Termocouple kablosunu eklemek

m-usta-fa

Usta Üye
İyi günler arkadaşlar. Termocouple kablosunu eklemek pek sağlıklı değil biliyorum ama,mecbur kalırsak,nasıl ek yapmalıyız.Demir konstant bir kablonun lehim tutacağını sanmıyorum.Bununla ilgili özel bir ek kutusu ya da ek yöntemi var mıdır?

meraba thermocouple kablosunun hangi kısmına ekleme yapacaksınız kablonun boyunumu uzatacaksınız yoksa uc kısmından baglantımı yapacaksınız? uc kısmından kopan bır tc yı ben oksıjen kaynagı ıle kaynattım ve tekrar kalıbrasyona aldım ama cok ıyı verım alamadım yanı 0,5 dereceyı gecmeyen sapması 0,8 derecelerde dolasmaya basladı (kalıbrasyonunu kendım yaptım) bı arkadasım sarı oksıjen kaynagı ıle uclarını bırlestırdıgını anlattı ama denemedıgım ıcın kesın bırsey dıyemeyecegım kolay gelsın

tabıkı bu anlattıgım k tipi ısılçıft ıcın denedım diger tipler için denemedım sız hangı tıp için baglantıyı ögrenmek ıstıyorsunuz

Termokupl kompanzasyon kablosunda ek yapmanın pratikte herhangi bir
ölçüm hatasına sebep olduğuna şahit olmadım.Aynı cins kablo ile
araya başka çeşit iletken sokmadan, doğru uçları üstüste dolayıp seramik klemensle
eklediğim J, K ve B tipi kompanzasyon kabloları hatasız ölçüm yaptılar.
J tipi kablodaki bir problem şu.J tipi kablo zamanla demir iletkeni korozyona uğrayarak
tamamen oksitlenip kopuyor ve tek çözümü de kabloyu tamamen yenilemek...

benim eklemek istediğim j tipi.
sensör ölçüm cihazından uzakta ve o kadar uzun kabloluyu bulamadım( yaptırmak ve beklemek lazım)
eski sensör arada sapıtıyor.Ek sağlam olsun istiyorum.Bu arada 1-2 değil 5-6 derece fark bile önemli değil.Yeterki hep o hatalı değeri göstersin.Yani bir az bir fazla göstermesin.

O kadar önemsemene gerek yok. Arkadasin dedigi gibi araba farkli bir malzemeden iletken eklemedigin sürece problem yok . Benden sana tavsiye ucleri birbirine sar bir yüzük gecirip sik makaronla izole ettinmi orjinal gibi olur. Ben devamli öyle yapiyorum ve iki yildir hicbir problem olmadi. Lehimleme pek saglikli olmuyor. Benden söylemesi :D

bencede örgü şeklinde uçlarısın sar herhangi bir problem olmaz

Forum istatistikleri

Konular
128,405
Kullanıcılar
450,310
Son üye
amele01

Yeni konular

Geri