde dayanabıleceğını

İlave edebileceğim tek şey MTBF (Mean Time Between Failure-Arızalar arası ortalama süre) parametremizdir bu da 50000 saat üzerindedir, bunun anlamı şudur her 50000 saatte ( yaklaşık 6 yıl) bir çalışan herhangi bir cihazımız arıza yapmaktadır, bu değere yaklaşacak herhangi kontaktörlü sistem olacağını sanmıyorum... Tristörlerle ilgili iddialara gelince kullanılan tristörün voltaj değerini bilmeden fikir ileri sürmemenizde fayda var, cihazlarımızın hiçbirinde tek başına tristör arızası oluşmamıştır. Ayrıca marka bir tristör ile (tristör modül farklıdır) marka bir kompanzasyon kontaktörü arasında ciddi fiyat farkı yoktur..

İlave edebileceğim tek şey MTBF (Mean Time Between Failure-Arızalar arası ortalama süre) parametremizdir bu da 50000 saat üzerindedir, bunun anlamı şudur her 50000 saatte ( yaklaşık 6 yıl) bir çalışan herhangi bir cihazımız arıza yapmaktadır, bu değere yaklaşacak herhangi kontaktörlü sistem olacağını sanmıyorum... Tristörlerle ilgili iddialara gelince kullanılan tristörün voltaj değerini bilmeden fikir ileri sürmemenizde fayda var, cihazlarımızın hiçbirinde tek başına tristör arızası oluşmamıştır. Ayrıca marka bir tristör ile (tristör modül farklıdır) marka bir kompanzasyon kontaktörü arasında ciddi fiyat farkı yoktur..

Sn. Dinamik;

Sizin yaptığınız ürünler hakkında herhangi bir yorum yaptığımı hatırlamıyorum. Ancak şunu da belirtmek isterim ki ben de tristörler konusunda epey bi uğraşıları olan bir kişiyim. Hangi güçlere kadar kumanda yapıyorsunuz bilemem ama şebeke geriliminin çok düzensiz olduğu ve özellikle hat empedansının çok büyük olduğu yerlerde tristörlerin korunabilmesi için ekstra aktif yüksek gerilim bastırma devreleri de kullanmak gerekir. Tristör arızası genelde bizim cihazlarımızda da tek başına olmaz. muhakkak başka bir sebebi vardır. Kompanzasyon sistemlerinde özellikle kondansatöre seri bağlanan endüktans doğru değerde takılmaz ise zaten o kompanzasyon sistemi ister tristörlü olsun, isterse kontaktörlü çok çabuk arıza yapacaktır.

Bizim Üretimimiz olan Endüksiyon ocaklarında yıllardır kontaktörlü kompanzasyon kullanırız ve arıza olayı çok azdır.

yapmayın sayın dinamik;ben size diyorımkı web sayfamda yapmış oldugum tesis 5 yılını dolduruyor diyorum;10 yılı aşkındır çalışan kontaktörlü çalışan sistemlerimiz var.

Sn 3elibrahim, elbette işi bilenler olarak kontaktörlü sistem de olsa sistemi idame ettirme konusunda sorun yaşamayacağınıza inanırım. Konu sistemi idame ederken harcanan efor ve arıza sayısı, bunun maliyeti vs. Ayrıca ortalama arıza süresinden bahsettim, on yılı aşkın çalışan bir sistem elbette olabilir ancak ne kadar arıza yaşandığını belirtmemişsiniz, yüzü aşkın sistemin ortalama arıza analizi ciddi bir takip gerektirir, benzer bir MTBF sayısını kontaktörlü sistem kuran bir firma takip etmişse ortaya koyarsa kıyaslar bilgi ediniriz.
Sn tossun2008, bilgi için teşekkürler, bizim 600 kvar'a kadar standart, üzeri sipariş üzerine sınırsız kVAR da üretimimiz var. Bu güne kadar tek seferde en yüksek 2.3 MVAR kurulum yaptık.

ben konuya malıyet yonunden bakacağım:) sayın dınamık bir örnek 120 kwatt gucunde bır motor duşunun bunun kompanzasyonunun malıyetı tristorlu kontrol kabaca ne olur?

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri