su pompasında reduktorlu vana kumanda panosu

odak makına ya baktım gerçekten guzel sistemler :)hazır amerıkayı keşfetmeye tekrar gerek yok ama burada önemlı olan malıyet odak makınadan daha ekonomık bır pano reduktor demıyorum yaparsam kı baya aşağı çekmış olacağım malıyet olarak çiftçiye kullandırabılırız bızım avantajımızda elektrik ve suyun boşa akmasından dolayı enerjı kaybını azaltırsak goğsumuzu gere gere bu sistemı yaptım tasarruf edıyor çiftçi kardeşlerımız derım tasarrufta edecek çunku çiftçinin enaz 50 bin tl vererek kurduğu sistemın kontrolu cep telefonunda olacak sistem çalışıyormu arızamı yaptı elektrıkmı kesık termıkmı attı gsm kapsam alanı içinde olduğu surece haberdar olacak şuandakı sistemde sadece motor çalışıyormu termıkmı attı haberdar yukarda bır sorum vardı konu hakkında tecrubelı arkadaşlardan yardım beklıyorum herşeyı tek başıma yapmam mumkun değıl sayın amasyalı arkadaşimi darılttım tek bır kelımesını yanlış kullandı yınede kusura bakmasın arkadaş sonuçta insanız dilin kemığı yok yanlış kelımede çıkabılıyor ağzımızdan onemlı olan sonuçta anlayışlı olmak bırbırımıze umarım darılmamıştır ılgılenen arkadaşlara teşekkur ederım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
benim bu konu hakkında bilgim yok ama bu konuyu tam anlayamadım motora yıldız üçgen ,soft starter veya sürücü ile yol vere bilirsiniz motorun ilk kalkınma anında fazla akım çekmemesi için redüktörlü vana kapalı konumda daha sonra motor devrini aldığında vana yavaş yavaş acılarak motoru tam yükte mi çalıştırıyorsunuz sürekli.sürücü ile klepenin konumuna göre motorun devrini düşürüp yükselte bilirsiniz .alarm max set min set reset çıkışlı ampermetreler ölçü aletleri var bunlar ile de redüktörlü vanayı kontrol edebilirsiniz kendi düşüncemi paylaştım sadece yanlış anlamışta ola bilirim surcu lisanda hata yapmışsak afoluna:)

öncelıkle gecenın bu saatınde zaman ayırıp yazdığınız için teşekkur ederım yazdığınız gıbı pompa start aldığında reduktorlu vana kapalıdan açığa max . olarak açılıyor benım öğrenmek ıstedığım reduktorlu vana tam açılmasa örnek max. değilde yarım açılsa pompa motoru zarar gorurmu benım goruşum gormemesı gerekır pompa motoru salyangoz veya kademelı pompada max. su olmıyacağı için boşa yanı yuke binmıyecek akim çeknıyecek duşuncesındeyım bu duşunduğum doğruysa pompa benım ıstedığım kadar su basacak fazla su çekmıyecek yanı reduktorlu vanayla suyun debisini ayarlıyacağız tarlanın buyukluğune gore örnek 20 fiskiye çalışacaksa 20 fiskiyelık basınç verecek pompa 50 fiskiye varsa 50 fiskiyelık görduğum sistemlerde 20 fiskiye takılmış pompa 50 fiskiye su basacak güçte 30 fiskiyelık su tahlıye vanası koymuşlar boşa akıtılıyor hem su kaybı hemde elektrik kaybı bence buna önlem almak duşuncesındeyım

benim bu konu hakkında bilgim yok ama bu konuyu tam anlayamadım motora yıldız üçgen ,soft starter veya sürücü ile yol vere bilirsiniz motorun ilk kalkınma anında fazla akım çekmemesi için redüktörlü vana kapalı konumda daha sonra motor devrini aldığında vana yavaş yavaş acılarak motoru tam yükte mi çalıştırıyorsunuz sürekli.sürücü ile klepenin konumuna göre motorun devrini düşürüp yükselte bilirsiniz .alarm max set min set reset çıkışlı ampermetreler ölçü aletleri var bunlar ile de redüktörlü vanayı kontrol edebilirsiniz kendi düşüncemi paylaştım sadece yanlış anlamışta ola bilirim surcu lisanda hata yapmışsak afoluna:)

Okadar basit bir olay bana göre büyütüldü. mevcut redüktörlü vanaya setli ampermetre ile kumanda ettinmi olur. akımı ayarladınmı vana o kadar açılır ve kapanır.

sayın amasyalı dedığınız gıbı olur burada maksat çiftçinin kontrolu altında olması kılometrelerce uzaktada olsa sistemın kontrolu cep telefonunda olacak şu anda zaten dedığınız gıbı basit sistem çalışıyor benım görduğum sistem gerçekten çok basıt enerjı kesılıyor tekrar çalıştırmak için motor panosundan komut verılıyor basit bir hesap yapalım pompayla sulama yaptığı arazı arası 5 km gunde ortalama sulama sezonu 4-5 sefer elektrik kesıntısı oluyor bazı hatlarda hıç olmuyor o başka ben ortalamasını alıyorum 5 km yolu gunde 4 sefer gıtse 20 km donuşte 20 km toplamda 40 km km de 25 krş yakan bır vasıtayla gıttığını varsayalım günde 10 tl sadece yakıt bunda zaman kaybını hesaplamıyorum:)ayda 300 tl 3 ay sulama sezonu enazından:) 900-1000 tl bızım cihazın malıyetı 500-600 tl olacak bunları hesaba katarsanız okadar basit sistem değil yapmaya çalıştığımız sistem artısı enerjı kaybı bunda elektrik var su var çalışan eleman var :)bence basite almıyalım bır ucundan sizde yardımcı olun:)teşekkur ederım

2,5 TL mandal buton takarsın elektrik gelince çalışır.
Elektrikler kesik sizin cep telefonlu kumandanız elektrik gelince elektrik geldi diye habermi veriyor. haber veriyorsa kontur harcamıyormu.
Diyelimki böyle cep telefonlu bir sistem yaptınız elektrik gelince şu numarayı ara dediniz bu telefonda tarla sahibinin telefonu
sulama yapılacağı gün adam telefonunu aldı komşu köye düğüne gitti tarlayı sulamaya oğlu veya damatı gitti panoda mandal buton yok elektrikler kesildi elektrik gelince kimin telefonu çalaçak tarla sahibininmi oğlanınmı damatınmı. bunlarda kontur masrafı
Çiftçi bir mandal buton koydurur elektrikler gelince motor çalışır. işin başında kim olursa olsun.
Pompanın olduğu yerdeki telefonu aradın kumanda ettin elektrikler yok sistem çalışmadı sen çalıştırdım diyerek ( kumanda sistemi sizin yazdığınız fiyata çok foksiyonlu olmaması gerekir ) bekledin gelen giden yok bir defa daha denedin yine gelen giden yok bu defa Bir araçla pompa istasyonuna gittin Kontur ve yine yakıt masrafı zaman kaybı
Sulama birliklerinden bahsediyorsanız Her pompa istasyonunda zaten bir nöbetci var. bağımsız pompa istasyonu derseniz bir mandal buton bir ampetre setli sizin istediğiniz şeyi rahatlıkla yapar.

Konuya daha cevap vermek istemiyorum.

sanırım konuyu anlamadınız veya anlatamadım bukadar yazdım anlamadıysanız ne yapayım:)sultan mahmut fakir bir vatandaşa borek içine altin koymuş goturup vermış fakire fakir kendını böreğı yemeye layık gormuyor yahudiye satıyor sultan mahmut un o meşhur sözu oradan kalmıştır:) vermeyınce haluk neylesın sultan mahmut :)benim sizin gıbı duşunen muşterılerımde var kontor hesabı yapan ayda 9 tl verıp panosundan her an haverdar olan her yarım saatte cepıne rapor alan muşterılerımde memnuniyet önemlı

Tekin Bey herhalde sizi kimse anlamıyor ya da siz anlatamıyorsunuz :)

sayın amasyalı sürekli olarak polemik yaratmak için cabalamaktasınız.Bu davranışlarınıza devam etmeniz halinde forum kurallarının gereğinin yapılacağını bildiririr.iyi forumlar dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,463
Kullanıcılar
450,404
Son üye
gokhan2641

Yeni konular

Geri