Teknik Eğitim Fakülteleri İle İlgili Gelişmeler!

Prof Eşme kamuoyunu nasıl yanıltıyor. kapanan Teknolojik eğitim dergisinin şubat 2008 sayısı. Yökün 11 Temmuz 2007 Uygulamalı Bilimler Fakültesi kararı ve sn prof. eşmenin kamuoyunu nasıl yanılttığını anlatan haber. haber eski ama sn eşme mesleki eğitim ile ilgisi olmasada ne zaman tef konu olsa açıklama yapyor.

Kaynak: Teknolojik Eitim Aylk Elektronik Teknoloji, Mesleki-Teknik Eitim, nsan Kaynaklar ve Mesleki Yeterlilik Dergisi

Teknoloji fakülteleri geliyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), meslekî eğitim alanında faaliyet gösteren teknik eğitim fakültelerinin kapatılarak yerine 'teknoloji fakültesi' kurulması yönünde karar aldı.

Önceki gün yapılan YÖK Genel Kurulu'nun kararına göre, 21'i meslekî ve teknik eğitim fakültesi olmak üzere 27 fakülte kapatılacak. Bunların yerine 21 teknoloji fakültesi, 2 sanat ve tasarım fakültesi ile 3 turizm fakültesi kurulacak. Mühendislikle eğitim fakültesi arasında uygulama ağırlıklı eğitim verecek teknoloji fakültelerinde 'uygulama mühendisi' yetiştirilecek. Meslek liselerinde öğretmen olmak isteyen bu fakülte mezunları ise ilave bir yıllık pedagojik formasyon alacak.

Meslekî ve teknik yükseköğretimi yeniden yapılandıran YÖK Genel Kurulu kararına göre, meslek liselerinden meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş uygulaması da kalkıyor. Alınan kararla meslek yüksekokullarından fakültelere yapılan 'dikey geçiş'ten de daha fazla öğrenci yararlanacak. Lisans programları kontenjanlarının yüzde 10'u yüksekokul öğrencilerine ayrılacak. İki yıllık meslek yüksekokullarında dört sömestr olan eğitim, altı sömestre çıkarılacak. İki yıllık eğitimin yarısı işyerlerinde stajla, yarısı okulda geçirilecek. Staj imkanı için iş dünyasıyla ortak planlama yapılacak. Meslek yüksekokullarında öğrenim gören öğrenciler de meslek liselerinde olduğu gibi staj karşılığında kazalara karşı sigorta ve asgari ücretin üçte birinin ödenmesi gibi imkanlarından yararlanacak. Kanun değişikliği gerektirdiği için alınan kararlar, Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirilecek. Hükümet de uygun bulursa hazırlanacak kanun tasarıları Meclis'e sevk edilecek. Yeni düzenlemeler kanun çıkması halinde 2009-2010 eğitim yılından itibaren uygulanmaya başlanacak.

YÖK üyesi Durmuş Günay amaçlarının 'meslekî yükseköğretimi yeniden yapılandırmak ve ülke ihtiyaçları ile örtüşür hale getirmek' olduğunu vurgularken, üniversitelerin piyasanın ihtiyaç duyduğu elemanları yetiştirmesini sağlamak istediklerini söyledi. YÖK üyesi İsa Eşme ise, meslek liselerine öğretmen yetiştiren tüm fakültelerin kapatılmasına ve teknik eğitim fakültelerinin kapatılarak yerlerine teknoloji fakülteleri açılmasına karşı oy kullandı. Eşme, uygulama ağırlıklı fakülteler açılmasının ise YÖK bünyesinde 2005'te başlatılan 'Mesleki Yükseköğretimin Yeniden Yapılandırılması' çalışmalarının devamı niteliğinde olduğunu hatırlattı.

Kaynak : ZAMAN GAZETESİ

sayın volcanoos;
yökün bilgi edinme formuna yazdığınız yazıdan
bi gelişme varmı acaba cevap gelmedimi size yökten??

Arkadaşlar,
Teknik Eğitim Fakülteleri Teknoloji Fakültesi oluyor
23 Aralık 2008 - 10:32
Önü tıkanan Teknik Eğitim Fakülteleri için umut ışığı olarak görülen, bu fakültelerin Teknoloji Fakülte'lerine dönüştürülme çalışmalarının en önemli aşaması aşıldı. YÖK Genel Kurulu tasarıyı kabul etti...diye başlayan bir haber buldum tamamı aşağıdadır. umarım gerçekten böyledir.

arkadaşlar yukarıdaki yazıma eklediğim dosyada hata oluştu yeni link aşığıdadır...

Prof Eşme kamuoyunu nasıl yanıltıyor. kapanan Teknolojik eğitim dergisinin şubat 2008 sayısı. Yökün 11 Temmuz 2007 Uygulamalı Bilimler Fakültesi kararı ve sn prof. eşmenin kamuoyunu nasıl yanılttığını anlatan haber. haber eski ama sn eşme mesleki eğitim ile ilgisi olmasada ne zaman tef konu olsa açıklama yapyor.

Kaynak: http://teknolojikegitim.com/

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), "Meslek Yüksek Okullarına (MYO) sınavsız girişin kaldırılmasına" karar verdi.

Mesleki ve teknik yükseköğretimin yeniden düzenlenmesi ve "Farabi Değişim Programı" ile ilgili alınan kararların açıklanması için YÖK’te basın toplantısı düzenlendi.

Mesleki ve teknik yükseköğretimin yeniden düzenlenmesine ilişkin YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay bir sunum yaptı. Günay’ın verdiği bilgiye göre, dört yıllık lisans eğitimi veren "Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi", "Mesleki Eğitim Fakültesi", "Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi", "Teknik Eğitim Fakültesi", "Ticaret ve
Turizm Eğitim Fakültesi" kapatılacak. Kapatılan fakültelerin bulunduğu üniversite bünyesinde, alanlarında meslek elemanı yetiştirmek ve aynı zamanda kapatılan fakültelerin işlevini yerine getirmek üzere 3 tip yeni fakülte
kurulacak.

Bünyesinde teknik eğitim fakültesi (TEF) veya mesleki ve teknik eğitim fakültesi (MTEF) bulunan üniversitelerin bu fakültelerinin kapatılıp yerine "Teknoloji Fakültesi"; mesleki eğitim fakültesi (MEF) bulunan üniversitelerin bu fakültesinin kapatılıp yerine "Sanat ve Tasarım Fakültesi", bünyesinde ticaret ve turizm eğitimi fakültesi (TTEF) bulunan üniversitelerin bu fakültelerinin kapatılarak yerine "Turizm Fakültesi" kurulmasına, "Endüstriyel
Sanatlar Eğitim Fakültesi" bulunan üniversitenin bu fakültesinin kapatılmasına karar verildi.

ÖĞRETMEN İHTİYACI

Yeni kurulacak fakülteler, kapatılan fakültelerin eşiti olan fakülteler olmayacak. Bu fakülteler, uygulama bilgi ve beceri niteliği yüksek elemanlar yetiştirecek. Mesleki ve teknik ortaöğretimin öğretmen ihtiyacı, kurulacak fakültelerin veya diğer fakültelerin mezunlarından 1 yıl (2 yarıyıl) pedagoji eğitimi görerek pedagoji sertifikası alanlar tarafından karşılanacak.

Mühendislik fakültesi mezunları mesleki ve teknik ortaöğretime öğretmen olmak istedikleri takdirde, ilgili mühendislik teknolojisi programının uygulama farkını tamamlamak (veya alanında belirli bir süre uygulama deneyimi kazanmak) ve pedagoji eğitimi almak koşuluyla öğretmen olabilecek.

Kapatılan fakültelerin öğrencileri, bulundukları fakültenin giriş şartlarına tabi olacaklar. Giriş şartları çerçevesinde eğitimlerini tamamlayacaklar. Bu fakültelerin öğretim elemanlarının, yeni kurulan fakülteler ile üniversite bünyesindeki diğer fakültelerin uygun birimlerine kadroları ile birlikte aktarılacak.

Yeni kurulacak fakültelerin eğitimleri fakültede yapılan "okul eğitimi" ile iş yerinde yapılan "iş yeri eğitimi"nden oluşacak. Öğrenciler fakültede 7 yarıyıl okul eğitimi ile 1 yarıyıl ve yaz tatili döneminde 72 iş günü eğitimi
alacak.

Türkiye’de ilk olarak kurulacak "Teknoloji Fakülte"leri için bu tür fakültelerin bulunduğu ülkelerde öğretim elemanları yetiştirilecek

MYO’LAR 6 YARIYIL OLACAK

Mesleki ve teknik eğitimin planlanması ve koordinasyonu amacıyla YÖK bünyesinde "Mesleki ve Teknik Eğitim Koordinasyon Merkezi" kurulacak. Bölüm ve programları uluslararası eğitim alanı ve meslek sınıflandırmalarına göre yeniden adlandırılarak düzenlenecek.
Meslek yüksek okullarında (MYO) yılda 2 yarıyıl olan mevcut eğitim-öğretim, yılda 3 yarıyıl olmak üzere toplam 6 yarıyıl olarak düzenlenecek. Toplam 6 yarıyılın 3 yarıyılı "okul eğitimi" ve diğer 3 yarıyılı "işyeri eğitimi" şeklinde düzenlenecek.
Eğitim-öğretimin yarısı okul diğer yarısı da iş yeri eğitimi olmak koşuluyla, bir yılda 3 yarıyıllık eğitime ne zaman geçileceği ve okul eğitimi ile iş yeri eğitiminin hangi düzende yapılacağı, MYO’nun bulunduğu bölgenin iş yeri
eğitim imkanları, iklim şartları ve diğer eğitim imkanları göz önüne alınarak MYO ve bağlı bulunduğu üniversitenin önerisi ve YÖK’ün kararıyla belirlenecek. MYO’lar, 2011 yılının sonuna kadar tüm programlarında, iş yeri eğitiminin
ilgili sektör kuruluşlarında yapılmasına öncelik vermek kaydıyla bu yeni sisteme geçmiş olmaları gerekecek.

"ÖĞRENCİLER SİGORTALANACAK"

MYO öğrencilerine iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigorta yapılacak. İş yeri eğitimi esnasında asgari ücretin 1/3’ü oranında ücret ödenecek. Sigorta kamu kaynaklarından, öğrenciye ödenecek ücret ise iş yeri eğitiminin yapıldığı kuruluş tarafından karşılanacak.

MYO’ların işgücü piyasası ile ilişkilerini güçlendirmek ve sürdürülür kılmak amacıyla, her üniversite bünyesinde MYO’lara yönelik bir "Danışma Kurulu" ile MYO bünyesinde her bir program için bir "Danışma Komitesi"
oluşturulacak.
Eğitimde, kaliteyi arttırmak amacıyla, başarıyı ve niteliği teşvik eden filtreler konulmasına bu nedenle, MYO’larına sınavsız girişin kaldırılmasına karar verildi. MYO’larda mevcut kontenjan imkanını değerlendirmek üzere, belli
bir geçiş süreci boyunca, MYO’lara girişte meslek liseleri için giriş taban puanına esneklik getirilecek.
Bu okulların programlarının müfredatları sektör taleplerini göz önüne alınarak düzenlenecek. MYO’lardan lisans programlarına dikey geçiş yoluyla, dikey geçiş sınavlarında başarılı olmak koşuluyla, lisans programı giriş kontenjanının yüzde 10’u kadar öğrenci kabul edilecek. Hangi lisans programına hangi MYO programından
dikey geçiş yoluyla öğrenci kabul edileceği YÖK tarafından belirlenecek.

SINAVSIZ GEÇİŞ

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Günay, "sınavsız geçiş kaldırılması" ile ilgili bir soru üzerine, "sınavsız geçiş kaldırılacak, bir sınav mutlaka yapılacak ama bunun tarzını, taban puanını düşünüyoruz" dedi. Günay, bir başka soru üzerine, teknik eğitim fakültelerinde öğrenci olanların fakülteye girdikleri şartlarda, unvanda mezun olacaklarını belirterek, "Fakat bunlar yeni kurulacak fakültelerin diplomalarına sahip olmak istedikleri takdirde nasıl bir eğitim alacakları yeni bir yönetmelik hazırlanacak" yanıtını verdi.

http://www.milliyet.com.tr/Siyaset/...selilere sinavsiz gecis hakki kalkiyor&ver=14

işimiz yeni yönetmeliğe kaldı, senelerdir oyalıyorlardı hala aynı şekilde devam. daha önce mezun olanlar hakkında hiç bi ifade yok. şu an okuyanlar için bile giriş şartlarına tabi olacak diyor...

Son düzenleme:
Sanırım bu mezun ve ögrenciler için kötü bir haber ve hala bizim nasıl teknoloji mühendisi olacagımızın cevabını yök hazırlamamış :(

şimdiki mühendislere de öğretmen olmanın yolunu açmışlar. doğru ya tef lerde okuyan bu vatanın evladı değil kusura kalmayın arkadaşlar içimden bir çok şey söylemek geliyor ama burası yeri değil şunu belirtmeden geçmek istemiyorum 24 yaşındayım hala okuyorum mühendislik sevdası yüzünden başıma gelmeyen zorluk kalmadı bu haksızlığa devam edilirse bundan mesul olanları tüm evrenlerin hakimi ALLAH a havale ettim muhakak son söz ona aittir. saygılarımla

24 yaşındayım hala okuyorum mühendislik sevdası yüzünden başıma gelmeyen zorluk kalmadı bu haksızlığa devam edilirse bundan mesul olanları tüm evrenlerin hakimi ALLAH a havale ettim muhakak son söz ona aittir. saygılarımla

Sayın fuat hala okuduğunuza göre üniversite düzeyinde okuduğunuzu düşünüyorum. MYO veya TEF hangisinde okuyorsanız okuyun. Bence önemli olan bilgin ve ahlakın bunlar yerindeyse mühendis olamasanız bile rızkınızı en iyi şekilde kazanacağınızdan eminim lütfen morolinizi bozmayın ve kendinizi bilgi ve dil yönünden geliştirmeye gayret edin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,458
Kullanıcılar
450,400
Son üye
ufuki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri