Trafoyu Breadboarda bağlama

Merhaba, yarın olan uygulama dersinde 9V'a kadar düşüren trafo kullanacağız. Trafoyu boarda bağlayarak devre kurmam lazım. Fakat hoca bazı uçlarının lehimlenmesi gerektiğini söyledi. 4 ucu var. hangilerinden fişe ya da boarda bağlamak gerektiğini bilmiyorum. Ayrıca, yine hangi uçların lehimlenmesi gerektiğinide. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şimdiden sağolun.
Bu arada acilen cevaba ihtiyacım var, yarına hazır olmasız lazım.

Ekli dosyalar

• P3190325.JPG
    P3190325.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 26
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
avometreyi diyota al,
yuksek omaj cikan ac giristir dusuk omaj cikis.hatta kisa devre de gosterir. olmadi kalin sarimlar seconder ince sarimlar primer.

kardes resimde zaten yaziyor, 4.5 volt-4.5 volt bir de cizip 9 volt yazmislar ya,
bu simetrik de olabilir, o yer cikis yerleri.
istersen sadece sag ve sol uclari kullan 9 volt kullzn isterzen 4.5 volt icin sag ve ya soldan birini kulkan ya da 3 unu al simetrik yap.
zaten genelde trafolarin giris kablosu kalin, birbirine uzak yapilirken cikislari ince ve yskin tutulur.

yolgezer74 arkadaşımızın soyledıkleri doğrudur aynı şekide uygulayabilirsin.

mGbjm4.jpg

Trafo 2 çarpı 4.5 volt ac çıkışlıdır.(4.5-0-4.5)
Şemadaki gibi 9 volt için 3 çıkış ucun dıştaki iki ucunu lehimleyip (Çizim olmadan belki zora düşersiniz diye çizdim) kullanın,ortadaki uca ise hiç lehim yapmayın.Böylece 4.5+4.5 voltun trafo içinden toplamı kadar olan voltajı (9 volt ac'yi) breadboarda direk alırsınız.

Not 1: 220 vac trafo bağlantısında kordonlu fişin geçme ucunu bir yan keski ile kesin (Breadboardda bunun için geçme yeri yoksa eğer,varsa tabiki kullanılır,böylece indirekt bir trafo bağlantısı breadboard üzerinden yapılır),mavi ve kahve kabloları lehimden önce çok telli bakır çıkacak şekilde 0.5-1 cm kadar soyun ve lehim bağlantısına hazırlayın.Geçme kısmı bu trafoya direk olarak normalde adapte edilemez çünkü.

Not 2: Bir de bu minyatür ve küçük güçteki trafolar 110 volt Şebeke düşünülüp bazen 110-0-110 volt şeklinde 3 uç şeklinde primer ac girişli de olabilirler.Resimde görülmemesine rağmen böyle 3 uçluysa eğer,220 vac için yine 9 voltu ön kısmındaki çıkıştan aldığınız gibi, en dış pimlerine lehimleyip (Ortadaki pime hiç dokunmadan) ac'yi şebekeyle prizden alın,yoksa trafo 110 vac sargıları ile 220 vac'de hemen yanar.Başarılar.Kolay gelsin.

@president tesekkurler
bir de dh de bir president vardi cok sinirimi bozardi:)
neyse @binbaşı kablosunu kesmemeli bence. baski devrede uygun bir soket bulursa o konektor cok ise yarar.

mGbjm4.jpg

Trafo 2 çarpı 4.5 volt ac çıkışlıdır.(4.5-0-4.5)
Şemadaki gibi 9 volt için 3 çıkış ucun dıştaki iki ucunu lehimleyip (Çizim olmadan belki zora düşersiniz diye çizdim) kullanın,ortadaki uca ise hiç lehim yapmayın.Böylece 4.5+4.5 voltun trafo içinden toplamı kadar olan voltajı (9 volt ac'yi) breadboarda direk alırsınız.

Not 1: 220 vac trafo bağlantısında kordonlu fişin geçme ucunu bir yan keski ile kesin (Breadboardda bunun için geçme yeri yoksa eğer,varsa tabiki kullanılır,böylece indirekt bir trafo bağlantısı breadboard üzerinden yapılır),mavi ve kahve kabloları lehimden önce çok telli bakır çıkacak şekilde 0.5-1 cm kadar soyun ve lehim bağlantısına hazırlayın.Geçme kısmı bu trafoya direk olarak normalde adapte edilemez çünkü.

Not 2: Bir de bu minyatür ve küçük güçteki trafolar 110 volt şebeke düşünülüp bazen 110-0-110 volt şeklinde 3 uç şeklinde primer ac girişli de olabilirler.Resimde görülmemesine rağmen böyle 3 uçluysa eğer,220 vac için yine 9 voltu ön kısmındaki çıkıştan aldığınız gibi, en dış pimlerine lehimleyip (Ortadaki pime hiç dokunmadan) ac'yi şebekeyle prizden alın,yoksa trafo 110 vac sargıları ile 220 vac'de hemen yanar.Başarılar.Kolay gelsin.

Bahsettiğiniz 9V çıkışında bulunan 3 uca lehim yapmaya gerek var mı? Ac giriş 3 uçlu olsaydı, dediğiniz gibilehimleme gerekebilirdi fakat 9 v'luk çıkış için bu şart mı? Yani, tehlikeli olmayacaktır diye düşünüyorum.

@president isim benzerligi:)
@Ruslana Marek,
9 volt istiyorsan sadece sol ve sag kullanacaksin onlara kopru diyot bagla bos birak.
eger simetrik istiyorsan sol, kutup sag kutup orta sase olacak. kutuplr kopru diyota.
yok bana 4.5 volt tek lazim dersen de sol ya da sagdan birisi ve orta uc.

Merhaba.Sn Ruslana Marek; Hayır,sanırım yanlış anladınız,bu 3 ucu tam olarak kullanmıyorsunuz,ortadakini yok sayıp (Zaten bu uç çok kısa tutulmuş sanırım resimde) 2 adet dışta kalan (resimdeki gibi) uçlardan direk alıyorsunuz 9 volt ac çıkışı için.110 volt ac giriş aklınızı da hiç karıştırmasın,sizin trafoda zaten bu hiç görünmüyor,yani ac girişi tarafından sadece 2 uç tam görünüyor,fişli kordonu direk onlara irtibatlayın.Genel olarak ek ayrıntı şeklinde bahsettim ben bundan.220 volt ac girişi için sadece trafoda görünen (Trafonun tam arkasında kalan) bu 2 uca lehimleyeceksiniz.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri