Step motor yön sorunu

mustainee

Üye
merhaba arkadaşlar, elimde 2 adet bipolar step motor var. motorları kontrol edemiyorum. tek yönde çalışıyor her zaman. ok tuşlarına basarak hareket ettirebiliyorum ama tek yöne. yukarı aşağı yapınca ileri geri gitmesi gerekirken ikisinde de aynı yöne gidiyor. sonra ben mach3 ten pin adreslerini ters yazıyorm ve bu sefer diğer yöne gidiyor yukarı aşağı yapınca. kontrol kartını başka yerlerde denedim düzgün çalışıyor. sorun ne olabilir sizce?

çok acil birileri yardım ederse sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kablo sıralamasında hiçbir sorun gözükmüyor. her ihtimali denedim, ölçtüm. programla kontrol ettim. ??

kablo sıralamasında hiçbir sorun gözükmüyor. her ihtimali denedim, ölçtüm. programla kontrol ettim. ??

yanlış anlamayın ama sanki gözünüzden kaşırdığınız bir nokta varmış gibi, çünkü; iki yöndede çalıştığını (mach3 den pinleri değiştirerek)söylüyorsunuz ama normalde çalışmıyor garip bir sorun aklıma başka birşey gelmiyor, size yardımcı olmak istiyorum ama emin olun ilkkez karşılaştım böyle bir konu ile...

estağfurullah ne yanlış anlaması, çok teşekkür ederim yorumunuz için.

bende anlam veremiyorum açıkçası bu soruna.Şimdi sürücü ve kontrol kartı üzerindeki tüm kablolar doğru olarak kabul ediyorum. çünkü pinleri değiştirince ters yöne hareket edebiliyor. sadece yön değiştirmede bir sorun var, kablolarda değilse nerde?

Bilgisayar biraz eski ondan olabilirmi acaba? laptopla kullanıyorum. dir pinleri neye bağlıdır ki başka?

estağfurullah ne yanlış anlaması, çok teşekkür ederim yorumunuz için.

bende anlam veremiyorum açıkçası bu soruna.Şimdi sürücü ve kontrol kartı üzerindeki tüm kablolar doğru olarak kabul ediyorum. çünkü pinleri değiştirince ters yöne hareket edebiliyor. sadece yön değiştirmede bir sorun var, kablolarda değilse nerde?

Bilgisayar biraz eski ondan olabilirmi acaba? laptopla kullanıyorum. dir pinleri neye bağlıdır ki başka?

dir pinlerinin bağlı olduğu LPT deki pin yerini değiştirip denermisiniz birde aceba portta mı bir sıkıntı var? laptop sorun olmaz bende laptop kullanıyoru eski ama machxx serisine yetiyor... :)

birde; diagnostics sekmesinden portları takip edermisiniz, orada PT nin bütün giriş çıkışlarını görebilirsiniz...

teşekkürler yarın deneyeceğim dediklerinizi, umarım düzelir..

sorun nihayet düzeldi, motor sürücülerinin üzerindeki switch leri aldığım firma hepsini on yap demişti. onu hiç oynamamıştım. artık her ihtimali denedik arkadaşla öyle bakıyordum ki sürücünün üstünde bir yazı gördüm. 5 nolu switch off olursa pul/dir oluyormuş. off yaptım ve sorun düzeldi.

Çok teşekkürler arkadaşlar :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri