Topraklama hakkında bir soru

asirez

Üye
Merhaba,

Arkadaşlar şimdi aklıma bir fikir geldi ama belki komik bulabilirsiniz :)

Şimdi yazın çoğu insan sivrinisek ve sineklerden bıkmış durumda benimde aklıma bir fikir geldi ama bir noktada bilgim yetersiz olduğu için bilenlerden yardım almak istiyorum.

Üstümüze pil veya bir batarya ile gerilim verip toprakla olan bağlantımızı plastik bir şişe veya ona benzer iletken olmayan birşey ile kesip üstümüze bir sinek konduğunda onun o gerilime tutulup ölme ihtimali varmı dır yoksa bu tamamiyle saçma bir iş midir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Gerçekten saçma bir fikir. Ölümcül sonuçlar doğrurur. Bir şekilde frekans yolu ile sineği öldürmeyip rahatsız ettiğini kaçırdığını falan varsaysak, ölümcül sonuçlar doğurmasa bile insan sağlığına uzun zamanda büyük hasarlar verebilir küçük akımlar frekanslar.

piyasda sinek kapanları var satılıyor içerisinde mavi ışık veren lamba var dış kısmı ince parelel telle cevrilmiş. iki tel arasına giren sinek çarpılıp ölüyor.
tellere kontanstor bağlı normalde kontanstör şarz oluyor iki tel arasına iletken birşey girince deşarz oluyor.iki tel arasına sinek girince kondanstör sinek üzerinden deşarz oluyor. tabi sinekte ölüyor.

Merhaba,

Arkadaşlar şimdi aklıma bir fikir geldi ama belki komik bulabilirsiniz :)

Şimdi yazın çoğu insan sivrinisek ve sineklerden bıkmış durumda benimde aklıma bir fikir geldi ama bir noktada bilgim yetersiz olduğu için bilenlerden yardım almak istiyorum.

Üstümüze pil veya bir batarya ile gerilim verip toprakla olan bağlantımızı plastik bir şişe veya ona benzer iletken olmayan birşey ile kesip üstümüze bir sinek konduğunda onun o gerilime tutulup ölme ihtimali varmı dır yoksa bu tamamiyle saçma bir iş midir?

Yalıtkan (izolasyonlu) tip ayakkabılar ile insan dış vücudu YG ile tam yüklense (Şarj olsa) bile (Bu hem insan,hem de unutup da dokunulan tüm elektronik entegreler için çok tehlikeli olacaktır) tek kutupta kaldığı sürece sinekler için öldürücü şok hiç verilmemiş olur.Kuşlar yalnızca faz telinde YG varken çarpılıp ölmedikleri faz-nötr faz-toprak bağlantısı ile öldükleri gibi sinekler için de ayni durum söz konusu olur.

YG kondansatörde voltajı dc-dc konverterler ile yükseltilip (Pille çalışanlarda böyledir,Şebeke ile çalışanlarda ise direk diyotlarla dc. ye doğrultulup kond.lere depolanır 310 volt dc. olarak) depolandıktan ve birbirine çok yakın (Tam sineğin temas edeceği kadar) ardı ardına ters kutuplara sahip tel bir kafesle bu YG uygulanmadığı sürece öldürücü şok hiç uygulanmamış olur,yani bu iş tek bir kutupla olamaz.Bunun en iyi örneği de YG tellerine direk konan (YG'li bu akıma veya elektrik yüküne direk temasta olan),diğer tellere hiç temas etmeyen kuşların örneğidir.

Yine de fikir olarak bir o kadar ilginç olan,ama uygulaması günlük hayatta kolayca gerçekleştirilemeyecek olan bir fikirdir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Yalıtkan (izolasyonlu) tip ayakkabılar ile insan dış vücudu YG ile tam yüklense (Şarj olsa) bile (Bu hem insan,hem de unutup da dokunulan tüm elektronik entegreler için çok tehlikeli olacaktır) tek kutupta kaldığı sürece sinekler için öldürücü şok hiç verilmemiş olur.Kuşlar yalnızca faz telinde YG varken çarpılıp ölmedikleri faz-nötr faz-toprak bağlantısı ile öldükleri gibi sinekler için de ayni durum söz konusu olur.

YG kondansatörde voltajı dc-dc konverterler ile yükseltilip (Pille çalışanlarda böyledir,şebeke ile çalışanlarda ise direk diyotlarla dc. ye doğrultulup kond.lere depolanır 310 volt dc. olarak) depolandıktan ve birbirine çok yakın (Tam sineğin temas edeceği kadar) ardı ardına ters kutuplara sahip tel bir kafesle bu YG uygulanmadığı sürece öldürücü şok hiç uygulanmamış olur,yani bu iş tek bir kutupla olamaz.Bunun en iyi örneği de YG tellerine direk konan (YG'li bu akıma veya elektrik yüküne direk temasta olan),diğer tellere hiç temas etmeyen kuşların örneğidir.

Yine de fikir olarak bir o kadar ilginç olan,ama uygulaması günlük hayatta kolayca gerçekleştirilemeyecek olan bir fikirdir.Kolay gelsin.

Kusura bakmayın fikrim saçma olduğu için foruma girmeye utanmıştım :) bu kadar açıklayıcı bir cevaptan sonra biraz daha ilgimi çeken olaylar oldu, uygun görürseniz birkaç soru daha sorup bilgi almak istiyorum?

Merhaba.Her fikri değerlendirmeye,varsa bu olumlu veya olumsuz yanları belirtmeye de hazırız.Sorunuzu elbette ki sorabilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri