Teknik öğretmenlerin mühendisliğe geçişi

Başta barışçıl ,sessiz bir eylem vardı, ve protesto edenlerden kamuoyunun haberi yoktu bile..dediler ki;
biz bunlara iki tokat atarız, gazete köşelerinde bir günlük haber olur , din ile uyuşturduğumuz halk nasıl olsa birşey anlamaz..
avm,kışla ,cami karışımı bir şey yapar yolumuza devam ederiz..
polis Taksimden çekilse hiç olay olmayacak, esnaf daha çok kazanacak..esnaf bayram yapacak..
ama en ufak bir gösteriye tahammül edilmiyor, , hem esnaf kışkırtılmış hemde kamuoyu yanlış yönlendirmelerle meşgul edilmiş oluyor, bir taşla iki kuş..

Tanpınar der ki; Geçmişi olmayanın geleceği olamaz.

Birileri ister kabul etsin, ister kabul etmesin. Bu necip millet Selçuklu'nun Osmanlı'nın torunudur. Kendini başka bir milletten sayanlar, karanlığı aydınlık sananlardır.

Gezi parkındaki eylemleri haklı göstermeye çalışanlar, partinizi kurun ve seçime girin, nasıl olsa milyonlar sizinleymiş... Bi alın bakalım boyunuzun ölçüsünü...!

Tanpınar der ki; Geçmişi olmayanın geleceği olamaz.

Birileri ister kabul etsin, ister kabul etmesin. Bu necip millet Selçuklu'nun Osmanlı'nın torunudur. Kendini başka bir milletten sayanlar, karanlığı aydınlık sananlardır.

Gezi parkındaki eylemleri haklı göstermeye çalışanlar, partinizi kurun ve seçime girin, nasıl olsa milyonlar sizinleymiş... Bi alın bakalım boyunuzun ölçüsünü...!

Hocam herkesin kendini istedigi gibi tanimlama ozgurlugu var bu is ne size ne bana dusmez.

Ayrica bu hukumet al seni muhendis yaptim ustune her ay 10 bin maas verdim dese isim olmaz.Sizin gibi dusunmek zorunda degiliz ve sacma genellemelerinize de katlanmak zorunda da degiliz.Unutmayin "Kanli mi olacak kansiz mi olacak"..."........arka bahcemizdir"
gibi laflar ederek kendilerinden baska kimseyi muslumanlikta adam yerine koymayan bu zihniyet yuzunden Katsayi sorunu ortaya cikmisti.Bu nu yapanlari hakli gostermeye calismiyorum yanlis anlasilmasin.Aslinda iki tarafinda birbirinden farksiz oldugunu ortaya koymak amaciyla yaziyorum bunlari.

Ayrica demokrasi secimden secime isleyen bir mekanizma degildir.Bir tane demagog cikip vatandasin yumusak karnina dokunacak oylari toplayacak sonra 5 sene saltanat surecek varmi boyle bir sistem.

Ayrica hali hazirda devameden bu olaylardan en karli cikan yine hukumettir. belki bilerek belki bilmeyerek eylemciler hukumetin ekmegine yag surmeye devamediyorlar.Nasil mi? yazdiklarinizi bir bastan okuyun ve sakin kafayla biraz dusunun.Bizleri ne hale getirdiklerini anlarsiniz diye umut ediyorum...

1990 lı yıllarda EMO seçimlerinde birkaç rakip grup çıkması sonucunda, Meslekte Birlik İstanbul daki seçimleri kazanmıştı. Sonuç değişmedi. Bu sağ grup da hem aidat almaya hem de proje onaylarından para kazanmaya devam etti. Onların yaptıkları para simsarlığı değil mi? Mühendislik adına da hiç bir şey yaptıklarını hatırlamıyorum. Kimileri gidip Ankara'da mecliste siyasilere yanaştılar. Yani o dönemde de vardı bu siyaset olayları.

Ya TRT, RTÜK, iş bulma kurumu ne yapıyor da milyar dolarlar ceplerine giriyor.
Ya maaşımızdan kesilen ve galiba 40milyar TL yi geçen devasa işsizlik maaşı kesintileri işsiz kalan zor durumdaki insanların cebine girmediğini biliyoruz. Peki kimlerin cebine giriyor? İşsizlere ödenmesi gereken ve fonda biriken paranın %10 u bile bu zor durumdaki insanlara binbir türlü ıvır zıvır evraktan sonra o da belli bir durum ödeniyor. Geriye kalan milyarlar ne oluyor? EMO nun cebine giren 1-2 milyonu soruyorsunuz ya aslında bunları sormak lazım.

Siyasi tavırlarını ve çok fazla siyasete girmelerini hiç beğenmesem de İstanbul EMO odası oylamaya gelenlerin %65 inin oyu ile seçimleri kazandı. Eğer mühendisler büyük tepki gösterseydi seçimi kazanamazlardı.

Yani ortada mühendislerin bu odaya tepkilerinin gitgide artması diye birşey sözkonusu değil. Gerçekten bu boyutta bir tepki olsaydı sandıkta büyük bir hezimete uğrardı. Sandık sandık diyorsunuz ya.. işte sandık. Bu kadar büyük tepki olsaydı, mühendisler meclise kadar gitmek yerine sandıkta devirebilirdi bunları.

Bu kararın arkasında tek bir neden var. Yandaş olmayan odaların ipini çekmek..

Bu işler bu kadar tepkiyle oluyor ve meclis tepkiye çok duyarlı kalıyor, o halde soralım. Bu ülkede milli gelir avrupanın yarısı kadar ama benzin fiatları neredeyse 2 katı. ve en az %90 benzin fiatlarından haklı olarak şikayetçi. Hadi şimdi bunu neden duymuyor ve fiatları düşürmüyorlar.

1990 lı yıllarda EMO seçimlerinde birkaç rakip grup çıkması sonucunda, Meslekte Birlik İstanbul daki seçimleri kazanmıştı. Sonuç değişmedi. Bu sağ grup da hem aidat almaya hem de proje onaylarından para kazanmaya devam etti. Onların yaptıkları para simsarlığı değil mi? Mühendislik adına da hiç bir şey yaptıklarını hatırlamıyorum. Kimileri gidip Ankara'da mecliste siyasilere yanaştılar. Yani o dönemde de vardı bu siyaset olayları.

Ya TRT, RTÜK, iş bulma kurumu ne yapıyor da milyar dolarlar ceplerine giriyor.
Ya maaşımızdan kesilen ve galiba 40milyar TL yi geçen devasa işsizlik maaşı kesintileri işsiz kalan zor durumdaki insanların cebine girmediğini biliyoruz. Peki kimlerin cebine giriyor? İşsizlere ödenmesi gereken ve fonda biriken paranın %10 u bile bu zor durumdaki insanlara binbir türlü ıvır zıvır evraktan sonra o da belli bir durum ödeniyor. Geriye kalan milyarlar ne oluyor? EMO nun cebine giren 1-2 milyonu soruyorsunuz ya aslında bunları sormak lazım.

Siyasi tavırlarını ve çok fazla siyasete girmelerini hiç beğenmesem de İstanbul EMO odası oylamaya gelenlerin %65 inin oyu ile seçimleri kazandı. Eğer mühendisler büyük tepki gösterseydi seçimi kazanamazlardı.

Yani ortada mühendislerin bu odaya tepkilerinin gitgide artması diye birşey sözkonusu değil. Gerçekten bu boyutta bir tepki olsaydı sandıkta büyük bir hezimete uğrardı. Sandık sandık diyorsunuz ya.. işte sandık. Bu kadar büyük tepki olsaydı, mühendisler meclise kadar gitmek yerine sandıkta devirebilirdi bunları.

Bu kararın arkasında tek bir neden var. Yandaş olmayan odaların ipini çekmek..

Bu işler bu kadar tepkiyle oluyor ve meclis tepkiye çok duyarlı kalıyor, o halde soralım. Bu ülkede milli gelir avrupanın yarısı kadar ama benzin fiatları neredeyse 2 katı. ve en az %90 benzin fiatlarından haklı olarak şikayetçi. Hadi şimdi bunu neden duymuyor ve fiatları düşürmüyorlar.
EMO mevzu olsun başka mevzular olsun mevzunun özü şu ki - forumda benden yaşça büyük abilerim bu konuda bana çok kızıyorlar bazı zaman - ben şu an ki devlet yapılanmasının sosyal devlet anlayışından çok uzak bir yapı olduğunu düşünüyorum ; ki bazı arkadaşlarım da milletçe sosyal bir devlete kavuştuğumuzu söylüyorlar onlara da ne diyeyim bilemiyorum açıkcası . Ben dekontumdan ; hastane giderlerimden ; sigorta pirimimden ;benzinimden ; gazımdan ; kılımdan yünümden kesintilerin arttığını görüp cırım cırım bağırdıkça bazıları benim ucuz siyaset yaptığımı söylüyor ; bir birey olarak ben illaki bunları düşüneceğim ; çoluğumun çocuğumun nafakası ne onu düşüneceğim ; hakim güçlerin kalkıp yurt dışında birilerine posta koyması ; AB ye aday olması ; memleketi asvalta boğması benim için her zaman illaki ikinci planda kusura bakmasın herkes . Devlet işine gelene kadro dağıtırken ben işçi mühendis olarak gene hava aldım ve her ay yaklaşık 1000 lira eksik alıyorum memur mühendis arkadaşlarımdan ; hesaba vuruyorum bu iş hayatım boyunca yaklaşık bir ev parası yapıyor ; çıldırmamak elde değil ; mikro planda bireylerini mutlu etmeyi başaramayan bir devlet ülkeyi sermaye grupları için daha uygun kıvama getirip onların gelirleri üstünden kişi başına düşen milli geliri arttırmış ; ben bunun nesine sevineyim ; daha iyisi yok diye şu duruma mı sevinelim ; keçi yok diye koyuna abdurrahman çelebi mi diyelim..........

Son düzenleme:
Öyle bir entrasan durum ki, hangi kişilerin hangi siyasi görüşte olduğunu anlamak çok kolay. Allaha Şükür genç nesil önceki nesiller gibi değil. Bir olay olduğu zaman azcık önünü arkasını görebiliyor, at gözlüğü takıp işine geleni görüp, işine gelmediğini görmezlik yapmıyor. Kendi savunduğu görüşte ki biri yanlış yaptığı yada hatalı davrandığında eleştirebiliyor. Bundan sonraki dönemlerde siyasetçilerin işi çok zor olacak. İstanbulun göbeğinde olaylar olduğu zaman penguen belgeselleri yada yemek yayınlarını yayınlayan, kapalı stüdyolarda hep aynı görüşteki adamlarla siyaseti hep tek taraftan anlatan 10 larca kanala rağmen gerçekler su yüzüne çıkıyor. İçki içilen yerine göre fuhuş ortamıda olan taksim esnafının kazancı düşünülüyor birileri tarafından. Eğer siyasette kutsal değerleri kalkan olarak kullanırsınız emin olun çok açık verirsiniz çünkü bu nesil yemiyor abicim, şükür ki yemiyor. 30 yaş altı yaklaşık 25 mühendisiz benim bölümde, bir tane bile benden farklı düşünen yok. Eğitim seviyesi ile birlikte kültür seviyesi artan toplumlarda eğer senin siyasi egemenliğin zayıflıyorsa orda bir düşünmen gerek.

Arkadaşlar bırakalım yeteneği bilgi ve becerisi olanın önü açılsın herkes bir yerleri parselleyip ben bunu yaparım başkasına olmaz benim belgem var bu yetki benim başkası bunu yapamazı bırakın isteyen bu belgeyi alsın bilgi beceri ve yeteneği donanımı varsa mühendisliğini yapsın. biliyorsunuz! alınan bir belge sahada iş yapmıyor. bilgi beceri ve donanım olması gerekiyor.varsa neden olmasın. yoksa aldığı belgede duvara asılı bir tablo gibi duvarı süsleyecektir.

Siyasi nedenlerle ,oy hesabı ile diploma dağıttıktan sonra "piyasa elesin" demek ne kadar yanlış
teknik öğretmenlerin sorunu diploma dağıtım mı çözülecek, sorunları çözmediği gibi daha da arttıracağını görmek lazım..
görmeyen arkadaşlara anlatmak gerekiyor
arada küçük bir azınlık var ki onların hesabı meslek hırsızlığından cep doldurmak..
teknik öğretmenlerin sorunları umurlarında değil, ünvan, etiket peşinde koşturmamak lazım..

Siyasi nedenlerle ,oy hesabı ile diploma dağıttıktan sonra...
görmeyen arkadaşlara anlatmak gerekiyor...
.

Bu kadar mühendisi, odaları karşısına alıp 72.000 tane teknik öğretmen ile oy hesabı nasıl oluyor?
Ben göremiyorum bana anlatır mısınız?

Bu konu ile ilgili mesajlarımı okursanız anlarsınız diye düşünüyorum..bizlerin yolu bilim,akıl mantık yoludur.
yinede anlamaz iseniz yapabileceğim birşey yok..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri