CNC Router boşta step motor dönüyor.

berkan010

Üye
Merhabalar,
kendi yapmış olduğum CNC' de bir sorunum var.
Kart olarak : 5 Eksen Cnc Usb Kontrol Kartı Mach3 Kart Green bu kartı kullanıyorum.
Makineyi ve mach3 programını açtığımda X eksenindeki step motor reset tuşuna basiyim yada basmiyim sürekli dönüyor, en son hangi yöne doğru dönüş yaptıysam o tarafa doğru dönüş halinde mach3 programını kapattığımda dönüşü duruyor, bu durumun neden olabilir, ve nasıl çözebilirim. Diğer eksenlerde herhangi bir sorunum yok sadece X ekseninde var.

Sanırım Mach3 kartınız bozulmuş. (Eğer siz komut vermiyorsanız)
Ekranda X eksen DRO değerleri sürekli artıp-azalıyormu?

Değiştirin, mümkünse böyle "kötü" kartlar almayın.
Hatta ethernet haberleşmeli kart alın, çevresel gürültülerden etkilenmez, daha hızlıdır.
Tam olarak kullanım yerini ve profesyonellik seviyesini yazarsanız, forumdaki arkadaşların önerileri olabilir
Geçmiş olsun

Kartın bozuk olduğunu nasıl anlayabilirim? Avometre ile ölçme gibi benim düşüncem yazılımsal bir sorum olduğu yönde.

Makineyi kendim yaptım hobi amaçlı pleksi veya ahşap işlemek amaçlı.

Kartın bozuk olduğunu nasıl anlayabilirim? Avometre ile ölçme gibi benim düşüncem yazılımsal bir sorum olduğu yönde.
Belki osilaskop yardımcı olabilir, ancak daha önce çalıştırdığınız kart, siz bir şey yapmadan bu hale geldiyse o zaman bozuk diyebilirsiniz.
Eğer amatör işlerde kullanıyorsanız 4 eksen BITSENSOR.COM (kartın üstünde bu yazıyor) alabilirsiniz
Montajı ile uğraşırken , statik elektriğin ve Şebeke kaçağının bu kartları bozduğunu unutmayın.

bitsensor.png

Son düzenleme:

Makineyi kendim yaptım hobi amaçlı pleksi veya ahşap işlemek amaçlı.
Kart üzerinden (örnek veriyorum) X ile Y eksen bağlantılarını değiştirerek çok basit bir test yapabilirsiniz. Daha kapsamlı testleri forum ustaları bilir, ben biraz hobi seviyesindeyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri