TEDAŞ'ın eve gelen voltajı düşürtmek

merrrakli

Üye
Bugün eve gelen elektriği ölçtürdüm

240 volt gösteriyor trafo 100 m kadar binaya... Bunu düşürmek için elektrik kurumuna ne şekilde bir müracaatta bulnmam gerekiyor.
Ya da konuyla ilgili önerileriniz nelerdir?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Trafoya yakın noktalarda 231 volta kadar gerilim olması normaldir.240 volt ,yüksek bir de-
ğer.Tedarikci kuruluşa,DİLEKÇE ile müraacaat etmeniz gerekir.

arkadaşım başka evine gelen fazın yerini değiştir

yada otomatik gerilim regülatörü alman lazım.

tedaş arızanın nosu sabit hattan 186 buradan ulasarak sorununu giderebilirsin ama bi tedaşçı olarak 231 235 volt civarlarında normal trafoya yakın mesafelerde bunu görürsün uzaklaştıkça voltaz düşer

Dilekçe ile müracaat etmen gerekir.Benimde merak ettiğim bir konu var senin durumunda tedaş büyük ihtimalle trafo kademesi düşürecek, peki kademe düşürdüğünde en son alıcıda çok fazla gerilim düşmesi meydana gelirse ne yapılacak?

trafonun kademe ayarı düşük ayarlanmış olabilir bağlı bulunduğunuz dağıtım şirketine başvurunuzu yaparsanız sorununuz çözülür mesela geçenlerde ilginç birşeye şahit olduk bağlı bulunduğum bölgede og. gerilim voltajı 30 KV üstüne çıkmıyor dolayısıyla trafolarımızın kademe ayarını buna göre ayarlıyoruz bağlı bulunduğumuz dağıtım şirketi bir taşeron firmaya trafo değiştirtmiş elemanlar trafonun kademe ayarını 5. kademeye ayarlamışlar bu kedemede 34500 volt dolayısıyla trafo çıkış gerilimi hiç yük yokken faz nötr arası 190 volt faz faz arası ise 330 volt gözüküyordu trafo kademesini 31500 e getirdik herşey normale döndü

bahsini ettiğiniz olayda trafo kademesi gereğinden fazla düşük ayarlanmış olabilir ÖR:28500 buda dolayısıyla voltajın yükselmesine neden olacaktır

Son düzenleme:
bu tarz bir sorun bizimde basımıza gelmişti ve geliyor,dağıtım şirketi haber vermeden fideri değiştiriyor ve tüm trafolar ve alıcılar etkileniyor takip etmek gerek sanırım.

voltajın yüksek olmasının size ne gibi bir zararı var?
ayrıca trafodan enerji alan en uzak abone kaç m de?

Dilekçe ile müracaat etmen gerekir.Benimde merak ettiğim bir konu var senin durumunda tedaş büyük ihtimalle trafo kademesi düşürecek, peki kademe düşürdüğünde en son alıcıda çok fazla gerilim düşmesi meydana gelirse ne yapılacak?

trafo kademesi düşürüldüğünde voltaj yükselir düşmez genellikle kademeler 5 kedeme şeklindedir ör: 5.kademe 34.500 sırasıyla azalarak 1 .kademeye gelir oda 28500 dür

örneğin og.geriliminiz 30KV ise kademe ayarı 5.kademedeyse çıkış voltajı mutlaka normalin altında olacaktır biz genelde bu tür sıkıntıları olan trafolarda og.gerilimizi ortalam alarak etiket değerindeki en uygun kademeyi seçiyoruz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri