Trafo gücü hesabında CosinusØ değeri ne olmalı?

lugat12

Üye
Yoruma dayalı bir soru olabilir. Bir dağıtım şirketi, Trafo Gücü hesabında CosØ=0,99 alınacak diyor. Esasen bu mühendislik kriteri ile yanlış bir talep olduğunu düşünüyorum. Sistemin CosØ 'i 0,99 getirebilmek için istenilen kompansazyon sağlanabilir. Ancak Trafonun CosØ=0,8 alınmalıdır diye düşünüyorum.0,8 , trafonun sekonder akımını belirleyen bir değerdir. Örnek olarak, 100 KVA Trafonun güç hesabında CosØ=0,99 alırsak,bu trafonun yaklaşık 200 A sekonder akım verebileceği anlaşılır ki ,normalde 100 kVA trafonun sekonder akımı 144 A dir.
konu ile ilgili tecrübeli arkadaşların yorumlarına bekliyorum.Trafo gücü hesabında ,trafo gücünü belirlerken Cos, 0,99 mu? 0,8 mi olmalıdır.?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
KVA üzerinden hesap yaparken cosq değeri kullanılaz çünkü kw=kva.cosq dur.Ayrıca 0,99 iken nasıl daha fazla buldunuz aydınlatırsanız bizi sevinirim.

Sorunuza da gelince,0.8 değeri trafo sekonder akımı fln değil de,sistemdeki yük için seçilen bir sabittir.Genellikle tüm yüklerin cosqleri teker teker alınıp hesaplanması neredeyse olanaksız olacağından böyle bir değer alınabilir.Oradaki seçim,sorumlu mühendisin inisiyatifindedir.Saygılar

eğer cos=0,99 olursa kVA yaklaşık KW a eşit olur... P=kök3U.I.CosØ denklemi değil, kaaca trfaze sistem için, kW değerinin iki katı akım değeridir.o anlamda 100 KVA nın akımı 200A e yaklaşır. ama tüm 100 kVA trafo sekonderi hemen hemen 144 A değerindedir.Elbette 0,8 değeri sekonder akımı değildir. ancak TR güçlerinde sekonder akımı ortaya koyan değerdir. yani imal edilen standart TR ler için için bahse konu CosØ. den bahsediyorum.
açık bir örnek vereyim.

100 kW makina grubunuz olsun. talep faktörü 1 olsun
100 kW için bir TR seçimi yapmış olalım
eğer CosØ=0,99 alırsanız 100 kVA TR yeter.
eğer Cos=0,8 alırsanız en az 125 kVA / 160 kVA seçersiniz
Ancak 0,99 aldığınızda, güç olarak 100 kVA yeter gibi görünmesine karşın, Trafonun sekonder akımı ( 144A) olduğu için yetmez.
demek istediğim şu, 0,99 alınmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. konu ile ilegili,yönetmeliklerde geçen kati bir açıklama bulamadım. bu nedenle tecrübesi olan arkadaşların düşüncelerini öğrenmek istedim. saygılar.

sn. lugat12 hesabınızda yanlışlık var sanırım trafo güç hesabı yapılırken cosfi değeri kullanılmaz sadece trafonun kayıpları vardır trafonun kayıpları maximum güçden % olarak düşülür buda yaklaşık %5 dir ortalama kalan güç değeri üzerinden akım hesabı yapılır birde şunu söyleyeyim 100 KVA trafodan 200 amper çekilmesi mümkün değildir tabi siz teorik olarak söylediniz bunu fakat varsayım üzerine kayıpların sıfır olduğunu varsayarsak yine mümkün değildir şöyleki
işlemi bir faza göre yapacam

100 KVA kayıpları cosfisi v.s ihmal edilirse 100 KW eşit olur

100000/220= 454.4 amper (3 fazın toplam maximum akımı )

454.4/3= 151.4 amper buda maximum çekebileceğiniz akım kayıplar olmasa

siz nominal akımı 200 amper olarak hesaplamışsınız hesaplayıp görelim

görünür güç formülü ( S=U.I) 220.200= 44000 VA (KVA) 44x3= 132 KVA eder ki buda imkansız

gelelim 0.8 cosfi olayına bildiğim kadarıyla özellikle kompanzasyonla uğraşan kişilerin bazıları trafo için cosfiyi 0.80 değilde çekilen güç alıcıların tarafından hesaplıyor tabi yaklaşık olarak kompanzasyonsuz sistemin ortlama cosfisini 0.80 kabul edip o şekilde hesaplarını yapıyorlar sadece sistemin cosfisi vardır buda bağladığınız yük cinsine göre değişir

Yoruma dayalı bir soru olabilir. Bir dağıtım şirketi, Trafo Gücü hesabında CosØ=0,99 alınacak diyor. Esasen bu mühendislik kriteri ile yanlış bir talep olduğunu düşünüyorum. Sistemin CosØ 'i 0,99 getirebilmek için istenilen kompansazyon sağlanabilir. Ancak Trafonun CosØ=0,8 alınmalıdır diye düşünüyorum.0,8 , trafonun sekonder akımını belirleyen bir değerdir. Örnek olarak, 100 KVA Trafonun güç hesabında CosØ=0,99 alırsak,bu trafonun yaklaşık 200 A sekonder akım verebileceği anlaşılır ki ,normalde 100 kVA trafonun sekonder akımı 144 A dir.
konu ile ilgili tecrübeli arkadaşların yorumlarına bekliyorum.Trafo gücü hesabında ,trafo gücünü belirlerken Cos, 0,99 mu? 0,8 mi olmalıdır.?

Trafoların akım kapasiteleri ile ilgili olarak her zaman kVA konuşulur. Ancak trafonun beslediği tesisin gücü ile ilgili konuşulurken yklerin değişkenliğine göre kimi zaman kW, kimi zaman da kVA olarak konuşulur. Eğer trafonun çıkışına bir kompanzasyon tesis edilmiş işe kompanzasyon sisteminin düzeltmesinden sonraki durum göz önüne alınarak trafonun kapasitesi ... kVA dır yada kW tır denilebilir.

Trafoların kayıpları her zaman % 5 olacak diye bir kural yoktur. Bazı trafolar varki toplam kaybı %1 dir. Trafo kaybı üretici firmanın düzenlemiş olduğu etikette yazmaktadır.

Ancak burada yazdıklarımıza karşın Sn. lugat' ın

100 kW makina grubunuz olsun. talep faktörü 1 olsun
100 kW için bir TR seçimi yapmış olalım
eğer CosØ=0,99 alırsanız 100 kVA TR yeter.
eğer Cos=0,8 alırsanız en az 125 kVA / 160 kVA seçersiniz
Ancak 0,99 aldığınızda, güç olarak 100 kVA yeter gibi görünmesine karşın, Trafonun sekonder akımı ( 144A) olduğu için yetmez.

şeklinde vermiş olduğu örnekte güvenlik katsayısını bulamadım. Eğerki bu güçlerin tespiti yapılıp trafo gücü hesaplanırken ekstradan %10 fazlalık koymak belki %15 koymak sağlıklı trafolar olması açısından daha iyi olacaktır. Bu durumda sadece trafonun biraz daha fazla kaybı olacaktır.

yorumlarınız ve cevaplarınız doğru,sanırım ben meramımı tam olarak anlatamadım.
90 kW lık bir elektrik motoru etiket değerinde 171 A vardır.ve yaklaşık tam yükte sistemden bu akımı çeker.
90 kW için müstakil bir trafo besleme yapacak olursak ilgili trafonun gücü ne olmalıdır?

S=kök3.U.I. (1) P=kök3.U.I.CosØ (2) S=P/CosØ (3)

trafo gücü hesaplanırken, maksimum aktif güçler toplamı,sistemin kabul edilen bir cosØ, değerine bülünür.(3) nolu denklem.konuya vakıf arkadaşların bildiği bir durumdur bu.

yukarıda ki soru için :

S=90/0,99 =90,9 kVA yani 100 kVA TR Yeter. (a)
S=90/0,8 =112,5kVA yani 125 yada 160 kVA (b) TR seçilmesi gerek.

şimdi,dağıtım şirketi 0,99 olmalıdır diyor.
bu duruma göre 100 kVA TR yeter anlamı çıkıyor.(a) durumu.
ancak 90 kW elk.motoru tam yükte 171 akım çekecek. 100 kVA bu akımı sağlayamacağından bu seçim yanlış olacaktır.yani cosØ nin 0,99 istenmesinin yanlış olduğunu ( TR gücü hesabında) kanaatindeyim.konuya bu açıdan baktığınızda 0,99 doğrumudur,göremediğim bir nokta mı var?teşekürler.

90 kW lık bir elektrik motoru etiket değerinde 171 A vardır.ve yaklaşık tam yükte sistemden bu akımı çeker.
90 kW için müstakil bir trafo besleme yapacak olursak ilgili trafonun gücü ne olmalıdır?

trafo gücü hesaplanırken, maksimum aktif güçler toplamı,sistemin kabul edilen bir cosØ, değerine bülünür.(3) nolu denklem.konuya vakıf arkadaşların bildiği bir durumdur bu.

yukarıda ki soru için :

ancak 90 kW elk.motoru tam yükte 171 akım çekecek. 100 kVA bu akımı sağlayamacağından bu seçim yanlış olacaktır.yani cosØ nin 0,99 istenmesinin yanlış olduğunu ( TR gücü hesabında) kanaatindeyim.konuya bu açıdan baktığınızda 0,99 doğrumudur,göremediğim bir nokta mı var?teşekürler.

Son derece basit bir yanıtınız var. Trafonun çıkışına kompanzasyon koymak şartıyla 100 kW tr. yeterlidir.

yukarıda ki soru için :

Farklı açılardan bakılmaya çalışılmış ama ben demek istediğinizi anladım. Doğru düşünüyorsunuz. Bir tesise trafo tahsis edileceği zaman trafo gücü belirlenirken hangi yüklerin besleneceği, bu yüklerin güçleri, kısa devre, çeşitleri, trafo kayıpları ve trafonun nominal çalışması vs. gibi hesaplar yapılır. Trafonun nominal yük ile yüklenebilmesi amacı ile 0,8 katsayısı vardır ve doğru düşünüyorsunuz.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum.İlk mesajınızdaki hesap yanlışlarınız,son mesajda formülleri belirtip koymanızla giderilmiş,sizin adınıza sevindim.Şimdi cosq nun o,99 seçilme nedenine bakmadan önce,kompanzasyon mantığına bir bakmak lazım.Ben de y.g. projelerimde güç hesabında 0.8 den giderim ve herhangi bir sıkıntı görmedim bu güne kadar yalnız dağıtım kurumlarındaki proje merciilerinin işleyiş-bilgi-anlayış (bunu çoğu mesajımda belirtirim :) ) ve bilgi seviyesi arasında uçurumlar olduğundan,doğal olarak istenilen şartlar vb farklılık gösterebiliyor.

Sizin bulunduğunuz kurumdaki mercii de demekki sizden çok iyi bir kompanzasyon istiyor cosq 0,99 diye söylenmesinin nedeni bu.Aslında kötü bir düşünce değil aksine gereksiz büyük kesitlerin ve yüksek güçlü trafoların kullanımını engellemek için veya milli servet açısından düşünürsek (ufak bir tesis değil de büyük bir endüstriyel yapı düşünelim) meydana gelecek kesit ve güçlerdeki oynamalar büyük meblağda ekonomik olacaktır.Aslında olması gereken de budur fakat teorik-pratik arasındaki o ince denge yüzünden herzaman bu denklem eşit çıkmaz ve sorunlar çıkar.

Sonuçta size diretilen 0,99 karşısında yapabileceğiniz birşey yok,yük analizlerini çok iyi yapıp,kompanzasyon sistemi seçiminizi ona göre dikkatlice yapmalısınız.%10 kayıp+rezerv de eklenmelidir.Saygılar

öncelikle verilen cevaplar ve yorumlarınız için teşekürler.
esasen hesap hatası yok ,fakat mevzuyu kısa yoldan anlatmaya çalışınca yanlış anlaşılmalar olduğu kanaatindeyim. ilk mesjımda da istenilen kompanzasyonun sağlanabileceğinden bahsetmiştim.
45 kW lık bir dalgıç pompasının çok iyi kompanzosyon yapıldığı halde 80A üzerinde akım çektiğini bir çok kere gördüm. eh bu normal. bana göre anormallik bunun 72A nominal akıma sahip 50 kVA TR den beslenmesi. işte burada 0,99 aldığımızda 50 kVA yeter gibi görünmekte.teorikten ziyade pratikte bihayli karşılaktığım durumdur. bahsettiğim müstakil tesislerin kompz. son derece ( 0,95 in üzerinde) iyi olmasında rağmen,TR nin nominal akımında fazla akım çekilmekte. "trafonun sargılarına sağlık" demekten başka sanırım geriye bir şey kalmadı.kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri