Termik Aşırı Akım Rölesinin Seçimi ve Ayarlanması

Ben bu motoru devreye girdiğinde pensampermetre ile ölçüp değeri burada paylaşacağım. Ne olduğu ortaya çıkar.

Bununla birlikte fazlar arası gerilimleride ölçüp not ederseniz iyi olur sn hocam.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Fazlar arasını neden ölçeyim ki? Hidrafor tek fazlı. Binaya gelen ana branşman hattını mı kast ettiniz yoksa?

Motorun bağlı olduğu Faz-Nötr gerilimini akabinde Motorun besleme noktasındaki diğer faz-nötr gerilimlerini ölçmenizde fayda var sn hocam.

Motorun bağlı olduğu Faz-Nötr gerilimini akabinde Motorun besleme noktasındaki diğer faz-nötr gerilimlerini ölçmenizde fayda var sn hocam.

Şimdi anladım Hakan abi. Onu da ölçerim inşallah. Yarına tekrar bilgi veririm size...Teşekkürler yardımlarınız için.
ELEKTRİKÇİNİN İŞİNİ ELEKTRİKÇİYE BIRAKIN! ÖĞRETMENE BIRAKMAYIN.:)

Motor etiketininde fotoğrafını çekip paylaşırsanız iyi olur hocam. Veri ne kadar çok olursa yorumlar o derece güzel ve çözümcül olur.

Hocam mesleğe olan ilgi ve alakanız ile araştırmacılığınız ve azminizle inanın bir çok meslektaşımı sollarsınız evel Allah :)
Sizdeki azim ve öğrenme açlığının binde biri olmayan meslektaşlarım var. Yolun başında olanından tutun senelerini vermişine kadar 7'den 70'ine :)

Motor etiketininde fotoğrafını çekip paylaşırsanız iyi olur hocam. Veri ne kadar çok olursa yorumlar o derece güzel ve çözümcül olur.
Motor etiketini ben zorla okuyorum. Neredeyse mercekle okuyacağım. Fotoda çıkmaz üstadım. Bana güvenmek zorundasın.:D

Övgünüz için teşekkür ederim. Bir kere daha dünyaya gelsem :D elektrik elektronik mühendisi olmak isterdim. Kendim yapamadığımı oğlumun geleceğinde hedefliyorum. Eğer çocuğum hevesli olursa sonuna kadar destek olurum. Bu da benim tek tesellim.
Tabi ki hayat bize gelecekte ne sunar bunu Rabbim bilir. Her şeyden önce din,iman ve sağlık diyelim.

Zeybek hocam etiket üzerinde anma akımı 7,8 A olan bir su pompasının termiği kaç A ayarlanmalı. Siz bu meslekten emekli olmuş bir büyüğümüz ve de ustamızsınız. Sizin fikriniz ne?

Sayın, uzman , cevapladı eklıyecek bir sey yok. Motor mooıfazede olsa, çeşitli etkenler nedeniyle etiket akımından fazla akım cekebilir. Düşününki, o pompa kayıs kasnakla tahrık edılıyordur. Fazla akım cekıyorsa, ya giriş vanasını kısarak akımı ayarlarsınız, yada kasnaklarla oynıyarak akımı ayarlarsınız.

Tam tersi de olur, az akım cekıyordur. tolerans dahılınde kasnakların ayarı ıle oynıyarak, daha fazla su cekmesini veya daha yüksek ırtıfaya su basmasını saglarsınız.

Forumdakı arkadaslarımın her biri alanında, belli yere gelmiş arkadaslarımız meslekdaşlarımız. Ben, ilk cevapdan beri, akımı ölçer ondan sonra ayarlarım cevabını beklerdım. Cevap yazarken, fazla uzun yazarken, (cok lafyalansız /hatasız olmaz prensibi ile) ukalalık yapmak ıstediğimden kısa kesmeye calıyorum. (kısa kes Aydın havası olsun mısalı /Aydın lı oldugumdan olsa gerek)

Haaa, sorunuz termik saglamlıgını nasıl kontrol ederim olursa; yınede akımı ölçerek,
1. Fazlardan birisini devre dısı bırakırım, 2 dakıka içinde termik rölenın devreyi kesmesi gerekir.
2. Termik skalasındakı ayar kabzasını yavas, yavaş, azaltırım, hangı rakamda devreyı kesdiğini gözlemler ona göre davranırım.
Sayın hocam yardımcı olabildimmmi.

Son düzenleme:
Sayın, uzman , cevapladı eklıyecek bir sey yok. Motor mooıfazede olsa, çeşitli etkenler nedeniyle etiket akımından fazla akım cekebilir. Düşününki, o pompa kayıs kasnakla tahrık edılıyordur. Fazla akım cekıyorsa, ya giriş vanasını kısarak akımı ayarlarsınız, yada kasnaklarla oynıyarak akımı ayarlarsınız.

Tam tersi de olur, az akım cekıyordur. tolerans dahılınde kasnakların ayarı ıle oynıyarak, daha fazla su cekmesini veya daha yüksek ırtıfaya su basmasını saglarsınız.

Forumdakı arkadaslarımın her biri alanında, belli yere gelmiş arkadaslarımız meslekdaşlarımız. Ben, ilk cevapdan beri, akımı ölçer ondan sonra ayarlarım cevabını beklerdım. Cevap yazarken, fazla uzun yazarken, (cok lafyalansız /hatasız olmaz prensibi ile) ukalalık yapmak ıstediğimden kısa kesmeye calıyorum. (kısa kes Aydın havası olsun mısalı /Aydın lı oldugumdan olsa gerek)

Haaa, sorunuz termik saglamlıgını nasıl kontrol ederim olursa; yınede akımı ölçerek,
1. Fazlardan birisini devre dısı bırakırım, 2 dakıka içinde termik rölenın devreyi kesmesi gerekir.
2. Termik skalasındakı ayar kabzasını yavas, yavaş, azaltırım, hangı rakamda devreyı kesdiğini gözlemler ona göre davranırım.
Sayın hocam yardımcı olabildimmmi.

Teşekkürler Zeybek Hocam. Yarına gerekli ölçümleri yapar paylaşırım. Ben de sizin İzmirli oldugunuz yönde şüphelerim vardı. Sanırım Binbaşı Hocam da Aydınlı. Tanışıyor musunuz acaba?

Aydın lıyım, ama DEnizli de ıkamet edıyorum.

Nasıl, doktorlar, nabız ölçmeden, tahlıl yaptırmadan teshıs koymuyorsa, elektrikçi de, en azından akım kontrolü yapmalı diye düşünüyorum ve bunda ısrarlıyımdır..

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri