ölçme tekniği çalışma sorularını çözemedim.

yucel74

Üye
arkadaşlar benm 42 tane sorum var. coğunu yapamıyorum netten cok araştırdım bana yardımcı olabilecek arkadaş var mı ? yada admin yardım edermisin ? rica etsem :(

ÖLÇME TEKNİĞİ ÇALIŞMASORULARI
1)Ölçmede duyarlılığı kısaca açıklayınız?
2)Ölçmenin temel ilkelerini kısaca açıklayınız?
3)Göstergeli ölçü aletlerinde dinamik denge denklemini yazınız?
4)Voltmetrenin ölçme alanı 5-250 V ve bu voltmetre ile
a)100V b) 50V c) 30V ölçüldüğünde ne kadar bağıl hata yapar? (aletin sınıfı:1,5)
5)a=25k? , b=5k? , R=1k? olduğunda ve weston köprüsü denge durumunda iken Rx
direnci kaç ohm’dur?
6)1,5 sınıfında 250V bir voltmetremi yoksa 0,5 sınıfında 500V’luk bir voltmetre mi daha az gösterme hatası yapar. Açıklayınız?
7)1x40 W’lık bir fluoresant lamba olduğuna göre bu lamba için Cos?[SUB]1[/SUB]=0,55 tenCos?[SUB]2[/SUB]=1’e çıkaracak kompanse edici kondansatörün kapasitesini bulunuz?
8)1x40w’lık, balastlı ,Fluoresan lamba deney şemasını çizerek deney değerlerini yaklaşık olarak elemanların üzerine yazın?
9)V=220V , I=5A , Cos?=0,8 olarak etiket değerine sahip monefaze asenkron motorun güçler üçgenini çiziniz?
10)Etiketinde V=380V I=8A n=1500d/d Cos? = 0,8 yazılı üç fazlı bir asenkron motor kaç HP ‘dir?
11)Etiketinde 10HP , 380V , Cos? =0,8 yazılı üç fazlı asenkron motorun güçler üçgenini çiziniz?
12)Frekansı 50Hz sinüs dalgasının periyodu kaç sn ‘dir , hesaplayınız?
13)Periyodu 0,02sn olan sinüs dalgasının frekansı kaç Hz’dir , hesaplayınız ?
14)50 Hz’lik bir sinüs dalgasının dalga boyu kaç metredir,hesaplayınız?
15)Veff =220V f = 50Hz T=0,02sn olan sinüsoidal dalganın maximum genliği kaç volttur , hesaplayınız?
16)Yarım dalga sinüs eğrisinin Etkin ve Ortalama değerini, maximum değeri 310V olduğuna göre bulunuz?
17)1 gram suyun sıcaklığı 3sn’de 20C° den 70C°’ye çıkaracak ısıtıcısının gücünü hesaplayınız?(suyun ısınma ısısı C=1gram c°/kal)
18)1000W’lık 220V’luk bir ısıtıcıyı ?=1,1? mm²/m ve S=1 mm[SUP]2[/SUP] olan krom-nikel telin kaç metresi ile elde edilebilir?
19)İç direnci 20 ?. olan bir galvonometre 10 mA.’liktir.Bu galvonometre ile 20A’lik bir ampermetre yapabilmek için bağlanacak şönt direnci hesaplayarak prensip şemasını çiziniz?
20)Yukarıdaki aletin ibresi 9 mA gösterdiğinde gerçekte devreden geçen akım kaç amper’dir?
21)50mV’luk bir Galvonometrenin iç direnci 15 k? dur.Bu alet 220volt ölçebilmek için bağlanacak seri direncin değerini hesaplayarak aletin prensip şemasını çiziniz?
22)Yukarıdaki alet 32mV gösterdiğinde gerçekte devre gerilimi kaç volt’tur?
23)Avometrenin prensip şemasını çiziniz?
24)Digital bir avometre ile bir transistörün sağlamlık testi ve tip belirlemesi nasıl yapılır?
25)Digital bir avometre ile bir diyotun sağlamlık testi nasıl yapılır kısaca şekli çizerek açıklayınız?
26)1.bant: kırmızı , 2.bant: siyah , 3.bant: sarı , 4.bant: altın olan direncin maximum ve minimum değerini hesaplayınız?

27)1.bant= 4 , 2.bant= 3 , 3.bant= 9 , 4.bant= 6 , 5.bant= 2 olan direncin tipini belirleyiniz. Maximum ve minimum değerlerini hesaplayınız,rakamlara karşılık gelen renkleri sırayla yazınız?
28)220V efektif gerilimin altında çalışan kablonun minimum yalıtkanlık direnci kaç k? dur.?
29)Döner bobinli bir ölçü aleti sinüsoldal akımın hangi değeri ölçer neden?
30)Döner demirli voltmetre Doğru Akımın hangi değerini ölçer. neden?
31)1HP gücünde bir ısıtıcı günde ortalama 12 saat çalıştığına göre bir yılda harcadığı elektrik enerjisini bulunuz
32)1HP. gücündeki ısıtıcı bir saatte kaç kalorilik ısı üretir?
33)1HP. Gücündeki bir ısıtıcı ürettiği ısı ile 1 Kg suyun sıcaklığını 1 dakikada ortalama kaç derece artırır?
34)Bir akım trafosunun devreye bağlantı şeklini çizerek çalışmasını kısaca açıklayınız?
35)200/ 5 A.lik bir akım trafosunun sekonderine bağlı 5A.lik bir ampermetre 3.2 Amperi gösteriyorsa gerçekte primerden geçen akım kaç amperdir?
36)Gerilim trafosunun devreye bağlantı şeklini çizerek çalışması hakkında kısaca bilgi veriniz?
37)5000/ 100 lük bir gerilim trafosunun sekonderine bağlı 100V. luk voltmetre 76 V’ u gösterdiğinde gerçekte primer gerilimi kaç volttur?
38)Şekil çizerek analog/ dijital karşılaştırmasını açıklayınız?
39)T = 0,01 saniye olan ve efektif değeri 220 V. olan sinüsoidal dalganın frekansı kaç herzttir?
40)2 kHz. lik sinüs dalgasının bir peryodu kaç mili saniyedir?
41) Bir falı dijital sayacın devreye bağlantı şemasını çiziniz?
42) Üç fazlı dijital sayacın akım trafosu ile birlikte devreye bağlantı şemasını çiziniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bunların hepsinin çözümü için nette gerekli kaynaklar var. Hepsi için ayı ayrı arama yapmalısınız. Çözemedikleriniz olursa tekrar yardım isteyin.

aramadığım yer kalkmadı.. :S 3-4 tanesinn var snra diğerleri yok

Sayın Yücel74, sadece bu kadar mı ?
Kontrolkalemi'nde bu soruların hepsi cevaplanabilir...
Ama anlaşılıyor ki, siz ödevinizi bize yaptırıp not almayı hedefliyorsunuz...

Öğretmeniniz bu konuları mutlaka işlemiş, bunları sizlere öğretmiştir... Yoksa sormazdı !!!

Size en büyük yardım, "armut piş, ağzıma düş" yaptırmayarak olur. Mesleğinizi öğrenebilmeniz için bu şart !!!
İyi dersler...

Kardeş bakın ben salak değilim soruları yapmaya calış 3 gndrde uğraşıyorum bilemediğim sorular var . yaptıklarımıda dğrumu diye karşılaştırcaktım ne var ki bnda. öğretmen öğretse sormam ztn ki ya . kafam cok karıştı sadece

sanki bunu hoca vermişte ören gel demiş gibi duruyo :confused:

sonra piyasada iş yok, okulda bişey öğretmiyorlar diye dolanırız, okuldaki kitaplarından faydalan kütüphanenizden faydalan, internetten faydalan ama kendin yap, derim ben.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri