trafo gücü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ne dersiniz bu hususta ?

Alıntı yaptığınız metni 2-3 kez okudum.

Ama sorunuzu tam anlayamadım.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ben farklı düşünüyorum kompanzasyonun zorunluluğu başka birşey, trafo gücünü kompanzasyona göre belirlemek başka birşey.
ha elimizde bir şartname veya yönetmelik olur ona göre hesap yapılır ama malesef böyle bir döküman yok diye biliyorum, böyle bir dokumanı bilen de varsa paylaşırsa güzel olur.
belki de avrupa standartlarına bakmak gerekli.

kompanzasyonun olmadığı bir tesis üzerine konuşmak hayal gibi bir şey olmaz mı ;

Kompanzasyon kesinlikle olacak.

Trafo gücümüzü sn @prom unda belirttiği üzere, hangi duruma göre seçeceğiz.

Kompanze edilmiş güce göre mi?
Yoksa edilmemiş güce göre mi?

Kompanzasyon kesinlikle olacak.

Trafo gücümüzü sn @prom unda belirttiği üzere, hangi duruma göre seçeceğiz.

Kompanze edilmiş güce göre mi?
Yoksa edilmemiş güce göre mi?
Valla üstad bu konuda engin tecrübelerinizle bize doğru bilgileri vereceğinizden şüphemiz yok ; cevabı söyleyin de rahat rahat uyuyalım :)

cevabı söyleyin

Cevabını net bildiğim bir soru değil inanın. Sadece uygulanagelen şeyin (yukarıda bir meslektaşımızın da belirttiği üzere) kompanzasyonsuz duruma göre olduğu...

Trafo gücü hesabı cosfi 0,8 alınarak yapılır diyen bir yönetmelik vs var mı? Siz biliyor musunuz?

Cevabını net bildiğim bir soru değil inanın. Sadece uygulanagelen şeyin (yukarıda bir meslektaşımızın da belirttiği üzere) kompanzasyonsuz duruma göre olduğu...

Trafo gücü hesabı cosfi 0,8 alınarak yapılır diyen bir yönetmelik vs var mı? Siz biliyor musunuz?
Ne bileyim abi ; inşaatta kompanzasyon gördüğümüz mü var ; nacizane mesleğimle ilgili birşeyler araştırıp öğrenmeye çalışıyorum ; sizin gibi abilerimiz sağolsun .

Şu sorunun cevabını verirsek, neden trafo gücünün büyüdüğünü anlamış oluruz.

220 kW'lık, cosfisi 0,8 olan bir yükü beslemek için gerekli trafo gücü nedir?

220 kW'lık, cosfisi 0,8 olan yükün

1- Kompanzasyonsuz durumda, görünür gücü; S=275 kVA ...ve trafo 400 kVA seçilir.
2- Kompanzasyonlu durumda, görünür gücü; S=220 kVA... ve trafo 250 kVA seçilir.

Şimdi projeyi onaylayan kişi, trafo gücünü

220 kW'lık, cosfisi 0,8 olan yükün kompanze edilmiş halindeki görünür güce göre mi yoksa kompanze edilmemiş halindeki görünür güce göre mi onaylayacak.?
Üstadım bu mevzu ile ilgili kafamın yatmadığı bir mevzu var ; inşallah bizi aydınlatırsınız . Araştırdığım kadarıyla sanayide kullanılan ASM lerin cos fi si ortalama olarak 0,88 ya da bu değere yaklaşık. Yani kompanzasyon sistemi patlasa çatlasa havaya uçsa ya da hiç olmasa cos fi en fazla 0,88 e düşer . Yanlış mı düşünüyorum acaba ; sistemin kesinlikle düşmeyeceği bir cos fi değerine göre ( 0,8 ) trafo değeri belirlemek konusunda ne düşünüyorsunuz , ben içinden çıkamadım . Birde trafo kataloglarına baktım büyüklükleri neymiş diye ; 250,315,400,630 diye gidiyor ; sizin 275 kVA için 400 kVA seçilir demenizi kafamda yanıtlayamadım ; lütfen bizim gibi tecrübesiz elektrikçilerin anlayacağı şekilde konuları daha açık ibarelerle cevaplarsınız hem biz şıp diye anlarız ; hemde sizde ikinci kez açıklama zahmetinden kurtulmuş olursunuz .

:)
Proje çizip hesap yapıyorsun değil mi? Neleri referans alırsın? En kötü durumu tabiiki bunun için yönetmelik aramanın aklı mantığı var mı ?
Bir cihaza kablo çekiyorsun diyelim yarısı yer altından yarısı havada düzeltme faktörünü ne alıyorsun? yada motora bağımsız kompanzasyon yaptın kablo kesitini ona göre mi belirliyorsun ?
Diyelim kompanzasyon ana şalterin arızalandı, yada kondansatör patladı yangın çıktı sistemi eski haline getirmende en az 1 hafta ne oldu senin hesabın? Zaten harmonikler ve dengesiz yüklenme için %20 rezerv güç ayırmak gerekir.

Aklın yolu birdir kendinize güldürtmeyin :)

Son düzenleme:
:)
Proje çizip hesap yapıyorsun değil mi? Neleri referans alırsın? En kötü durumu tabiiki bunun için yönetmelik aramanın aklı mantığı var mı ?
Bir cihaza kablo çekiyorsun diyelim yarısı yer altından yarısı havada düzeltme faktörünü ne alıyorsun? yada motora bağımsız kompanzasyon yaptın kablo kesitini ona göre mi belirliyorsun ?
Diyelim kompanzasyon ana şalterin arızalandı, yada kondansatör patladı yangın çıktı sistemi eski haline getirmende en az 1 hafta ne oldu senin hesabın? Zaten harmonikler ve dengesiz yüklenme için %20 rezerv güç ayırmak gerekir.

Aklın yolu birdir kendinize güldürtmeyin :)
Sayın @Vurkaç Boksör ortaya bir çuval bakliyat dökmüşsün, hangisi yemeklik nohut , hangisi pilavlık bulgur , hangisi kafamıza düşen taş belli değil. Burası güldür güldür show da değil . Bu hususlar ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi yönetmeliklere atıfta bulunarak paylaşırsanız daha faydalı olur . Yoksa forumdaki tecrübenin birikimin dibine vurmuş mühendis arkadaşlar size gereken ayarı verir ( 60000 bakımı ) .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,244
Son üye
halilsezen

Yeni konular

Geri