toprak ve su kaynaklı ısı pompaları

meccheng

Üye
selam arkadaşlar

yerin altındaki ısıyı kullanarak ısıtma ve soğutma sağlayan sistemler hakkında bilgisi olan var mı? bu sistemleri kullananlar varsa yardım edebilir mi? çok büyük enerji tasarrufu sağlandığı söyleniyor. ne kadar doğru acaba?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
selam arkadaşlar

yerin altındaki ısıyı kullanarak ısıtma ve soğutma sağlayan sistemler hakkında bilgisi olan var mı? bu sistemleri kullananlar varsa yardım edebilir mi? çok büyük enerji tasarrufu sağlandığı söyleniyor. ne kadar doğru acaba?

sevgili kardeşim zamanında bende benzer konuda araştırmalar yapmış bu forumda da arkadaşlardan yardım istemiştim...
sistem avrupa ve amerikada uzun yılardan beri kullanılmasına rağmen ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan bir sistem..
yardımı olursa aşağıdaki linke bir göz at..
sevgiler
hakan
Isı pompası | Toprak, hava kaynaklı ısı pompaları ıle ısıtma, soğutma, enerji tasarrufu
Hava kaynaklı ısı pompası , toprak kaynaklı ısı pompası , su kaynaklı ısı pompası , yerden ısıtma , döşeme ısıtması , fan coil , LH ısı pompası , FERROLI , NIBE

klimaların ısıtma konumlarındaki çalışma pırensibi aynıdır.
cihaz yazın yaptığı; içeriyi soğutup oluşan ısıyı dış üniteden atma işinin tam tersini kışın;
dişarıyı soğutup, oluşan ısıyı içriye verir.
bu işlemin verimli olduğu söylenebilir.

klimaların ısıtma konumlarındaki çalışma pırensibi aynıdır.
cihaz yazın yaptığı; içeriyi soğutup oluşan ısıyı dış üniteden atma işinin tam tersini kışın;
dişarıyı soğutup, oluşan ısıyı içriye verir.
bu işlemin verimli olduğu söylenebilir.

akadaşım neyin cevabını kime veriyorsun???
açılan ilk mesajda sorulan yardım istenilen konunun senin verdiğin cevap ile ne alakası var????
lütfen dikkat edelim birazcık !!!

soruları iyice okumadan yada bilgi sahibi değilsek ,balıklama cevap yazmayalım.
sonra içinden çıkılmaz hal alıyor.konu başka yerlere kayıyor...
sistem bizim için yeni ama ..demiray teknik.. üstadın dedeği gibi epey uygulaması olmuş yaban ellerde.
yalnız ilk yatırım maliyeti baya yüksek ama sistem kendini amorti ediyor.
bir kaç farklı uygulaması olan sistem.daha önce yeraltı sonndaj kuyulu bir sisteme epey kafa patlatmıştım.
benzer bir sistemi 3-4 yıl önce çalıştığım serada uygulama fırsatım oldu .çok verim alamasakta iyi bir tecrübe idi.
jeotermalle ısınan serada plakalı eşanjör sistemi ve sera içarisinde yaklasık 12000m ısıtma borusu vardı.tabi yazın serada sıcaklık yaklaşık 40 dereceleri buluyordu.sisleme ve fan sistemi belli bi yerden sonra apışıp kalıyordu.
bir miktar bilgi sahibi oldumdan sistemi uygulama fırsatım oldu.
derin kuyu pompalarından sürekli 70-80 ton/h su 1000 t luk depolara dökülüyor.
bu suyu önce eşanjörden geçirip sonro depolara gönderdik.fenada olmadı yaklaşık 5-6 C
sera içi sıcaklığığı düşürmeyi başardık..suyun debisi daha fazla olsaydı daha iyi sonuç alınabilirdi.
yinede iyi bir tecrübe oldu benim için..

bu konu ile ilgili bu işi yapan bir arkadaşla tanıştık sistei sondaj yapılarak oluyor yer altındaki su yazın soğuk kışın sıcak oluyor mesala 300 m2'lik bir yev düşünün 300 m2 diyoruz bu sistem bahçesi olan sondaj yapmaya müsait bahçelr olması gerekiyor bunlarda yazlıklar veya villalar oluyor onun için 300 m2 örnek verelim 300 m2 'ye 300 metre sondaj yapılması gerekiyor yapılan sondaj kuyusuna 2 adet boru uçları birleştirilmiş kalorifer siteminde olduğu gibi devirdayım yapılıyor bir motor yardımı ile kuyu dibine göderilen su ısınmış olarak geri dönüyor yazın ise tam tersi soğutmada kullanılır. sistemde kullanılan motor ve cihazlar hakkında bilgimiz yok sadece çalışma sistemi hakkında bilgi verdik....

aslında sistemde 2 sondaj kuyusu olmalı
biri enjeksiyon diğri reenjeksiyon
eğer aynı kuyuya dönüş yapılırsa kuyudan çıkan suyun ısısında değişme olur,sistemin verimini düşürür.
kuyudaki su yazın soğuk ,kışın sıcak değil. aslında yaz kış aynı sıcaklıkta ,ama ortam sıcaklığına göre ,yazın soğuk kışın sıcak hissi veryor.

Arkadaşlar merhaba

çalıştığım otele izmirden bi firma bu sistemi tanıtmak için gelmişti. sistemin çalışma prensibini az buçuk anladım. asıl önemli olan bu sistemi kurmanın maliyeti ne kadar sürede amorti edilir(400 bin € ya kadar çıkabiliyormuş) ve bu sistem ne kadar verimli? gözümüz kapalı bu sisteme geçebilir miyiz?

aslında sistemde 2 sondaj kuyusu olmalı
biri enjeksiyon diğri reenjeksiyon
eğer aynı kuyuya dönüş yapılırsa kuyudan çıkan suyun ısısında değişme olur,sistemin verimini düşürür.
kuyudaki su yazın soğuk ,kışın sıcak değil. aslında yaz kış aynı sıcaklıkta ,ama ortam sıcaklığına göre ,yazın soğuk kışın sıcak hissi veryor.

aslında su kaynaklarıa uzak olan yerleşimlerde kullanılacak en mantıklı sistem bahsettiğinz sistem ama yakınlarda bir su kaynağı varsa sabit debiyede sahipse akarsuda olablir durağan suda .. kuyulara ihtiyac kalmaz....
birde bu sistemin toprak enerjili olanları var biliyorsunuz...
yerin bir kaçyüz metre altı sabit bir ısıya sahip...
yapılacak enlemesine veya boylamasına bir boru sistemi ile ya direkt su yada akışkan gaz(akışkan bir sistemde dönüyor aynı klima sistemi gibi fakat kondanser hava soğutmalı değil toprak içinde dolaşan suya iletiyor bünyesindeki ısıyı) ilede yaz kış iklimlendirme yapılabiliyor

http://erdincklimaservis.blogspot.com/2011/02/toprak-su-kaynakli-isitma-sogutma.html

http://www.formgroup.com/icerik/toprak-kaynakli-isi-pompasi.html

http://www.facebook.com/topic.php?uid=140575598425&topic=11215

üstadım size katılıyorum.
sistemde akarsular,göller kullanılıyor. tesise yakınsa.
toprak kaynaklı sistemde o kadar derin yapılanı varmı bilmiyorum.benim araştırdığım zamanlarda gördüğüm uygulama resimleri vardı.bunlarda genelde 2m civarı harfiyat yapılıp boru sistemi uygulanıyor.alan nekadar geniş olursa ve boru ne kadar çok uzun olursa,yani yüzey alanın büyük olması sistemin verimli olmasını sağlıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,343
Kullanıcılar
450,185
Son üye
serkan1111

Yeni konular

Geri