tek butonla çalışma

eda51

Üye
arkadaşlar eminim sizler için çok basit gelen devre yi yapamadım çünkü bu konularda çok yeniyim:eek: . start butonuna basıldığında motor çalışıcak start butonuna ikinci kez basıldığında ise motor durucak. bu devreyi çizebilecek olan varsa çok acil bekliyorum lütfen. stop kullanılmayacak ve tek start kullanılacak :confused:

Bu iş iki transistörlü bir devreyle veya nand / nor gibi kapılarla yapılabilir.

Internette "çift kararlı multivibratör" diye arama yaparsanız ilgili devre örnekleri çıkar.

Ayrıca bir tek 8 pinli mikrokontrolör, bir buton ve bir röle ile de bu işlemin yapılması mümkündür. Çok daha kolay olmakla beraber, mikrokontrolör yazılımını bilmeyi gerektirir.

skiziltoprak arkadaşım bana aci kumanda devresi ve güç devresi lazım bu gönderdiğin kaynakta işime yarayan pek bişe bulamadım yinede çok tşkrler

sımdı sızın yapmanız gereken bır adet adım rolesı almanız vede bunun baglantılarına gore devrenızı duzenlemenız ben bakayım bulursam eklerım kolay gelsın

Ekli dosyalar

• 0900766b80a6526c.pdf
    85.4 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleme:
bi çok şey denedim ama yapamadım hala deniyorum =) tşkr ederim bekliyorum.

Merhaba
Kilitli start butonu ile kontaktörü çalıştır.İlk basışta buton kilitlenir kontaktör çeker.ikinci basışta buton kilidi açılır,kontaktör bırakır.Motor durur.Tek start butonu kullanmış olursun.

merhaba sıze lazım olan malzeme 1 adet kontaktor 1adet start 1adet darbe rolesı darbe rolesıyle daha ıyı cozum alırsınız starta her basıcta komut degıstırır baglantı saması ıcınden cıkar

Forum istatistikleri

Konular
128,396
Kullanıcılar
450,282
Son üye
emrekrtd11

Yeni konular

Geri