topraklama barası hk.

merhabalar

bir yerde gördüm:
topraklama barası dışarda ve açıkta hatta dokunma mesafesindeydi.toprak barasının böyle bir uygulaması mümkünmü:yönetmeliklere baktım ama bir şey bulamadım
bekliyorum yorumlarınızı

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Evet.Bir muhafaza (Koruma) altında olması mantıken de (şartnameden muaf kalınarak) düşünülmelidir.Topraklama sisteminde bir zafiyet oluştuğunda,bu baraya verilen statik,asıl elektrik yüklerinin, serbest deşarj edilemeyen konumunda kalıp tam dokunma mesafesinde kalması bence de çok doğru değildir.Kötü şartların veya topraklamadaki zafiyetlerin direk oluşturacağı olumsuz durumlar gözetilerek kapalı (Muhafazalı) konumunda yapılması çok daha iyi olacaktır.Kolay gelsin.

Evet bu durum benim de cok karsilastigim bi durum.sahadaki sistemlerin topraklamasi ve bina ici topraklamalar aynen boyleydi calistigim yerin birinde .hadi sahadaki sistemde cok da müdahale edebileceginiz bi yerde degil toprak baralari ama yemekhane yardimci tesisler idari bina atolye vs butun binalarda hemen duvar dibinde yerden 40 cm falan yukseklikte ciplak halde duruyordu.bunun baya bi tartismasini da yapmistik.tehlike arz eden bi durum.elektrikle alakali sistemlerin ciplak halde ve direk temas edilebilen bi noktada olmasi is guvenligi acisindan tehlikelidir

Son düzenleme:
binalarda elektrik odalarında yerden yarım metre yukarda toprak eş potansiyel barası koyuyorlar bende koydum projede ve teknik şartnamede oyle belirttiği için yapacak bişeyim yok iş güvenliği için negibi sorunlar olur bilemem .güvenlik

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri