su pompasında reduktorlu vana kumanda panosu

Bu tip motorlu vanalar (benim görüp çalıştıgım), Tekstil ıru için kullanılsektöründe, Baskı Ramöz gibi makınalarda, Kız<gın yag devresınde, istene ısının kontrolü iaglantı sayesındeçin kullanılır. Makına sotp eetiğinde kendisi kapanır. ) kumanda devresindeki bağlantı sayesınde. Ayrıca ayarlanan ısı derecesıne göre, ısı kontrolörü vasıtasıyla arada acakapanır. Yani, yapılmak istenen vana, Amerka'nın yenıden keşfedılmesı degıl.

Sonra, arkadaş, bir çok özellıklerden elektronık sıstemden bahsedıyor, iyii;mevcut panoları karmakarısık buluyorsunuzda, sızın yapacağınız sıstemın ovada, hangı mutehassıs elemanlar tarafından kontrol ve arızasının giderileceğini düşünüyorsunuz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşlar konuyu tekrar baştan anlatayım 75 kwatt uzerı salyangoz veya kademelı su pompalarında ılk start verıldığınde yuksek akım çekıyor motor bunu önlemek için pompaya girişte reduktorlu vana var bu vanayla suyun debısı enazdan artırmakla maksımım a çıkılıyor bu durumda motor aşırı akım çekmıyor boru patlaması veya motor arızasına sebep olmuyor bu sistem sistemı otomatık olarak çalıştırılmış olanı var reduktorlu vana uzerınde sviçlerle başlangiç nihayet sviç koyulmuş benım yapmak istedığım tamamen elektronik manyetık sensorlerle reduktorlu vananın açısını kapalı açık konumunu işlemcıye okutup pompanın ıstedığı değerı zamanlamayı otomatok yaptırmak yukarda yorum yazan arkadaş sanırım konudan bıhaber burayı okursa umarım anlar ona gore yorum yazar arkadaş klepe den bahsetmış klepe benı ılgılendırmıyor bu yaşta klepe tamır edecek değılım benı ılgılendıren otomatık çalışma prensıbı teşekkur ederım

Elektronik manyetik sensör nasıl bir şey Ayrıca yukarıda belittiğin softstar nedir

merhaba sayın zeybek benım ovada gorduğum pano bana gore çok karmaşik kontaktor zaman rölesı termik vs malzemeler benım gözumde karmaşik kablo yığını ben bunu elektrikçi için karmaşik gelebılır ama değıl bir işlemcıye proğram yazıp bununla kontrol etmek amacım sızlerde bılıyorsunuzkı yazılımla bu sistem daha sağlıklı çalışacaktır bir örnek vereyım manyetık sensorle vananın açısını ıstedığım noktada durdurup ıstedığım noktada hareket ettırebılırım bunuda pic16f628 ıle çok rahat yaparım sayın zeybek burada konuyu açmamdakı amaç amerıkayı yenıden keşfetmek değıl dedığınız gıbı amacım acaba elektronik kart yaparak panoda örnek motor koruma rölesı gıbı pratık sok tak iç arızasıyla uğraşmıyacak elektrıkçı amaç burada malıyetı duşurup arıza olduğunda sistem kartını komple değiştırmek olacak niyetım boyle bir cihaz kullanılabılırlığı nekadar olur cazıp olurmu teknisyen arkadaşlar arasında bunu oğrenmek ayrıca sayın amasyalının sorduğu soruya cevap vereyım elektrıkçıler softstar röle dedıklerı googleye solistate röle yaz açılımlarıda var komple olanlarıda var çeşitlı amperlerde araştırılınca öğrenılır softstar rölenın ne olduğu bu verdığım linktede var siemenstede var http://www.enda.com.tr/Images/Urunler/260711015158_L.jpg?modal=true için Google Görsel Sonuçları

manyetık sensorler onuda sorarsan sayın amasyalı bu sensörlerın bırçok çeşıdı var hatta kendı tasarımım var arabaların şaft mılınden devir kontrolu okuyan bunu bir zamanlar serı yapıp arabalara takıyordum çinliler sağolsun daha ucuza ürettığı için vazgeçtım:)bişeydaha soylıyeyım konunun yabancısı işi bilmıyen bırı duşuncesındeysen bence yanılıyorsun 25 yılım universitede elektronik uzerıne arge yaparak geçtı belkı takıp edemedığım benı aşan bılgıler vardır ama elımden geldığınce teknolojıyı takıp edıyorum:)

Bu tip motorlu vanalar (benim görüp çalıştıgım), Tekstil ıru için kullanılsektöründe, Baskı Ramöz gibi makınalarda, Kız<gın yag devresınde, istene ısının kontrolü iaglantı sayesındeçin kullanılır. Makına sotp eetiğinde kendisi kapanır. ) kumanda devresindeki bağlantı sayesınde. Ayrıca ayarlanan ısı derecesıne göre, ısı kontrolörü vasıtasıyla arada acakapanır. Yani, yapılmak istenen vana, Amerka'nın yenıden keşfedılmesı degıl.

Sonra, arkadaş, bir çok özellıklerden elektronık sıstemden bahsedıyor, iyii;mevcut panoları karmakarısık buluyorsunuzda, sızın yapacağınız sıstemın ovada, hangı mutehassıs elemanlar tarafından kontrol ve arızasının giderileceğini düşünüyorsunuz.

Son düzenleme:
Konu aşıkların atışması halinde ilerliyor.

Sayın tekin126 çok özür diliyerek elektrik olarak yeterli bilgiye sahip olmadığınızı belirtmek zorundayım. Elektronikçi olarak bir şeyler yapabildiğinizi ve yapmak istediğinizi anlıyorum.

Bu sistem için PİC ile bir yazılım yapacaksanız motorun akımını ölçerek bir yazılım geliştirmenizi tavsiye ederim. Öncelikle motor duruyor iken vana tam kapalı hale gelsin, motor çalışmaya başlayıp devrini aldıktan sonra (yıldız üçgen, soft start, sürücü, ön direnç ... ) mikroişlemci vanayı ayarlanan motor akımına kadar açsın. Basit temel mantık bu olsa gerek.

Mikroişlemci üzerinde akım ölçmek için analog giriş. Ölçü ve Ayarlar için dijital bir gösterge ayar butonları falan kullanmalı çok işlevli çeşitli güçlerde uyabilen bir sistem tasarlamalısınız. Vananın tam açık yada tam kapalı olduğunu anlamak için vana üzerine siviç, sensör vs koyabilirsiniz hatta lineer bir potansiyometre yada analog çıkışlı sensörler ile vananın ne kadar açık kapalı olduğunu izleyip bilgi verebilirsiniz. Hatta mikroişlemciye çeşitli ilave programlar ekleyerek arıza tespiti, peryodik Bakım süreleri gibi bilgileri de sisteminize ekleyebilirsiniz. Örneğin vana tam açıldığı halde motor akımı belirli değere yükselmiyor ise bir arıza ihbarı verebilirsiniz. Bence hayalinizi de geniş tutun sisteme sim kart ilavesi yaparak belirli merkezlerden verilerin takibini sağlayacak şekilde düşünün uzakta bulunan pompalar için çok ihtiyaç duyulmaktadır. .....

Bu anlattığım sistemler ve dahası (özellikle hız kontrol cihazları ile) çözülmüş ve uygulanmaktadır. Bir Türk tasarımcının bu amaca yönelik çalışma yapması bizi ayrıca sevindirir. Yanlış anlaşılma olmasın mikroişlemciler ve PLC üzerine çok güzel çalışma yapan kişi ve firmalarımız var. Açtığınız konuya fikir beyanı amacıyla bu görüşlerimi paylaşmak istedim.

sayın edremıt çok teşekkur ederım :)sanırım derdımı anlattım benım beklentımde yazdığınız özellıklerın hangısını eklersem bu projede daha kullanışlı olur bunları duyup tasarım yapılacak cihazda özelliklerı koymak malıyet olarak neler gerekır bu projeyı yenı keşfettım arazıde gordum gerçekten ıhtıyaç ama benımde bılmedığım yonu uygulamalar yok değıl bir örnek vereyım GSM modullu motor açma kapama saat kurma özellıklerı olan bır tasarımım var çiftçinin panosunda takılmış elektrik konusunda bilgim yok bunu zaten baştan soylemıştım:)ama her elektronikçi azda olsa elektrik bılgısı vardır konuyu dağıtmadan benım cihazımı teknisyen arkadaş tırnaklı saat ıle serı bağlamış neden boyle yaptın sorduğumda:)cevap panodakı sayac gece tasarruflu tarıfede ımış benım GSM modul enerjısı kesık saat gece 10.00 oldumu devreye gırıyor kullanıcıya mesaj atıyor elektrik geldı sistemı açayımmı dıye çiftçi oturduğu yerden evınde saatı kuruyor çok kullanışlı yenı cihazlarımda bu özellığıde eklıyeceğım :))bunu anlatmamdakı amaç herşeyı tasarlamak duşunmek zor bılmedığımız yanları çokk sızler gıbı arkadaşların verdığı fıkırler benım için çok buyuk yardım tekrar teşekkur ederım ıyı çalışmalar

Konu aşıkların atışması halinde ilerliyor.

Sayın tekin126 çok özür diliyerek elektrik olarak yeterli bilgiye sahip olmadığınızı belirtmek zorundayım. Elektronikçi olarak bir şeyler yapabildiğinizi ve yapmak istediğinizi anlıyorum.

Bu sistem için PİC ile bir yazılım yapacaksanız motorun akımını ölçerek bir yazılım geliştirmenizi tavsiye ederim. Öncelikle motor duruyor iken vana tam kapalı hale gelsin, motor çalışmaya başlayıp devrini aldıktan sonra (yıldız üçgen, soft start, sürücü, ön direnç ... ) mikroişlemci vanayı ayarlanan motor akımına kadar açsın. Basit temel mantık bu olsa gerek.

Mikroişlemci üzerinde akım ölçmek için analog giriş. Ölçü ve Ayarlar için dijital bir gösterge ayar butonları falan kullanmalı çok işlevli çeşitli güçlerde uyabilen bir sistem tasarlamalısınız. Vananın tam açık yada tam kapalı olduğunu anlamak için vana üzerine siviç, sensör vs koyabilirsiniz hatta lineer bir potansiyometre yada analog çıkışlı sensörler ile vananın ne kadar açık kapalı olduğunu izleyip bilgi verebilirsiniz. Hatta mikroişlemciye çeşitli ilave programlar ekleyerek arıza tespiti, peryodik bakım süreleri gibi bilgileri de sisteminize ekleyebilirsiniz. Örneğin vana tam açıldığı halde motor akımı belirli değere yükselmiyor ise bir arıza ihbarı verebilirsiniz. Bence hayalinizi de geniş tutun sisteme sim kart ilavesi yaparak belirli merkezlerden verilerin takibini sağlayacak şekilde düşünün uzakta bulunan pompalar için çok ihtiyaç duyulmaktadır. .....

Bu anlattığım sistemler ve dahası (özellikle hız kontrol cihazları ile) çözülmüş ve uygulanmaktadır. Bir Türk tasarımcının bu amaca yönelik çalışma yapması bizi ayrıca sevindirir. Yanlış anlaşılma olmasın mikroişlemciler ve PLC üzerine çok güzel çalışma yapan kişi ve firmalarımız var. Açtığınız konuya fikir beyanı amacıyla bu görüşlerimi paylaşmak istedim.

Forumun bu bölümünde prosesi bilmeden elektrik programcılığı yapılamayacağını bildiğimden prosesi anlatalım dedik konu tartışmaya gitti. Son defa yazacağım.

Sayın Tekin 126
softstarter konusunu araştıracağım. sensör konusundada çinlilerden önce Türkiyede MEFA şirketi vardı. Burada başlangıçta anlattığınla son konularda yazdıkların birbirini tutmuyor. Başlangıçta yardım ister gibi durum var son konularda Tekel olma niyeti var.
Ayrıca ben 1998 yılında ST diye bilinen makinalarda Taşın sertliğine göre hızlanıp yavaşlayan ve mm yi 10 a bölen sistemi rölelerle yaptım. mermercilere hitap eden ingilizce türkçe yayınlanan MARBLE dergisinin (şimdi kapalı) 1998 ve 1999 yılı sayılarını okursan benimle ilgili yazıları göreceğini umarım.
Softstarterla kaç uygulama yaptığınızı bilmiyorum ama ben çok uygulama yaptığımı biliyorum. Manyetik sensörü alarm cihazlarındamı gördünüz. mıknatısını nereye koyacaksınız.

merhaba sayın amasyalı ben tartışmak için açmadım konuyu lutfen benım amacım değerlı ustaların fıkrınden faydalanmak örnek sayın edremit hoca gıbı siz ne yaptınız tutturdunuz klepe klepesiz zaten olmıyacağını 5 yaşındakı çocukta bılır siz saygisizlıkla ıtham ettınız ayrıca ben proğram yazıp elektrikli makınelerı kontrol etmek ıstıyorum konunun uzmanıysan sayın edremıt gıbı anlatırdın elektrikli makınelere pano kontaktor termık motor koruma rölesı yapacağım demıyorum elektrikçi arkadaşların yaptığı panoya kumanda edecek sistem benım duşunduğum hale hazırdada uzaktan gsm modullu aç/kapa saat kurma rapor alınan cihazım panolarda takılı çiftçi kullanıyor yaşiniz kaç bılmıyorum bağişlayın eskı çamlar bardak oldu softstartel hazırdada var piyasada reklam etmek ıstemıyorum benım serı ımalat yaptığım GSM modullu uzaktan motor aç/kapa cihazımda uyguladım oda bır nevı softstar optotriyak ve triyak kullanarak yaptım röle yerıne kullanıyorum cihazda röleyı çıkarıp attım işin içine olmadığımı duşunuyorsan yanılıyorsun 25 yılım universitede araştırma lab. teknisyenlığıyle geçtı sensör konusunada açıklık getıreyım:)alarmlarda senın gorduğun reed röle olabılır binlerce sensör çeşıdı var bende bu işin ucundan gırdım manyetık sensor okadar zor bişeyde değıl ben bobinlisini yaptım lazerlı olanı var kapasıtıf olanı var saymakla bıtmez bu konuyla universitede arge yaptım oradan bılıyorum bır ara arabalara takılabılecek şekılde yaptım piyasası yok vazgeçtım burada ben bunu yaptım sen şunu yaptın tartışmıyalım varsa bıldığın sayın zeybek sayın edremit gıbı elını uzat veya hıç yorum yazma karşılıklı yanlış anlaşılmışta olabılırız gerek yok uzatmaya yınede teşekkur ederım arkadaşım

Forumun bu bölümünde prosesi bilmeden elektrik programcılığı yapılamayacağını bildiğimden prosesi anlatalım dedik konu tartışmaya gitti. Son defa yazacağım.

Sayın Tekin 126
softstarter konusunu araştıracağım. sensör konusundada çinlilerden önce Türkiyede MEFA şirketi vardı. Burada başlangıçta anlattığınla son konularda yazdıkların birbirini tutmuyor. Başlangıçta yardım ister gibi durum var son konularda Tekel olma niyeti var.
Ayrıca ben 1998 yılında ST diye bilinen makinalarda Taşın sertliğine göre hızlanıp yavaşlayan ve mm yi 10 a bölen sistemi rölelerle yaptım. mermercilere hitap eden ingilizce türkçe yayınlanan MARBLE dergisinin (şimdi kapalı) 1998 ve 1999 yılı sayılarını okursan benimle ilgili yazıları göreceğini umarım.
Softstarterla kaç uygulama yaptığınızı bilmiyorum ama ben çok uygulama yaptığımı biliyorum. Manyetik sensörü alarm cihazlarındamı gördünüz. mıknatısını nereye koyacaksınız.

Son düzenleme:
http://www.auma.com/uploads/media/sp_import2/prospekte/allgemein/pu_auma_tr.pdf

Sayn tekin126 bey,
Linkteki klepeleri biliyormusunuz? İstediğiniz set değerinde açar kapatırsınız. Plc uzerinden konumunu izleyebilirsiniz ( 4-20 mA). tabiki set seğeri de verebilirsiniz. Tork ayarları sayesinde sıkışmalara karşı korumalıdır. Yerli malı olan aktuatör klepelerde var ançak auma lar kadar hassas değiller (örneğin odak klepe). Bahsettiğiniz gibi klepe pozisyonuna göre konvertorle hattaki basıncı sağlayan motora devir verebilirsiniz. Son mesajınızda bahsettiğiniz her şeyi bu kleper le yapabilrisniz.
Cunki fabrikamızda hava hattı klepesi var motor gucu 2 X 2250 KW 600 volt, fan çapı 3,10 m, hava borusu çağı 3 m. Bizde bu fana aynı şekilde yol veriyoruz. Tabiki su pompası hava yaparsa demeraj yapar su basmas.Sonrasına da klepe konulması gerekebilir. Su hatı tesisatına yabancıyım.
Kolay gelsin.

sayın mapai elektrikte bır elektrık teknisyenı kadar değilim ama elektronikte iyiyim dıyeyım linktekı sistemı paylaştığınız için teşekkur edıyorum benım yapmayı duşunduğum ovadakı çiftçinin kullandığı motorları kontrol etmek bizzat gordum okadar ılkelkı fabrıkalarda eğer gorduklerım gıbıyse mıllet uzayda gezıyor biz yaya kalmışız derım siz konuyu bılıyorsunuz ovadakı panolarda plc ben gormedım benım yapmak ıstedığımde bır nevı plc zaten pompa açılmadan önce reduktorlu vana açıksa kapanacak motora start verıldığınde gereklı zaman dılımıyle reduktorlu vana açılacak burada problem oluşursa örnek pompa motoru aşiri (normalden fazla veya az)bunu benım GSM modullu sistemım kayıt edecek kullanıcıya mesajla bıldırecek panoda bellı ve gereken yerlere sensör koymayı duşunuyorum pompa motoru veya reduktor motorundakı arıza en basıtı aşiri isinma bunları kullanıcıya mesajla ıletmek gerekırse kullanıcı ısterse sistemı kapatmak şu anda sim kart takarak pompanın açilmasını kapanmasını çalışma suresını uzaktan gırebılıyorum forumda konu açmamdakı maksadım herşeyı tam duşunemıyor insan hata yapabılıyorkı yaptım gsm modullu sistemde termık attığında mesaj gonderecektı cihazım termıkte kuru kontak elektrikçi arkadaşlar yok dedıler yenıden pcb bastırıyorum bu sefer ac 220 voltu goreceğım cihazımda kafamda bır soru var muhatabı bulabılecekmıyım bılmıyorum soru pompayı açtım sorun yok bahsedılen reduktorlu vana bellı açıda bıraksam sorun olurmu pompa motoruna kuyudan suyu benım ıstedığım debide çektırsem bunu çiftçi istıyor sebebıde sulama boruları damlama sulama veya fiskıye yağmurlama tarlanın ebadı kuçukse fazla suyu tahlıye edıyorlar buda hem su kaybı tam emın değılım elektriktede buyuk kayıp elektrik olmasada su kaybı yazık gunah tonlarca su tahlıyeden boşa gıdıyor tekrar teşekkur ederım konu hakkında fikirlere açığım kolay gelsın
http://www.auma.com/uploads/media/sp_import2/prospekte/allgemein/pu_auma_tr.pdf

Sayn tekin126 bey,
Linkteki klepeleri biliyormusunuz? İstediğiniz set değerinde açar kapatırsınız. Plc uzerinden konumunu izleyebilirsiniz ( 4-20 mA). tabiki set seğeri de verebilirsiniz. Tork ayarları sayesinde sıkışmalara karşı korumalıdır. Yerli malı olan aktuatör klepelerde var ançak auma lar kadar hassas değiller (örneğin odak klepe). Bahsettiğiniz gibi klepe pozisyonuna göre konvertorle hattaki basıncı sağlayan motora devir verebilirsiniz. Son mesajınızda bahsettiğiniz her şeyi bu kleper le yapabilrisniz.
Cunki fabrikamızda hava hattı klepesi var motor gucu 2 X 2250 KW 600 volt, fan çapı 3,10 m, hava borusu çağı 3 m. Bizde bu fana aynı şekilde yol veriyoruz. Tabiki su pompası hava yaparsa demeraj yapar su basmas.Sonrasına da klepe konulması gerekebilir. Su hatı tesisatına yabancıyım.
Kolay gelsin.

ODAK MAKINA Limitr-E Elektrik Aktatr - electric actuator,limitor,limitor e,actuator,control valve

Sayın tekin 126, odak da aynı keleperde isterseniz size bir kumanda panosuda veriyorlar. Kumanda panosu olduğu için size birtek input göndermek kalıyor. Pozisonu 4 - 20 mA olarak izleyebiliyorsunuz.
Sizde bir gsm arayuz ve pic arayuzle bu kumanda devresine istediğiniz mesafeden yerden takip edebiliri, izleyebilir, kontrol edebilirsiniz.
Biz okuldayken pic ile guvenlik alarm devresi yapmıştık. Evdeki çeşitli sensorlerden alar geldiğinde cep telefonuza önceden kaydettiğiniz yazıyıhangi imput dan geldiyse ona göre size sms olarak atabiliyordu. Dediğiniz olay inşallh bir öncü olur. Enerji verimliliği önemli bir konu.
Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,278
Kullanıcılar
450,103
Son üye
MUGEN SARS

Yeni konular

Geri