Trafo testlerİ hakkinda yardim

selamlar.;
belki cok geç oldu ama yinede yazalım.

transformatör testleri
1-power factor testi
2-izolasyon testi MEGEr
3-bushing izolasyon testi- kapasiteye ve akım degerine bakılır
4-donusturme oranı testi
5-yağ testi
6- dc direnç testi

ve bunun gibi ir kac test daha yapılmaktadır

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba muhom o gÜÇtekİ bİr trafo yetersİz kalacaktir.İlerİde de artan talebİ karŞilaman İÇİn ben sana 3150 kva gÜcÜnde bİr transformatÖr Önerİrİm.

mrb lar trafonun yanık olduğunu ; yani bobinlerdeki sorunu çevirme oranı cihazı (ttr) ile mesafe ile ilgili yanı izalasyonunuda meger cihazı ile test yapabilirsin. fakat bu cihazlar trafo fab. ve Bakım işi yapanlarda vardı bilgiinize

Apprantice ' Alıntı:
Transformatörlere Uygulanan Testler hakkında bir döküman rapidshere yapamadığım için size int. adresini vereyim bende ordan kopyala yapştır şeklinde kendime hazırladım..

http://www.emsad.org.tr/edergi/transformator_testleri.htm

İnşallah herkeze faydalı olur..

arkadaşım verdiğin link çok işime yaradı
teşekkür ederim.

ben 6 yıl bina otomasyonu alanında ( SAUTER) çalıştıktan sonra şimdi ABB de trafo testi bölümünde işe başladım.
trafolar hakkında yeniyim.
ileride faydam dokunabilir.

genç arkadaş ' Alıntı:
muhom515 ' Alıntı:
selam.. arkadaşlar, 2400 kva gücündeki bir tesisi 1600 kva lık transformatör üzerinden besleyemeyiz değil mi?

İşletmenin çekeceği güç 1600kVA'dan fazla olursa trafo yanar.

hocam durun hemen yakmayın belki a.ğ şalteri aşırı akımdan dolayı açma yapar 1600KVA =2500A

yada sekonder koruma aşırı akım açma yapar yada yada termostat rölesi aşırı ısıdan açma yapar

yada buckholz rölesi açtırabilir trafoyu

hemen arkadaşımızı korkutmayalım dimi ;D ;Dsaygılar..

ekrem.kolu ' Alıntı:
hocam durun hemen yakmayın belki a.ğ şalteri aşırı akımdan dolayı açma yapar 1600KVA =2500A
yada sekonder koruma aşırı akım açma yapar yada yada termostat rölesi aşırı ısıdan açma yapar
yada buckholz rölesi açtırabilir trafoyu
hemen arkadaşımızı korkutmayalım dimi ;D ;Dsaygılar..

Haklısınız ekrem.kolu, atladığım bir nokta olmuş.
Eğer ki gerekli korua önlemleri alınmışsa trafoya aşırı yük binince ya şalter açar devreyi ya da koruma rölelerinden biri (Termik, buckholz, sekonder...).

sayın kertenkelebek cok güzel acıklamıssınız fakat yazınızı defalarca okudum sonunda anladım su fotografınız insanın dikkatini dağıtıyor o kediyi alıp daha sakin duran yani sabit bi foto ekleseniz yazılarınızı daha ii takip ederiz
saygılar

sayın kertenkelebek'in yazdıklarına bende birşeyler ekleyeyim. öncelikle 25kVA, 30kV, YZn, yağlı tip bir trafo için bu hesabı yapalım. og için:
R=1,5*(30000/karekök(3))/karekök(25/3)=6000Mohm 30sn için ve 6000*1.5=9000Mohm 60sn için
ag için hesaplarsak R=1.5*((400/karekök(3))/2)/karekök(25/3)=60Mohm 30sn için ve 60*1.5=90Mohm 60sn için.
bulduğumuz bu değerler çok düşük değerlerdir. trafonun gücü arttıkça izolasyon değerleride azalır. bu yüzden bu değerleri fazlada önemsememek gerekir. megger değerleri genel olarak yüksek olmalıdır. ama polarizasyon endeksi bu bağlamda daha doğru bir kriter.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri