Trifaze kaçak akım

Birşeyi merak ediyorum elimizde trifaze 40A 30 ma kaçak alım sigortamız var diyelim. 30 ma olarak ifade ettiği ne anlama geliyor devrede 30ma lik bir kayıp olursa kaçak atacak anlamına mı geliyor ?

Sent from my iPhone using KontrolKalemi Forumu mobile app

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Giriş ve dönüş arasındaki fark 30 ma olunca atacak anlamına geliyor. Bu durumda 30 ma toprağa akmış oluyor.

Yani benim yazdığım doğru oluyor . Bazen 30ma çok sıkıntı çıkıyor sürekli atıyor biz genelde 300ma tercih ediyoruz 30ma nin atmasındaki sebep nedir 30 ma lik kayıp nerde yaşanıyor. Direnç vs bu kaybı etkiliyor mu yoksa kaçak olduğunda mı oluyor

Sent from my iPhone using KontrolKalemi Forumu mobile app

Yani benim yazdığım doğru oluyor . Bazen 30ma çok sıkıntı çıkıyor sürekli atıyor biz genelde 300ma tercih ediyoruz 30ma nin atmasındaki sebep nedir 30 ma lik kayıp nerde yaşanıyor. Direnç vs bu kaybı etkiliyor mu yoksa kaçak olduğunda mı oluyor

Uluslararası standartlarda 50 volt gerilim insan için tehlikeli kabul edilmektedir.Kaçak akım rölelerindeki 0,030 miliamper uygulaması insan vücudunun ortalama direnci 1660 ohm civarı olması nedeniyle üzerinden akacak akım 50/ 1660 = 0,030 miliamper olur kabülüyle yaklaşık bir değerdir.Siz eğer ben 0,300 milimamper civarı kaçak akım kullanacam diyorsanız gerilime maruz kalan kişinin üzerinden daha fazla akım akmasına neden olursunuz.Ha bu onu öldürür mü öldürmez mi orası tartışılır.

Kaçak akım rölesinin çalışma mantığı faz-nötr yada faz-faz üzerinden toprağa kaçak akım akarsa açma yapar direnç le doğrudan bir alakası yoktur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri