Termokupl imalatı hakkında yardım

Merhaba bir adet termokupl yaptırmam gerekiyor. K tipi termokupl kablosunu birleştirip rezistansa kaynaklamam gerekiyor. Anlatım için bir şema hazırladım. Bunu yaptırabileceğim bir atölye veya firma var mı?

Adsız.png

Seramikte olabilir.

Termokuplun rezistans gövdesine kaynaklanması ufak kaçaklarda size sorun olarak dönecektir. Rezistanslar ne kadar iyi imal edilseler de bir miktar kaçak oluştururlar. Bu kaçak termokuplun okuduğu devreye kötü yönde etki edebilir.
[Şimdi hocam sorun şu şekilde Daha önce 0.22 mm kalınlıkta bir k tipi termokupl ve bir başka 0.75 mm k tipi termokupl kablo ile termokupl yapıp ayrı ayrı iki rezistansa prinç kaynağı ile kaynakladım. Prinç kaynağı ile kaynaklarken yüksek sıcaklığa çıktığından 0.22 mm olan termokupl sağlıklı ölçemezken . 0.75 mm lik termokupl sıkıntısız ölçüm yaptı. Zaten elimko termokupl kablo kullanım klavuzunda 0.75 mm lik kablonun 1000 dereceye 0.22 mmlik telin 600 dereceye dayanacağını yazmış. Kaynak sırasında 0.22 lik tel buzuldu o nedenle düzgün ölçemedi. 0.75 mm lik kabloda benim işimi göremiyor. bu nedenle kaynak sırasında yüksek sıcaklıklara çıkmadığı kuyumcu lazer kaynak kullanmak istiyorum. Alternatifler için sizlere danıştım.
Seramikte olabilir.

Termokuplun rezistans gövdesine kaynaklanması ufak kaçaklarda size sorun olarak dönecektir. Rezistanslar ne kadar iyi imal edilseler de bir miktar kaçak oluştururlar. Bu kaçak termokuplun okuduğu devreye kötü yönde etki edebilir.
Şimdi hocam sorun şu şekilde Daha önce 0.22 mm kalınlıkta bir k tipi termokupl ve bir başka 0.75 mm k tipi termokupl kablo ile termokupl yapıp ayrı ayrı iki rezistansa prinç kaynağı ile kaynakladım. Prinç kaynağı ile kaynaklarken yüksek sıcaklığa çıktığından 0.22 mm olan termokupl sağlıklı ölçemezken . 0.75 mm lik termokupl sıkıntısız ölçüm yaptı. Zaten elimko termokupl kablo kullanım klavuzunda 0.75 mm lik kablonun 1000 dereceye 0.22 mmlik telin 600 dereceye dayanacağını yazmış. Kaynak sırasında 0.22 lik tel buzuldu o nedenle düzgün ölçemedi. 0.75 mm lik kabloda benim işimi göremiyor. bu nedenle kaynak sırasında yüksek sıcaklıklara çıkmadığı kuyumcu lazer kaynak kullanmak istiyorum. Alternatifler için sizlere danıştım.

emin olmamakla birlikte termokuplu puntalayabilirsiniz. Pil puntalamak için kullanılan düşük güçlü punta cihazları ile olabilir. Saatçi puntası diyede geçiyor.

Yer uygunluğunu bilmiyorum ama rezistansa termokuplun içine gireceği bir boru kaynatıp termokuplun ucunu bu boruya sokabilirsiniz.

Ne amaçlı kullanıldığını bilmediğim için ancak böyle fikir verebilirim.

Seramikte olabilir.

Hocam ayrıca rezistansı 5v ile besliyorum kaçaklarda yine sıkıntı yaşarmıyım?
emin olmamakla birlikte termokuplu puntalayabilirsiniz. Pil puntalamak için kullanılan düşük güçlü punta cihazları ile olabilir. Saatçi puntası diyede geçiyor.

Yer uygunluğunu bilmiyorum ama rezistansa termokuplun içine gireceği bir boru kaynatıp termokuplun ucunu bu boruya sokabilirsiniz.

Ne amaçlı kullanıldığını bilmediğim için ancak böyle fikir verebilirim.
Hocam şu anda kullanıyorum 350 dereceye kadar sıkıntısız kullanabiliyorum. Fakat dediğim gibi 0.22 mm lik telde 350 dereceden sonra yükselip alçalıyor.

İnce çubuk bir rezistansın ucundaki sıcaklığı +- 5 , 10derece hassasiyetle ölçemem gerekiyor . sıcaklığı bir kez ayarlıyacam ve o şekilde çalışacak hep ortalama 400 derece gibi olacak.

Son düzenleme:
Rezistansinizi ve uygulamanin ne oldugunu gorebilir miyim?

Termokupl uçlarında oluşan gerilim farkıyla çalışıyor yanlış anlamadıysam siz bu noktayı rezistansla birleştireceksiniz? Bu durumda rezistans üzerindeki gerilim tc ucuna bir etki yapmaz mı? Siz nasıl bu şekilde kullanıyorsunuz biraz açar mısınız? Yoksa bu sadece bir fikir mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,317
Kullanıcılar
450,153
Son üye
bayekofsiwa

Yeni konular

Geri