trafosuz güç kaynağı hakkında

tekosis

Üye
Merhaba arkadaşlar. Aşağıdaki trafosuz güç kaynağı devresini yaptım hesaplamalarıma göre problem olmaması lazım ama giriş kondansatarü aşırı ısınıyor. AC ampermetre ile yaptığım ölçümde kondansatörden 24mA akım geçişi oluyor. Uygulama devrem şemadaki ile aynı ama neden bu ısınma anlamadım. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

fazla akım geçtiğini mi soyluyorsunuz bence eğer fazla akım geçiyorsa 47 lık direnci azaltın bence ama emin değilim
teşekkurler

Teşekkür ederim kardeş ama mesele ondan kaynaklanmıyor. O direnç, gerilim kesildiğinde kondansatörün enerjisi kullanıcıya zarar vermesin diye deşarj maksatlı kullanılıyor.

Arkadaşlar bu konu hakkında halen yardım beklemekteyim. Teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
yukarıdaki yazıma atfen:
bekleyişim devam etmektedir :)

Merhaba arkadaşlar. Aşağıdaki trafosuz güç kaynağı devresini yaptım hesaplamalarıma göre problem olmaması lazım ama giriş kondansatarü aşırı ısınıyor. AC ampermetre ile yaptığım ölçümde kondansatörden 24mA akım geçişi oluyor. Uygulama devrem şemadaki ile aynı ama neden bu ısınma anlamadım. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

Bence kondansatörünüzün boyutları ile ilgili bir sorununuz bulunmaktadır. kullandığınız kondansatörün akımının ısınmayla ilgili çok alakası vardır. Bir diğeride kondansatöre paralel olan 47k lık direnci çıkarttığınızda köprü devre üzerindeki gerilim kaç volt kalıyor. eğer dirençi söktüğünüzde hala daha 5 Volt gerilimi üretebiliyorsa kondansatörü düşürmekte fayda var.

bu devrede kondansator ısınması olmaz 330 nf 630 volt ısınma mumkun değıl kondansator hatalı arızalı olabılır buna benzer devre uzerınden 100 mA geçırdım röle çektırdım 47 k yerıne 100 k bağla bu drenç sadece kondansatoru boşaltmak için 47 k uzerınden bellı mıktarda akim akitacaktır 100 k bağlarsan bu drenç uzerındende akim geçmıyeceğı için ısınma olmıyacaktır

Dediklerinizi en kısa zamanda deneyeceğim arkadaşlar. Şu an problemi microchip uygulama notundaki devre ile hallettim ama mutlaka kafamdaki problemleri halletmem gerek.

Forum istatistikleri

Konular
128,359
Kullanıcılar
450,223
Son üye
elektrikklicocuk

Yeni konular

Geri