Türkiye’de Teknik Resim çizerken hangi programlar kullanılıyor?

kesinlikle autocad 2007

Kimseden cevap gelmeyince kendi yaptığım araştırmaları sizlerle paylaşmak istedim.

Türkiyede kullanılan teknik resim programları ;

1 AutoCAD
2 Unigraphics
3 CATIA
4 Pro/enginer
5 SolidWorks
6 DesingCad ve TurboCAD
7 I-DEAS
8 CadKEY
9 TOPSOLID , Olarak sıralaya biliriz.

Kimseden cevap gelmeyince kendi yaptığım araştırmaları sizlerle paylaşmak istedim.

Türkiyede kullanılan teknik resim programları ;

1 AutoCAD
2 Unigraphics
3 CATIA
4 Pro/enginer
5 SolidWorks
6 DesingCad ve TurboCAD
7 I-DEAS
8 CadKEY
9 TOPSOLID , Olarak sıralaya biliriz.

Kalıpçılık sektöründe cimatron kullanılıyor (cad/cam)
fiyatı

catia genellikle otomotiv sanayide kullanılıyo mercedesin vazgeçemediği tek program :)

Sayın emrah teknik resim deyince aklıma T cetveli,iletgi,gönye,pergel,rapido,aydınger,2B kalem ve kesitler...VS aklıma geliyor.
Öncelikle çizim proğramını öğrenmek gerekiyor, daha sonra mesleğimizle ilgil çizimi öğrenmek gereli bu günün koşulların yapılan bu durum bence yanlış.
Öncelikle mesleki çizim bilgilerini öğrenmek gerekli, daha sonra çizim proğramının kullanmasını öğrenilmeli.
Amaç elektrik projesi çizmek ise,çizim için kullanılan yöntem veya çizim proğramı araçtır.
mesleki yeterliliği iyi olmayan bir istediği kadar proje çizsin prensip hatası yapıyorsa çizdiği proje temiz görünebilir fakat onaylanması mümkün olmayabilir.
Proğram olarak genel anlamda autocad proğramı kullanılır, mesleğimize uyarlamış proğramlar bize kolaylık ve zaman kazandır, ben elektrik projesi çiziminde elektrikcad kullanıyorum.
ÖNCE MESKİ BİLGİ,SONRA PROĞRAM

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik,Mekanik ve Mimari için en geçerli program Autocad;geçen günlerde fiyatına baktıydım,sitesinden satış yapılıyor.Autocad 2010 ,5400Euro

Mimari çizimde canlandırma ve 3 boyutlu animasyon içinde 3DS max kullanılıyor.Fiyatını bilmiyorum ama Autocad den aşağı olmadığı kesin:D

Ayrıca Elektrik Tek Hat şemaları için COFASO var,yeni versiyonu 4 kullanıcı için 4000 TL.
Geçen ay tanıtım için ofisimize geldilerdi.Açıkçası ben pek beğenemedim,sanırım Autocade aşırı derecede alışmış olmamdandır:)

AutoCad 2009 versiyonu 2000 ila 10000$ arasında.
SolidWorks için TEKYAZ adresinden bilgi istenebilir.

Elektronik çizimde National Semiconductor MultiSim;
Ya da Proteus

Elektrik proje çiziminde E-Plan ve AutoCad Electric.

3 Boyutlu araç tasarım programı Reiben.

Pnömatik çizimleri için her firmanın ayrı yazılımları var.

Festo FluidSim Norgren Editör ya da Automation Studio gibi.

Sonuç olarak yazılım konusunda AutoCad ile yaptıklarınızı diğer programlarla da yapmak mümkün ama en iyi bildiğiniz bence en iyi programdır.

öğrencilik yıllarımda staj yaptıpğım yerlerde genelde unigrafix,catia ve autocad çok kullanılıordu.(ford otosan,1. hava ikmal Bakım merkezi komutanlığı, arçelik) fakat ben biraz araştırma yaptığpımda 3. bopyutlu tasarımda autocad artık pek fazla kullanılmıyor. çizim teknikleri daha basit olan solidworks, catia ve unigrafix kullanılıyor. fiyatlarıda 3000-7000 euro arası değişen programlar bunlar.

arkadaşlar ben psylaşmış idim bir aralaralar ( elektrik proje devrim gibi bir olay ) diye bu lingde bakabilirsiniz_ magicad _ 3000 dolar fiyatı ama değer harika..elektrik ve sıhhı tesisat için bulunmaz nimet

kim hangi proğramı kullanılabiliyorsa en iyi proğram o dur,autocad elektrical elektrik projesi çizmek için uygun bir proğram değildir,klasik anlamdaki autocad bu iş için iyidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,383
Kullanıcılar
450,266
Son üye
Ggungorur

Yeni konular

Geri