TEDAŞ'ın eve gelen voltajı düşürtmek

trafo kademesi düşürüldüğünde voltaj yükselir düşmez genellikle kademeler 5 kedeme şeklindedir ör: 5.kademe 34.500 sırasıyla azalarak 1 .kademeye gelir oda 28500 dür

örneğin og.geriliminiz 30KV ise kademe ayarı 5.kademedeyse çıkış voltajı mutlaka normalin altında olacaktır biz genelde bu tür sıkıntıları olan trafolarda og.gerilimizi ortalam alarak etiket değerindeki en uygun kademeyi seçiyoruz

Teşekkürler.Birşey daha soracağım trafonun çıkışında (AG bölümünde) gerilim kaç volt olur?245 volt falan mı oluyor?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşım başka evine gelen fazın yerini değiştir

Bunu bir kaç kişi daha önerdi sanırım ancak bunun ne anlama geldiğini ve TEDAŞ'a ne şekilde başvurmam gerektiğini bilmiyorum.

Burada TEDAŞ bir acayip yok hiç bir şey ya da hiç bir şey olmaz deyip yolluyor.
Son iki senede kombi (Buderus GB022) 2 defa anakart yaktı tanesi 400 lira civarı 4 defa çakmak yaktı çakmağın fiyatı 95TL düşünün artık.... Regülatör var kombinin girişinde ama oda sanırım belli bir değere kadar koruyor...

Bunun dışında TEDAŞ'a voltajı düşürmeleri için dilekçe ile başvuracağım. Resmi bir dilekçenin nasıl yazıldığını çok iyi bilmeme rağmen TEDAŞ'a durumumu nasıl anlatacağıma dair elektrik bilgim sıfır düzeyinde. Faz nötr ve toprak terimlerini bilirim. Ancak Kademe düşük yüksek vb. anlamıyorum. Çünkü alanım bu konulara uzak. Tedaşa fazımı başka faz ile mi değiştirin diyeceğim 37 daireli bine 3 tane mi ne giriyor muş mu ... bir şeyler anlatmıştı tedaşdan gelenler...

Dilekçede yer vermem ifadeler ne olmalı teknik anlamda parağraflar/metinler yazabilirseniz bunlara yer vereyim.

Evime gelen voltak 240-250 volt mu diyeceğim ama trifaze olduğu için 400volt falan da gelen var sanırım nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum. Kadememi düşürün mü yükseltin mi diyeceğiz vb.

Bir de bunu akşam ölçtü elektrikçi arkadaş kullanımın en yoğun olduğu 21-22:00 sularında daha düşük olmalı aksine daha yüksek dedi.. tedaşın elemanları gelip ölçtüğünde belkide normal değerlerde çıkacak vb.

Tedaşın bağlı bulunduğu TEİAŞ Yüksek gerilim Tesislerinden 154 kV 33,6 kV lık bir merkezden 34.500 volt ayarlaması yapılır,.....

Asıl önemli olan Trafo merkezleridir,,,, Evet Elektrik aksamınız yanabilir, Kademe ayarı Trafo merkezlerinden yapılır,,,,, 34.5 üzerinde tutulur genelde Çünkü İletim hattı olduğu için Gerilim kaybı yaşanıyor son aboneye kadar.....

Kök hücre çıkışımız 235 v deseniz bu en son abonede Farklı görünecektir aynı değeri okuyamayız...Buda aboneleri etkilemekte...

Örneğin 1 kilo suyu 10 metre borunun içinden akıtın , bakalım karşıda 1 kilo su alabilecekmisiniz asla DAMLALARDA olsa kaybınız olucaktır.. 995 Gram alırsınız asla 1 kilo alamazsınız basit bir örnek GErilime ?

Ama asıl kademe ayarı gerilim ayarı TEİAŞ trafo merkezlerinden yapılır...

trafonun kademesini düşürürse voltaj daha da yükselir, tedaş gelir ve kademeyi yükseltiir.. Hattın sonlarındaki alıcılarda voltaj problemi olmaz, eğer trafoda 230-233 volt arası bir değer varsa ve tesis şartnamelere uygun projelendirildiyse. Sadece kırsal yerlerde ve dal budak Şebeke olan yerlerde hattın sonlarından enerji alan ev ve işletmelerde sorun olabilmekte, burada nötr hattı topraklama ilavesiyle dönüş mesafesi kısaltılmakta ve 3-4 volt luk gerilim artışıyla sorun giderilmektedir.

Bunu bir kaç kişi daha önerdi sanırım ancak bunun ne anlama geldiğini ve TEDAŞ'a ne şekilde başvurmam gerektiğini bilmiyorum.

Burada TEDAŞ bir acayip yok hiç bir şey ya da hiç bir şey olmaz deyip yolluyor.
Son iki senede kombi (Buderus GB022) 2 defa anakart yaktı tanesi 400 lira civarı 4 defa çakmak yaktı çakmağın fiyatı 95TL düşünün artık.... Regülatör var kombinin girişinde ama oda sanırım belli bir değere kadar koruyor...

Bunun dışında TEDAŞ'a voltajı düşürmeleri için dilekçe ile başvuracağım. Resmi bir dilekçenin nasıl yazıldığını çok iyi bilmeme rağmen TEDAŞ'a durumumu nasıl anlatacağıma dair elektrik bilgim sıfır düzeyinde. Faz nötr ve toprak terimlerini bilirim. Ancak Kademe düşük yüksek vb. anlamıyorum. Çünkü alanım bu konulara uzak. Tedaşa fazımı başka faz ile mi değiştirin diyeceğim 37 daireli bine 3 tane mi ne giriyor muş mu ... bir şeyler anlatmıştı tedaşdan gelenler...

Dilekçede yer vermem ifadeler ne olmalı teknik anlamda parağraflar/metinler yazabilirseniz bunlara yer vereyim.

Evime gelen voltak 240-250 volt mu diyeceğim ama trifaze olduğu için 400volt falan da gelen var sanırım nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum. Kadememi düşürün mü yükseltin mi diyeceğiz vb.

Bir de bunu akşam ölçtü elektrikçi arkadaş kullanımın en yoğun olduğu 21-22:00 sularında daha düşük olmalı aksine daha yüksek dedi.. tedaşın elemanları gelip ölçtüğünde belkide normal değerlerde çıkacak vb.

zarar gören cihazların tamirat masraflarını belirten faturalar ile tüketici haklarına başvurarark zararnın karşılanmasını talep edebilirsin. Tüketici hakları heyeti genelde tedaş kusurlu olmasa dahi vatandaştan yana oluyor ve zararın karşılığını tedaşa ödetiyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar,

Benimda buna benzer bir problemim var, klima ara ara ses yapmaya başlamıştı ve bizde klima servisini aradık, adamlar geldiler baktılar eve gelen voltajı ölçtüler, 238V çıktı, ve sesin bu sebeple olduğunu ve voltajın yüksek olduğunu söylediler, evdeki diğer elektronik eşyalara da zarar verebileceğini söylediler. Tedaşı aramamızı ve voltajı düşürttürmemiz gerekiyormuş, tedaşı aradım arıza kaydı verdim aynı gün gelmişler bakmışlar, voltajı ölçmüşler ve gerçekten yüksek olduğunu söylemişler, fakat herhangi bir müdahalede bulunmamışlar, eve gelen elektrik kablosunu değiştirmemizi söylemişler, daha kalın bir kablo alın haber verin kabloyu değiştirelim demişler ama kabloyu değiştirincede sorunun düzeleceğine garanti vermemişler anladığım kadarıyla sadece bir tahmin bu, etrafımızdaki birkaç elektrikçiyle görüştüğümde kablo ile alakası olamayacağını falan söylediler, sanırım başından savmak için böyle birşey söylenmiş gibi geldi bana, 4x6 bir kablo ortalama 30 mt lazım 150 TL gibi bir masrafı var bunu boşuna vermek istemiyorum tabi sorun bundansa yapacak birşey yok mecbur değiştircez ama sizlerede danışmak istedim bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim, gerçi konu baya eskide kalmış konuyu hortlatacağım ama bununla ilgili bu forumda bilgi bulabildim sadece tşkür ederim.

Merhabalar,

Benimda buna benzer bir problemim var, klima ara ara ses yapmaya başlamıştı ve bizde klima servisini aradık, adamlar geldiler baktılar eve gelen voltajı ölçtüler, 238V çıktı, ve sesin bu sebeple olduğunu ve voltajın yüksek olduğunu söylediler, evdeki diğer elektronik eşyalara da zarar verebileceğini söylediler. Tedaşı aramamızı ve voltajı düşürttürmemiz gerekiyormuş, tedaşı aradım arıza kaydı verdim aynı gün gelmişler bakmışlar, voltajı ölçmüşler ve gerçekten yüksek olduğunu söylemişler, fakat herhangi bir müdahalede bulunmamışlar, eve gelen elektrik kablosunu değiştirmemizi söylemişler, daha kalın bir kablo alın haber verin kabloyu değiştirelim demişler ama kabloyu değiştirincede sorunun düzeleceğine garanti vermemişler anladığım kadarıyla sadece bir tahmin bu, etrafımızdaki birkaç elektrikçiyle görüştüğümde kablo ile alakası olamayacağını falan söylediler, sanırım başından savmak için böyle birşey söylenmiş gibi geldi bana, 4x6 bir kablo ortalama 30 mt lazım 150 TL gibi bir masrafı var bunu boşuna vermek istemiyorum tabi sorun bundansa yapacak birşey yok mecbur değiştircez ama sizlerede danışmak istedim bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim, gerçi konu baya eskide kalmış konuyu hortlatacağım ama bununla ilgili bu forumda bilgi bulabildim sadece tşkür ederim.

kademe değiştirmeden sadece sizin kabloların kesitini arttırmaları gerilim değerini daha da yükseltecektir. Ama trafolarından kademe değişrtirerek daha sonra sizin kesitleri artırıp o şekilde bir dengeleme yapmak istiyor olabilirler.

Merhabalar,

Arkadaşım evet 238 V. normalin biraz üzerindedir. Ancak öyle abartılacak bir değerde değildir. Günümüzde üretilen Elektrikli/Elektronik aletler bu voltajlarda rahatlıkla çalışabilir.
TEDAŞ kademe ayarı yaparak voltajı düşürebilir ancak bu seferde trafoya uzak olan abonelerde gerilim düşümü meydana gelecektir ki; O daha önemli bir problemdir.
Size tavsiyem kullanmış olduğunuz Kombinin etiketine ve kullanma kılavuzuna bakın, Oralarda çalışma gerilim aralığı (alt ve üst sınırlar) yazıyordur. Orada yoksa kombinin Teknik destek birimini (Sizin orada bulunan servisi kastetmiyorum. Tüketici danışma hattı vardır muhakkak) arayarak Sorununuzdan bahsetmeden sanki yeni kombi alacakmış gibi kombilerinin hangi voltaj aralığında sorunsuz çalışabileceğini sorun....

geçen yıl yazın çiftçilerın sulama motorlarına bir cihaz yapmıştım normalde testlerımde cihazda problem yok iş piyasaya çıkınca bellı oldu cihazlarım patır patır arıza yaptı arazıye çıktım sık arıza yapan yerde voltaj olçtum monofaze faz notr arası 285 volt sviç mod adaptorlerde tamamen transistorlu adaptor yaparak çozdum yaptığım adaptordekı transistorler 400 volt dc çozum oldu

bir tedaş personeli olarak sorunu cevaplamaya çalışayım büyük bir ihtimalye senin yakın olduğun trafo biraz geniş bir alana enerji veriyodur trafonun kademe ayarıylı ve trafoya yakın olmanla ilgili bir sıkıntı hat sonunda gerilim düşümünü engellemek amacıyla trafo gerilimini yüksek tutarız dilekçe versende çözülebilcek bir sorun değil trafo gerilimi düşürüldüğünde hat sonu gerilimide düşeceği için bu konuda sana tavsiyem regülatör kullanman

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri