Tesbih için torna makinası

Ahşap torna hiç kullanmadım ama Proxxon marka çok makine kullandım. Tesbih işiyle hiç hiç uğraşmadığım için kaliteli bir makineye (yukarıda linkini verdiğim gibi) ihtiyacın var mı yoksa herhangi bir makine taş yontmana yeter mi emin olamıyorum ama kalite istiyorsan Alman malı Proxxon. Kalite önemli değil ucuz olsun diyorsan Çin üretimi başka markalar da aramalarda çıkıyror.

Proxxon'a örnek:
PROXXON 27020 DB250 MİKRO AĞAÇ TORNASI
  • Güç: 150W
  • Çalışma gerilimi: 220-240V
  • Devir: 1.000 - 5.000 d/dak
  • Torna mesafesi: 250mm uzunluk, 40mm salınma, 25mm sele hareketi

Bir de BT-WW 1000 diye bir makine var. Bu da Alman markası ama ürünleri Çin malı. Bu tornanın mil uzunluğu 1 metre ve aynı fiyata. 1 metre uzunluğa ihtiyacın yoktur gerçi.
http://www.hirdavatyapi.com/Einhell-BT-WW-1000-Einhell-Ahsap-Torna,PR-320.html

Bu tavsiyeleri arkadaşların ahşap tornayla tesbih taşı işlenir demeleri üzerine veriyorum yoksa dediğim gibi tesbih işiyle hiç uğraşmadım.

Bu arada elmaslar taşta bilendiğinden taş tornada kesilir diye kesin bir ahkam mevzu olmaz. Taşı kesen elmas taşlar diskler var, bunu sistematik yapmak için uyarlaması gerek. Ortasını delmek için değişik özellikli uçlar var, tabi lületaşı pek düşündürmüyor bunları..
Bu arada ne tip taşlar ne ürünler çıkarılmak istendiği de resmedilebilir.

http://www.e-hirdavat.com/Proxxon-Mikro-Agac-Tornasi-27020-DB-250,PR-26421.html

Ahşap tornanın kralı internette 450 lira. Ankara'da malum yerden daha da ucuza alabilir. Neden maceraya sürüklüyorsunuz adamı?

Bir tanıdığım almış aynısını yakından gördüm , maliyeti 150 TL etmez.
Kalandan ne kadar komisyon alıyorsun ?

Bu bölümde sürücüleri motorları dahil gijon+plastik somun 500 TL ye mal edenlerin paylaşımları var.
Başlamadan önce iyice incelemesi gerekir.

Kralı için yazılmılş, çok daha ucuza hurda vb iskeletini alabilir; ileriye yönelik uyarlamalar yapılabilir.
Ayrıca iç çapı sabit, dış çapı ya sabit ya birkaç ölçüden ibaret olan bir uygulama için bilgisayar programları vb kurulum ne sağlamış olur?
O fiyata mal edilen -ki işçiliğini dahi yaptıramayacaktır anlamıyorum diyen birisi- bir aletin ne bir uyarlaması, ne rijitliği ne de gijonları ile hassas çalışması mevzu olur.
Anlamıyorum diyen başlangıçtaki birisi için tavsiyeler veriliyor, yoksa işe başlayıp her tip otomasyonu düşünebilir.

Bir tanıdığım almış aynısını yakından gördüm , maliyeti 150 TL etmez.
Kalandan ne kadar komisyon alıyorsun ?

Bu bölümde sürücüleri motorları dahil gijon+plastik somun 500 TL ye mal edenlerin paylaşımları var.
Başlamadan önce iyice incelemesi gerekir.
Komisyon! Çok art niyetlisin. Yardım etmekten başka hiç bir kazancım yok. Sözünü ettiğim yerden alırsa 50-100 lira kâra geçebilir. İnternetten alsın. Veya hiç almasın. Şirketin sahibi benim adımı bile bilmiyor. 3 kere gidip hesaplıca makine aldım. O şirkete değil konu sahibine yardım ediyorum burada.

Arkadaşın niyeti belli. Boş vakitlerinde tesbih taşı işleyecek. Bu işi yapabilmesi için ihtiyacı olan makineyi yapması için gaz veriyorsun sanki sıfırı binlerce dolarmış gibi. Boşu boşuna parasını ve zamanını harcattıracaksın.

Adamın hobisi tesbih yapmak kardeşim. Makine yapmak değil.

Komisyon! Çok art niyetlisin. Yardım etmekten başka hiç bir kazancım yok. Sözünü ettiğim yerden alırsa 50-100 lira kâra geçebilir. İnternetten alsın. Veya hiç almasın. Şirketin sahibi benim adımı bile bilmiyor. 3 kere gidip hesaplıca makine aldım. O şirkete değil konu sahibine yardım ediyorum burada.

Arkadaşın niyeti belli. Boş vakitlerinde tesbih taşı işleyecek. Bu işi yapabilmesi için ihtiyacı olan makineyi yapması için gaz veriyorsun sanki sıfırı binlerce dolarmış gibi. Boşu boşuna parasını ve zamanını harcattıracaksın.

Adamın hobisi tesbih yapmak kardeşim. Makine yapmak değil.

Tesekkurler hocam en basindan beri diyorum ancak konu sapiyor. Makina yapmak istedigimi ya da ona vakit ayirabilecegimi demedim hic bi zaman ufak bir torna tavsiyesi istedim. Fiyat arastirmasi yaparim yardiminiz icin tesekkurler :)

Konuya dahil olan diger arkadaslara da iyi niyetlerinden oturu tesekkur ederim.

Tesekkurler hocam en basindan beri diyorum ancak konu sapiyor. Makina yapmak istedigimi ya da ona vakit ayirabilecegimi demedim hic bi zaman ufak bir torna tavsiyesi istedim. Fiyat arastirmasi yaparim yardiminiz icin tesekkurler :)

Konuya dahil olan diger arkadaslara da iyi niyetlerinden oturu tesekkur ederim.
Konuyu kapatmaya bu kapak yetermi?:)

sshot-290.jpg

En son şu videoyuda eklimde, dahada çözüm bulazsan yapıp gönderyim bari

Son düzenleme:
Sorulanlar konu sadece konu sahibine sabit olmadığından web ortamına bilgi sağlanması taraftarıyız. Zaten resimde kıbleye durmuş gibi kapatan...
Ayrıca konu sahibi sadece bilgi alma değil aynı zamanda araştırmalar ile bilgi sunma düşüncesinde olmalı.
İşe heves sadece sonuca bağımlılıkta olursa, istek çabuk azalabilir, hobi dense de yapılma biçimi o hobinin ta kendisi olacaktır, bu yüzden işe alışılınca hevesin geçmesi ihtimaline karşı parası azımsanamaz kısıtlı bir alettense, ideal fiyata ahşaba mahkum olmayan metal de işleyebilir bir makina akla yatıyor.
trn.JPG

http://tr.aliexpress.com/item/Mini-lathe-machine-W10003M/1888154286.html ideal gibi görünüyor ama işe göre oyuncak gibi kalabilir ve de motoru için dahi trafo gereken gücü zayıf sistemler tavsiye edilmez.
İlk resmin altında matkap için aparat var. http://www.modelteknikleri.com/ahsap-torna/8687-matkap-icin-torna-aparati.html http://www.modelteknikleri.com/torna-freze-cnc/1314-ahsap-torna-yapmaya-karar-verdim-2.html fikirler;
video. Araştırıldığında neler çıkar...
Spirali gönye kesmede kullanabilen bir aparat vardı. Spiral ve matkap bu işlerin çoğu merhalesinde kullanılan akla gelen ilk elektrikli aletler olduğundan, aynı zamanda bunları başka işlere kombine etmek avantajlı olabilir.
trntvskk.JPG

Alttan destekli miller, lineer arabalar araştırıldığında; uygun (gerekirse 2. el) sağlam bir şase üzerinde başlatılan uygulama ileride , tavsiye edildiği gibi, cnc kontrolüne çevrilmemesi için sebep yok.. Yani basitçe birşeyler hemen denenebilir de ve ya sağlam bir şasiye güçlü bir motorla başlanıp ileride cnc kontrol denenebilir.. -Yoksa ille de üst-2.- resmin sol üstündeki tornayı yapmak zorunda değil ama hemen civarındaki kısımların çalışmasını inceleyebilir. http://www.hamitarslan.com/torna-tezgahi-kisimlari.html fikir verebilir.-
Tornalardaki kazalar yılların ustalarında dahi kalıcı iz bırakabilmektedir ve de motor gücüne, devrine göre akla gelmeyecek olaylar ortaya çıkabilmektedir. Uzun saçların, eldivenlerin parçaya ve ya aynaya dolanarak sebep olabildiklerini düşünmesi dahi zor...

Diğer taraftan herşey hazır olsun diye tutturullursa kimisi direk;
5.JPG

hazırını verebilir. Herşeyin kendine göre tadı olur, yoksa 1 den başlayan bir sayıcı yapmak bu işi iptal edebilen birşey olmasa gerek? -sırasıyla; Kaplangözü-oltu-gümüş-kehribar-fildişi-sedef-turkuaz-tahta...-
Başarılar...

• Beğen
Tepkiler: akg

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri