Telefon Santrali, telsiz telefon Dış Hat Parazit Problemi

blackrose3

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Philips NEC IPC 100 marka telefon santralimiz var, bir dahili numarada telsiz telefon kullanmamız gerekiyor, telsiz telefonla dahili'ler arasında sorunsuz bir şekilde görüşme yapılabiliyor ama ne zaman 9'a basılsa (dış hat'a çıkış) telsiz telefonda çok rahatsız edici bir biçimde şiddetli parazit başlıyor.
*başka telsiz telefonlarla da denedim sorun devam ediyor.
*santrali aradan çıkartarak direkt girişten denedim sorunsuz şekilde konuşma yapabildim.
*normal telefonlarda en ufak bir şikayetim yok.
*başka dahili odalarda da denedim mesafe, vb sorunu değil, bütün noktalarda 9'a basıldığında sorun oluyor.

Santralle alakalı olduğunda inanıyorum ama yetkili servislerin pek bir fikri yok gibi.

Daha önce böyle bir şikayet başına gelen veya fikri olan varsa paylaşabilirse sevinirim.

Telsiz telefonla santralin flash süreleri uyumsuz olabilir. Telefonunuzun flash süresi ayarlarma özelliği varsa farklı flash süreleri ile deneyin.

Telsiz telefonla santralin flash süreleri uyumsuz olabilir. Telefonunuzun flash süresi ayarlarma özelliği varsa farklı flash süreleri ile deneyin.

Telsizlerden bir tanesinin flash süresini değiştirme özelliği var, denedim maalesef fark etmedi.:(
Zaman ayırıp fikrinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Parazit kelimesi az bile gelir. 9'a bastığımda yüksek sesli bir tınlama sesi geliyor daha çok, kulağınızı ahizeye götüremeyecek kadar çok. 2 farklı telsizin ayarlarını değiştirip durdum fark eden bir şey olmadı.

Telsiz Telefonun terminal girişine ( rj 11 ) girdiğinizde ses yapiyorsa oncelikle rj-11 soketini çıkartin normal bir masa üstü telefonunda deneyin. aynı sorunu yine yapiyorsa;
gelen hatta topraklama olabilir, koblo bağlantisinda oksitlenme olabilir, telefon girişi Rj-11 giriş soketi oksit olabilir.
Diğer bir ihtimal sontral çıkış kartiniz dijital telefonunuz analog ise dediğiniz sesi birebir yapar.

Telsiz Telefonun terminal girişine ( rj 11 ) girdiğinizde ses yapiyorsa oncelikle rj-11 soketini çıkartin normal bir masa üstü telefonunda deneyin. aynı sorunu yine yapiyorsa;
gelen hatta topraklama olabilir, koblo bağlantisinda oksitlenme olabilir, telefon girişi Rj-11 giriş soketi oksit olabilir.
Diğer bir ihtimal sontral çıkış kartiniz dijital telefonunuz analog ise dediğiniz sesi birebir yapar.

rj11 girişiyle ilgili değil, aynı girişte hatta aynı kabloda aynı normal masaüstü telefonda sorun olmuyor, gıcık olduğum husus santral'den çıkış yapmak için 9'a bastıktan sonra başlaması, santraldeki 2 dahili telefon arası telsiz telefonla çok temiz konuşulması.

diğer düşündüğünüz ihtimalde de;
Denediğim telsiz telefonlardan biri Panasonic KX-TG1311TRW ve kullanma kılavuzunda digital telsiz telefon diye geçiyor. Santralimizin çıkış kartı analog mu digital mi o konuda tam emin değilim ama kullanma kılavuzunda resimdeki bölümden çıkış kartının analog olduğunu anlıyorum, bu fikrinizin olma ihtimali var.

w4g5BS0.jpg

Çıkış kartıyla ilgili bir alternatif deneme şansı yaratabilirsem sonucunu paylaşacağım, ama süreç uzun olabilir :)

teşekkür ederim fikrinizi paylaştığınız için.

Çıkış hattın birden fazla değil mi başka port kullan, burda sorun yoksa ilgil porttaki röle sorunlu değiştir.

Fikirleriniz sayesinde Telefon Santrali Çıkış kartında sorun olduğu ispatlamış olduk.
Normalde o çıkışta parazit hep varmış sadece telsiz telefonda çok net belli ediyormuş. Normal telefonlarla konuşunca hissedecek derecede olmuyormuş.

Teşekkürler sorun çözüldü.
Konuyu kitleyebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri