Trafo soruları

ben tekrar ediyorum ama hiç bir sıfat kullanmayacağım. yahu GÜZEL İNSAN, biriniz çıkın da, ben buraya kadar yaptım. doğru mu değil mi diye sorun. (sıfat) senin yerine o soruyu biz çözelim, geçer notu sen al, sonra bilgisiz bir elektrikçi daha, siz kimlere havale edelim? kendinize insan sıfatını, öğrenci sıfatını nasıl yakıştırıyorsunuz? merak ediyorum. hayat bu kadar ucuz mu? kolay mı? sayın ustam @sami inci ben sanayide büyüdüm, sıfatları kullanma konusunda da yüksek ihtisas yaptım sayılır. bana lütfen haksızsın de, kapat çeneni de.

Bazen; hayat yorar insanı...
Şarkılar yorar
Beklemek yorar
Özlemek yorar
Affetmek yorar
Hoş görmek yorar
Boş vermek bile yorar

Ve insan susar
Her şeye, herkese rağmen...
Elinden gelen tek şeyi yapar;
Bağıra bağıra susar....
Üstad 1) benim değil bu ödev arkadaşımın .
2) amaç önlisansı bitirmesi . Emeklilik maaş vs. özlük haklarından yararlanmak için.
1.soru için:
Verilen transformatör, 30 kVA gücünde ve 400/100 V'luk bir fazlı transformatördür. Bu nedenle, primer tarafındaki voltaj V1 = 400 V ve ikincil tarafındaki voltaj V2 = 100 V'dir.

Demir kayıpları Pfe = 200 W olarak verilmiştir.

Bos çalısma akımı Ib = 10 A'dır.

Mıknatıslanma akımı ve enerji bileşenini bulmak için aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

1. Bos çalışma akımı, sadece manyetik akıyı oluşturur. Bu nedenle, mıknatıslanma bileşeni Ib1, manyetik akının oluşması için gereken akımdır. Bu akım, sekonder tarafındaki gerilim ile orantılı olduğundan,
Ib1 = (V2 / N2) * √2

N2, sekonder sargının sarım sayısıdır. Burada N2 = V2 / 100 = 1 olacaktır.

Ib1 = (100 / 1) * √2 = 141,42 Bir

1. Enerji bileşeni Ib2, manyetik akıyı sabit tutmak için gerekli olan akımdır. Bu akım, demir kayıplarını telafi etmek için gerekli olan akımdır. Demir kayıpları Pfe, manyetik akının karesi ile orantılıdır. Bu nedenle,
Pfe = Kfe * Ib2^2

Burada Kfe, demir kayıp sabiti olarak adlandırılır.

Ib2^2 = Pfe / Kfe

Verilen demir kayıpları Pfe = 200 W olduğundan, buradaki Kfe sabiti bulunmalıdır. Demir kayıp sabiti, transformatörün yapısına ve malzemesine bağlı bir sabittir. Verilerde bu sabit verilmediği için, genellikle benzer transformatörlerin değerleri kullanılır. Örneğin, bir fazlı transformatör için demir kayıp sabiti yaklaşık olarak 0.0005 ile 0.003 arasındadır.

Kabul edilen bir Kfe değeri kullanarak,

Kfe = Pfe / Ib2^2 = 200 / (0,003)^2 = 22,222 kohm

Ib2 = √(Pfe / Kfe) = √(200 / 22,222) = 2,74 A

Bos çalısma akımı, Ib = Ib1 + Ib2 şeklinde yazılabilir.

Ib = 141,42 Bir + 2,74 Bir = 144,16 Bir

Böylece, manyetik akımın bileşenleri şu şekilde olacaktır:

Ib1 = 141.42 Bir

Ib2 = 2,74 Bir

2.soru için:
Verilen transformatör 400/80V'luk bir transformatördür.

a) Kısa devre testinde, primer taraf kısa devre edildiği için, sekonder taraftaki gerilim'in RMS değeri ölçülmüştür. Verilen değer UM=40 V'dir.

Transformatörün nominal gerilimi Unp=400 V ve nominal gücü Sn=250 kVA olarak verilmiştir. Bu bilgilere dayanarak kısa devre gerilim yüzdesi aşağıdaki gibi hesaplanabilir:

Kısa devre gerilim yüzdesi = (UM / (Unp / √3)) * 100

Burada √3, faz açısı nedeniyle gerilimin büyüklüğüne dönüştürmek için kullanılır.

Kısa devre gerilim yüzdesi = (40 / (400 / √3)) * 100 ≈ 9.24%

b) Aynı transformatörün sekonder taraftaki kısa devre testinde uygulanması gereken gerilim, aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanabilir:

USC = (Sn / (√3 * Inom * Zsc))

Burada, USC, sekonder tarafındaki kısa devre gerilimini temsil eder. Inom, transformatörün nominal akımını ve Zsc, transformatörün eşdeğer kısa devre empedansını temsil eder.

Transformatördeki sekonder nominal akım değeri:

İçinde = Sn / (Ons * √3)

Burada Uns, sekonder tarafın nominal gerilimidir. Bu durumda Uns=80 V'dir.

Inom = 250000 / (80 * √3) ≈ 2025 A

Sekonder tarafindaki eşdeğer kısa devre empedansı:

Zx = (Rsc^2 + Xsc^2)^0,5

Burada Rsc ve Xsc, sırasıyla eşdeğer kısa devre direnci ve reaktansıdır.

Rsc = R' * (Uns / Unp)^2

Xsc = X' * (Uns / Unp)^2

Burada R' ve X', transformatörün eşdeğer devre parametreleri olarak belirtilen değerlerdir.

Rsc = 0,00852 * (80 / 400)^2 ≈ 0,00042 ohm

Xsc = 0,004 * (80 / 400)^2 ≈ 0,00008 ohm

Böylece,

Zsc = (0,00042^2 + 0,00008^2)^0,5 ≈ 0,00043 ohm

Sonuç olarak, sekonder taraftaki kısa devre testinde uygulanması gereken gerilim hesaplanabilir:

USC = (250000 / (√3 * 2025 * 0,00043)) ≈ 12,8 V

3. soru için:
Verilen transformatör, 250 kVA gücünde ve 4000/200 V'luk bir dağıtım transformatörüdür. Bu nedenle, primer tarafındaki gerilim V1 = 4000 V ve ikincil tarafındaki gerilim V2 = 200 V'dir.

Eşdeğer devre parametreleri aşağıdaki gibidir:

• R'p = 20,52 ohm
  • Deneyim = 20,52 ohm
  • Rp = 0,00852 ohm
  • Xs = 0,004 ohm
  • Xm = 30 kg (manyetik reaktans)
Primer taraf eşdeğer devre şeması aşağıdaki gibi çizilebilir:

|-----Rp-----Xp-----|
V1 --| |--+
| |
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. :)

güzel insan, şimdi bu soruya cevap vererek ne kadar büyük bir güzellik yaptınız umarım farkındasınızdır. AC den hiç anlamam elektrikçi de değilim. şimdi ben sesli bir düşüneyim.
yahu bu dersler okulda veriliyor anlatılıyor ve kesinlikle kitapta vardır. en azından rakamlar olmasa bile formülleri vardır değil mi? şimdi öyle veya böyle bu adam sınava girecek, öyle veya böyle bu soru da ona çıkacak, bravo çözümü verdiniz. peki bu adam sınıfını geçince ve hatta diplomasını alınca ve dahi hadi bir şekilde iş buldu birde mühendis olarak. önüne böyle bir soru/sorun gelince yine siz mi cevap vereceksiniz? eğitimin amacı öğretmektir. kopyala yapıştır değildir. senin bu cevap verdiğin soruyu cevaplayacak kaç kişi var bu forumda biliyor musun? onlar aptal, bir bilen sensin değil mi? ondan sonra soruyoruz. onbir mi geliyor diye. kalitesiz çöp diplomalı elektrikçi mühendisimiz vatana millete hayırlı olsun. ve en büyük yardımı siz yaptığınız için size de ayrıca teşekkür ederim.
Sayın paskomya, soruyu soran arkadaş bunu bizzat çözebiliyor olsaydı buraya sormazdı diye düşünüyorum. Hevesinin komple geçmesi yerine en azından detayları ile açıklayarak yazdım ki kağıda geçirirken bile bir şeyler öğrenebilir diye düşündüm. Öğretmenini sevmiyor veya başka bir nedenden kaynaklı bunu öğrenemiyor olabilir. Dediklerinize ve öğrenmesi gerektiğine katılıyorum ancak iş birazcıkta pratikte öğrenilir. Benim cevap vermemi değil, bu arkadaşın neden soruyu foruma sorduğunu tartışmak gerekir.

Sayın paskomya, soruyu soran arkadaş bunu bizzat çözebiliyor olsaydı buraya sormazdı diye düşünüyorum. Hevesinin komple geçmesi yerine en azından detayları ile açıklayarak yazdım ki kağıda geçirirken bile bir şeyler öğrenebilir diye düşündüm. Öğretmenini sevmiyor veya başka bir nedenden kaynaklı bunu öğrenemiyor olabilir. Dediklerinize ve öğrenmesi gerektiğine katılıyorum ancak iş birazcıkta pratikte öğrenilir. Benim cevap vermemi değil, bu arkadaşın neden soruyu foruma sorduğunu tartışmak gerekir.
bakınız burada çok yenisiniz, bizler birazcık burada peynir çeşidi olduk. nasıl mı soruları okuya okuya. gerçekten bilgiye ihtiyacı olup öğrenmek isteyen ile, sorayım da yapsınları çok iyi anlayabiliyoruz. artık bilgiye ulaşım bu kadar kolay iken, işin daha da kolayına kaçmak. yani söyleyecek laf bulamıyorum. olayın tembellik katsayısını görmek için 11. postu okuyunuz. soruyu arkadaşına sorduruyor daha ne diyeyim.
bak bir de soru sormak var, soru sormak var aradaki farkı alttaki linki okuyarak görebilirsiniz.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...nımımda-10a-lik-akü-sigortasını-yaktı.150258/

Soruyu neden sorduğu açık değil mi? Tembellik, hatta soruyu kendisi soramayacak düzeyde bir tembellik. Birde başkasının cevapladığı soru ile maddi bir getiri elde edecek. Sizde buna yardımcı oluyorsunuz. Ne kadar etik?

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri