trafo gücü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Trafolar % 100 yukdede surekli calisabilir %80-85 lafini ilk kez sizden duydum
%100 yükte çalışamaz diye birşey demedim. Aşırı sıcaklıklardan dolayı %80-85 yüklenme tercih edilir genellikle dedim. Bulunduğumuz bölge itibari ile yaz sıcaklıklarında açma yapan bir trafo ile karşılaştım aşırı ısınmadan dolayı.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
%100 yükte çalışamaz diye birşey demedim. Aşırı sıcaklıklardan dolayı %80-85 yüklenme tercih edilir genellikle dedim. Bulunduğumuz bölge itibari ile yaz sıcaklıklarında açma yapan bir trafo ile karşılaştım aşırı ısınmadan dolayı.

Bende %100 yükte aylarca yillarca yanmadan calisan birden cok trafo gordum 10 yillik tedas tecrubemle

Sisteminize kompanzasyon yapmayı düşünmüyorsunuz herhalde , 0.8 cos fi de ne oluyor :)
Kompanzasyon yapılır. Fakat kompanzasyon yaptığımda cosq değeri 1e yakın olacağından akım düşecektir. Ben genelde cosq 0.8 alırım. Çünkü olurda kompanzasyon devre dışı kalırsa tms o yükü kaldirsin.

Kompanzasyon yapılır. Fakat kompanzasyon yaptığımda cosq değeri 1e yakın olacağından akım düşecektir. Ben genelde cosq 0.8 alırım. Çünkü olurda kompanzasyon devre dışı kalırsa tms o yükü kaldirsin.
400 kVA trafo maksimum 320 kW verebilir ifadesi yanlış bir ifade. Trafonun cos fi si olmaz , sistemin cos fi değerine göre trafonun aktif ve reaktif güç dengesi şekillenir. Ayrıca aktif güç hesabından kesici tayin etmek doğru bir ifade değil , sistem cos fi si yükseldiği anda trafonun çekebileceği aktif akım da artar , düşme diye bir olay olmaz .Kesici hesabı görünür güç üzerinden yapılır trafolar için.

Son düzenleme:
400 kVA trafo maksimum 320 kW verebilir ifadesi yanlış bir ifade. Trafonun cos fi si olmaz , sistemin cos fi değerine göre trafonun aktif ve reaktif güç dengesi şekillenir. Ayrıca aktif güç hesabından kesici tayin etmek doğru bir ifade değil , sistem cos fi si yükseldiği anda trafonun çekebileceği aktif akım da artar , düşme diye bir olay olmaz .
Tedaş mydlerini bakmanızda fayda var. Ayrıca sistem cosq 0.8 kabul ediliyor. Cosq değeri yükseldiğinde nasıl akım yükseliyor. Anlamış değilim.

Örnek ;

320.000 / 1.73x380x0.99 = 481 A

320.000 / 1.73x380x0.8 = 608 A

400 kVA trafo maksimum 320 kW verebilir ifadesi yanlış bir ifade. Trafonun cos fi si olmaz , sistemin cos fi değerine göre trafonun aktif ve reaktif güç dengesi şekillenir. Ayrıca aktif güç hesabından kesici tayin etmek doğru bir ifade değil , sistem cos fi si yükseldiği anda trafonun çekebileceği aktif akım da artar , düşme diye bir olay olmaz .Kesici hesabı görünür güç üzerinden yapılır trafolar için.

Sistem cosfisi yükseldiğinde sistemden çekilen akım düşer dolayısıyla trafo daha fazla yüklenebilir bunu demek istediniz herhalde yoksa normalde sistem cosfisi yükseldiğinde akım düşer.

Trafonun çekebileceği akım artmaz hiç bir zaman 400 kva trafonun nominal akımı 578 amperdir. Bu ne demektir her fazı en fazla 578 ampere kadar sorunsuz yüklenebilir.Siz cosfiyi 1 yaparsanız yük tarafında akım düşeceği için trafonuz ekstradan daha fazla yüklenebilecektir. Sistemin cosfisi 0,70 400 kva trafo ise en fazla 280 kw güç verebilecektir.

Tedaş mydlerini bakmanızda fayda var. Ayrıca sistem cosq 0.8 kabul ediliyor. Cosq değeri yükseldiğinde nasıl akım yükseliyor. Anlamış değilim.

Örnek ;

Cos fi yi yükseltmenin en önemli gayesi trafonun aktif güç olarak daha fazla yüklenebilmesi içindir , ayrıca kesici hesabı aktif güçten yapılır dediğiniz zaten külliyen yanlış.

Örnek ;

Bu hesabı biraz açar mısınız , neyin hesabı bu , trafo ise trafonun cos fi si olmaz , eğer yük ise cos fi si sabittir, çektiği aktif ve reaktif akımlar bellidir , sistemin cos fi sine göre değişmez.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu hesabı biraz açar mısınız , neyin hesabı bu , trafo ise trafonun cos fi si olmaz , eğer yük ise cos fi si sabittir, çektiği aktif ve reaktif akımlar bellidir , sistemin cos fi sine göre değişmez.

Bu benim yaptığım hesap akım hesabı.

320 kw dediğim ise trafonun max. Verebileceği güç.

Peki size soruyorum. 400 kVA trafo max. Kaç kw güç verir.

Cosq kac alıyorsunuz

Bu benim yaptığım hesap akım hesabı.

320 kw dediğim ise trafonun max. Verebileceği güç.

Peki size soruyorum. 400 kVA trafo max. Kaç kw güç verir. Sizin dediginize göre cevap nedir.

Ayrıca biraz araştırma yapın.
Ben size bir soru sorayım ; 37 kW bir motor farz edelim ; bu motor kompanzasyon sistemi varsa mı daha fazla akım çeker ; yoksa mı daha fazla akım çeker ; yoksa farketmez mi ?

Ben size bir soru sorayım ; 37 kW bir motor farz edelim ; bu motor kompanzasyon sistemi varsa mı daha fazla akım çeker ; yoksa mı daha fazla akım çeker ; yoksa farketmez mi ?
Ben yukarıda bunun örneğini verdim.

Siz bir iddaa pesindesin iz onun cevabını verin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri