Termik Aşırı Akım Rölesinin Seçimi ve Ayarlanması

Hocam eğer termik yanlış değerde açma yapıyorsa ya akımı yanlış ölçüyor elimizdeki cihaz, ya termiğiniz düzgün çalışmıyor ya da ayar vidasını alt çalışma sınırının altında tutuyorsunuz.Saygılarımla...
Mesajlarımı yeteri kadar okumamışsınız.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sn Öğretmen27 Daimi devre Kondansatörüne bakın demiştim baktınız mı? kapasite kaybı var mı?

Kontaktör termik.. 2. el değilmiydi veya eski .. yanlış hatırlamıyorsam Sn. Şef bağlantı şeması vermişti ona göre bağlantı yaptınız, ama malzeme geçmişi hakk. bilgimiz yoktu.
Biz malzemeleri 2. el almadık ki... Kendimiz sıfır aldık. Şu anda da kullanıyoruz. Yani başkasından 2. el almadık. Ben bunu söylemeye çalıştım.

Sn Öğretmen27 Daimi devre Kondansatörüne bakın demiştim baktınız mı? kapasite kaybı var mı?
Hakan abi daimi devre kond. elimde. Multimetre var dijital ve analog. Kond. 40 uf değerinde. Dijitalde değer yükseklere doğru gidiyor.
Analog ölçü aletinde x10K kademesinde 60 ohm da duruyor.
Kapasimetre yok. Değr kaybı oldugunu nasıl ölçebilirim...

Hakan abi daimi devre kond. elimde. Multimetre var dijital ve analog. Kond. 40 uf değerinde. Dijitalde değer yükseklere doğru gidiyor.
Analog ölçü aletinde x10K kademesinde 60 ohm da duruyor.
Kapasimetre yok. Değr kaybı oldugunu nasıl ölçebilirim...

Kapasite ölçen bir cihaz olmalı. Direk şebekeye bağlayıp çektiği akıma da bakabilirsin.

Yani kondansitörün bir ucunu nötr bir ucunu faza bağlayıp akım ölçeceğiz öyle mi?

Evet Uygulanan Gerilim kondansatör etiket gerilimiyle aynı veya yakınsa nominal akım çekmesi gerekir. Kondansatör direnci R+XC olup iç direnci R düşük endüktif reaktansı yüksektir. Xc yani endüktif reaktans Xc=1/2x3,14xfxC olup frekansa bağlıdır dolayısıyla ölçü aleti direnç kademesinde ölçülemez. Sadece rezistif yani ohmik yüklerin direncini ölçebilirsiniz.

Evet Uygulanan Gerilim kondansatör etiket gerilimiyle aynı veya yakınsa nominal akım çekmesi gerekir. Kondansatör direnci R+XC olup iç direnci R düşük endüktif reaktansı yüksektir. Xc yani endüktif reaktans Xc=1/2x3,14xfxC olup frekansa bağlıdır dolayısıyla ölçü aleti direnç kademesinde ölçülemez. Sadece rezistif yani ohmik yüklerin direncini ölçebilirsiniz.
Keşke şu 25 TL'ye aldığım ampermetreyi iade etmeseydim. Tekrar mı alsam acaba?:)

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri