Telefon hattı sorunu hakkında

bulamadim

Üye
arkadaşlar şirketimizde kullandığımız 1 adet 3 kwa, 1 adet 10 kwa olmak üzere 2 adet ups, ayrıca 15 kwa lık bir adet reglatör bulunmakta. elektrik düzensizliğinden dolayı böle bir durum söz konusu. ( detay vermem gerekirse söyleyebilirm ). şirketimizde kullandığımız bütün makineler düzenli bir şekilde çalışıyor. fakat telefon hatlarımızın (dahili) bazılarında aşırı parazit (cızırtı) var. hepsi değil sadece bazıları yapıyor. bir de cep hattımız bağlı esktra bir santrale oda bütün telefonlardan hat aldığımızda parazit yapıyor. sorunu bir türlü çözemiyoruz. lütfen yardım edin.
1- santral tamircisi : abi santralle ilgili değil bak ups i devreden çıkartıyorum (dediği gibi) ve bütün parazit kesiliyor.

2- ups servisi : abi tamam devreden çıkınca kesiliyor ama topraklama ile ilgili bi sorun var problem eletrikçide, buraya iyi bir topraklama gerekiyor.

3- elektrikçi : abi 3 tane topraklama kazığı çaktık benim için farketmez büyük levha da koyabiliriz ama toprak sorunu olsa santral bütün dahili hatlarda parazit (cızırtı) yapar.

diyolar ve bu karmaşa ve birbirini suçlayan insanların içinden çıkamadım peki sizn fikriniz nedir. lütfen ....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Üç teknik elemanı aynı gün , çağır , elektrikçi topraklamayı ölçsün , ve 2 ohm değerinin altında ise ve pano bara , topraklama hattı ve priz topraklamalarında bir bağlantı sorunu yoksa O nun işi tamamdır ve çekilsin... 3 kazık çaktı diye topraklama süper olacak diye bişey yok...
UPS yi satan UPS nin oluşturduğu -fazlaca- harmonik varmı? Varsa önlemi nedir ?onu bir söylesin ve aradan O da çekilsin...
Kaldı santralci O nada artık santralini doğru düzgün çalıştırmak kalıyor...

Yoksa birbirlerini suçlar dururlar ,genelde böyle olur...

Son düzenleme:
dediğin aklıma geldi hepsini çağırıp ona göre hareket edelim diye ama tutmuyor, valla çıldırttılar beni, peki hocam ups de toprak ölçüyor 6,7 çıktı bu oran çok büyük dediler, bide elektrik ve telefon kabloları aynı kanaldan gidiyor bundanda olabilir dediler. bunlar sence mantıklı sebepler olabilirmi.

ups in içeriye verdiği elektriğe baktım tam 220 veriyor.

hocam denemek için FCT cihazının fişini çekseniz?Belki de gürültüyo o yapıyordur.
toprak ihtimalini elemek için de,toprak yerine nötrü bağlayabilirsiniz.Ama genelde bir teknik servisin ilk suç atacağı şey topraktır.Teknik servisler bayılırlar topraklama bozuk ondan oluyor demeye.Ama şu anda anlattığınıza göre,gerçekten toprakta sorun olabilir.
Gövdeye nötr vererek yani sıfırlama yapılarak,sorunun gerçekten topraktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılamaz mı?
Bir de ,santral de,ups te topraklı olmalı.İkisinin de toprağı sağlam mı elektrikçiye göre?
Bizim şirkette de elektrik ve telefonlar aynı yerlerden geçiyor.ASLA doğru eğil,ama bunun parazit problemine yol açacağını sanmıyorum.

Sn. Bulamadım.

Sorunlarınızın kaynağının Sn.m-usta-fa nın dediği gibi gerçekten TOPRAK' lamadan kaynaklanıyormuş gibi. Ancak topraklamanın ölçüldüğü anda toprak hattına bağlı cihaz olup olmamasıda önemlidir. UPS lerinizin markalarını bizimle paylaşabilirseniz seviniriz.

Telefon hatlarına elektromanyetik girişim var gibi...bir filtre devresi çözüm olabilir yada hatta paralel değeri çok düşük bir kondansatör bağlanırsa çözülür belki..mesela , film 100v 10-50nf olabilir, denemek lazım

mehaba kardeşim.
ups ler santral ın hemen yanındaysa harmonikten yapıyordur.eğer yanındaysa imkan varsa santral veya ups lerin yerini değiştir.dahili hatta kullanılan normal masa telefonunun yanına birde başka bir dahili telsiz telefon bağladığında aynı cızırtıyı(parazit)yapar.telsiz telefonu alt makinasıyla birlikte uzaklaştırdığında paraziti keser.imkanın ölçüsnde sanral ile ups leri uzaklaştır.selamlar...

arkadaşlar ilginize teşekkür ederim "mustafa" arkadaşımızın dediğini yaptım fct cihazını değiştirdim ve cep hattındaki parazit bitti. dahili hatlardaki parazitide santralden bi şeyler yaparak en aza indirdik bazılarında hiç yok. ama 11 dahiliden 2 si hala parazitli makineleri değiştirdim o değilmiş. telsiz olayınada baktım yakınlarından kadırdım, ups ile santralde uzak birbirine. az önce gitti santralci arkadaşlar onlar da yine topraklama dediler. kafama takılan eğer topraklama olsa bütün hatları etkilemezmi.

bu arada ups lerin markası "enel 3 kwa - fcm 10 kwa"

dediğin aklıma geldi hepsini çağırıp ona göre hareket edelim diye ama tutmuyor, valla çıldırttılar beni, peki hocam ups de toprak ölçüyor 6,7 çıktı bu oran çok büyük dediler, bide elektrik ve telefon kabloları aynı kanaldan gidiyor bundanda olabilir dediler. bunlar sence mantıklı sebepler olabilirmi.

ups in içeriye verdiği elektriğe baktım tam 220 veriyor.

6,7 çıkan ne? Topraklama direnci mi? Yoksa toprak - nötr arası voltaj mı? Toprak -nötr arası voltaj 6-7 volt olması sorun...

arkadaşlar ilginize teşekkür ederim "mustafa" arkadaşımızın dediğini yaptım fct cihazını değiştirdim ve cep hattındaki parazit bitti. dahili hatlardaki parazitide santralden bi şeyler yaparak en aza indirdik bazılarında hiç yok. ama 11 dahiliden 2 si hala parazitli makineleri değiştirdim o değilmiş. telsiz olayınada baktım yakınlarından kadırdım, ups ile santralde uzak birbirine. az önce gitti santralci arkadaşlar onlar da yine topraklama dediler. kafama takılan eğer topraklama olsa bütün hatları etkilemezmi.

bu arada ups lerin markası "enel 3 kwa - fcm 10 kwa"
bu aralar yoğunum bakamadım,
sorunun düzeldiğine sevindim.
Kalan 2 telefon için de bir şey diyecektim.
bence santral çıkış kkronesinden,o telefona giden hattı sökün ve oraya bir telefon bağlayın,bakalım yine cızırdayacak mı?
Benim aklıma şu geliyor.Cızırdayan telefonların yanında notebook varsa,wirelessten ya da bleutooth tan yapabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,122
Son üye
sokur53

Yeni konular

Geri