Stajlarda yapılan saçmalıklara ne zaman son verilecek

ya bu mevzunun neyını savunuyorsunuz arkadaslar... pıyasada 100 sırket versa 90ı aman stajer ayak altında olmasın sen getır gotur temızlık yap ayak altında olma mantıgında .. ama gelıişmiş ulkelere bakın adamlar muhendıslıkte okurken zaten sanayının ıcınde.. birlikte proje goturuyorlar .. sanayıyı tanıyor.. oyle okula kapanmıyor.. sonrada burada yok hammalık yapacakmıssında :) gıt gel maksat staj suresı dolsun ..sonra iş başvurusuna gelıncede tecrube , ee hocam yerı cok ıyı paspaslarım , hiç yorulmam her turlu fotokobınızı halleder , sesımı cıkarmam kenarda otururum :) ya bu mantıkla bu ulkede teknık eleman yetısmez.. sonrada nıye nıye derız..

Valla bu işlere nasıl çözüm bulunacak bilmiyorum.Çözüm bulunmasıda çok zor gibi görünüyor.Bugün bize bi kağıt getirdiler imzalatmak için.Üstünde şöyle yazıyodu : Fabrikada çalışırken yukarıdaki malzemeleri teslim aldığımı onaylar ve bu malzemeleri kullanmayıp başıma bi iş gelirse bundan çalıştığım şirket sorumlu tutlmaz gibi bişey işte.Halbuki gittiğimizde sayılı olan malzemeler baret eldiven maske vs. hiçbiri verilmedi.Liseli stajyerlerden biri cesaret edip kağıdı zorla onaylatan adama ama biz bunları teslim almadık ben imzalamam ben dedi :) Adamda manalı bi şekilde imzalamıyon mu sen şimdi dedi çocukta yok şaka yaptım imzalayacağım dedi :) hadi bu işe bi çözüm bulun bakalım ben düşünüyorum düşünüyorum bulamıyorum

Sayın zb_meqan stajerlik biraz şans işi.Niye diye soracak olursanız;Ben Bakım-onarım stajımı Ulaşım A.Ş'de esenler bölgesinde yaptım ve bayağı da faydalı geçti.Çünkü başımdaki mühendisler sorduğunuzda cevap veriyor size bişeyler öğretmeye çalışıyorlardı.Ben orda ne temizlik yaptım ne çimleri biçtim.Fakat gelin görün ki aynı şirkette levent bölgesinde başka bir arkadaşım bir ay sonra staj yaptı,sonrasında tartışıyoruz konuşuyoruz ne yaptın neler öğrendin diye,bana söylediği "oturduk diğer stajerlerle counter-strike oynadık" oluyor.Şimdi bakınca şirket aynı şirket gibi gözüksede baştaki mühendisler farklı ve stajer yapan kişilerin karakterleri öğrenme istekleri farklı.Sen isteklisin fakat şanssız bir şirkete düşmüş gibisin,yinede yılma kovala peşlerini o ne bu ne bu nasıl yapılıyor baktın cevap vermeye istekleri yok başlarından savıyorlar,o zaman sende verdikleri işleri savsaklıya savsaklıya yap sadece zaman geçir.Kullandığın internete giren bir bilgisayarın varsa iş yerinde sana tavsiyem bol bol araştır forum sitelerini dolaş ilgin olan konular hakkında bilgi edin,çünkü genel öğrenci mantığı olarak söylüyorum zorda kalmadıkça ders çalışmayız bişey öğrenmeyiz.Birşeyler yapmak isteriz ama nedense bir türlü vakit bulamayız.Yani demek istediğim şu ki iş yerinde boş kaldığında bile bişeyler öğrenebilirsin.Çünkü ordan başka yere gitme veya başka birşeyle uğraşma şansın yok.

Şu an VİKO'da ar-ge stajımı yapıyorum sağolsunlar başımdaki mühendisler sorduğum sorulara cevap veriyor ben iş istedikçe iş veriyorlar ve gayet güzel gidiyor.Angarya işler olmuyor mu illaki oluyor iki klasör dosyanın fotokopisini çektim, çektiklerim üretilen ürünlerde kullanılan elektrik elemanlarıydı.Sana ne kattı dersen,elemanların teknik özelliklerini görmemi sağladı.

Herkese kolay gelsin.Bol paylaşımlı günler.

Bugün stajdan geldim ve yine bişey öğrenemedim artık zaten umudumu kestim :( Hayatta bi çok şey gibi bu durumda bana bi tecrübe oldu. Sn. Demiray Teknik hevesinizi azminizi sebatınızı görmedikçe kimse size bir şey öğretmez arkadaşlar demişsiniz peki forumlarda neden bilgi paylaşımı yapılıyor ne karşılık alıyosunuz verdiğiniz bilgiye ? Yada şöyle söyleyelim okulda hocalarımız ders anlatırken zayıf alan öğrencileri siz bu ders için hiç bi çaba göstermiyosunuz o yüzden çıkın dışarı dersi dinelemeyeceksiniz diyor mu ? genelleme cümeler kurarken lütfen dikkat edin

sevgili kardeşim durumunu anlamakla beraber aynı parelelde düşünmüyoruz ki sanırım aramızdaki yaş ve tecrübeden kaynaklanıyor vede doğaldır....
gelelim sorduğunuz veya sorguladığınız bilgi olayına...
evet burası forum ve herkes bilgisini burada paylaşıyor...
ama paylaştığımız konular (benim için böyle diğer bireyleri bilmem)belli bir bilgi beceri ve tecrübe gerektren konulardır...
ve burada kimi zaman konunun pratiğini kimi zamanda teorisini sorgularlar insanlar ve cevabını almaya çalışırlar....
burada gördüğüm- ki çok yeniyim.. forumda benden daha eski bireylerin ,usta sıfatı yakıştırılmış kişilerin bile zaman zaman yanlış eksik bilgiler ile insanları yönlendirdiklerini gördüm...şimdi moderntoplumda yaşayan bir kişi olarak gördüğüm yanlışlara müdahele etmez bana doğru gelen doğruları aktarmaz isem kişisel vicdanım bundan rahatsızlık duyar... BENİM BURADA BİLGİ PAYLAŞIM AMACIM BUDUR.....gelelim sizin staj konusuna sanıyorum sizi tam aydınlatamadım.... okuduğunuz okulda okullarda öğretmenler size belirlenen konuları aktarmakla mükelleflerdir.... kişisel durumunuz haylazlığınız tembelliğiniz onlar için bir engel teşkil etmedikçe sizi sınıftan ne çıkarabilirler nede dersi dinlemenize engel olabilrler.... siz sınıfta olun yeterki....
ama stajda durum tam tersidir......
staj hayata atılmanız gereken yolda bir basamaktır... aynı erkeklerin sünneti askerliği gibi....
satjda ne haylazlık yapabilirsiniz nede mızıkçılık nede agresiflik... size bu işi öğretecek bir ustanın veya eğitici usta belgesine sahip bir kişinin sorumluluğuna teslim edilirsiniz... daha ilk günden ben bişey öğrenmiyoum diye ortalığı yaygaraya verirseniz kimse bırakın size iş öğretmeyi yaklaşmaya bile çalışmaz.... unutmayın orası reel bir dünya burası ise sanal......
sanal da kurallar farklı reeelde ise bambaşka kurallar gecerli...
son olarak 30 senelik tecrübemi ortaya koyarak size ve sizin gibi düşünen genç arkadaşlara nacizane öneriler, tavsiyeler sundum....
ortada duran bu fikirleri kabul edersiniz veya etmezsiniz bu siz lerin bilebileceği bir iş....
siz emeklemeden yürümeye başlanmadan kundaktan 100 metre sprint atmaya kalkıyorsunuz inşallah herşey dilediğinizce olur...
sevgiler

Son düzenleme:
zb mekan

30 günde zaten birşey öğrenemezsin merak etme. çok büyük kaybın olmayacak. internetten bulursun bi defter örneği. imzalatırsın olur biter.

ha ne var biliyomusun, staj yerinde sıkılıp bunalıp burda yaşca senden cok büyük insanlara dikkat edin vesaire yapın diye tavırlara girmene mana veremedim. herkesin tecrübesi görgüsü farklı, burada paylaşıyor. sen insanlara tavra giriyosun. insanlar seninle aynı görüşte değil, sende onlarla değilsin bunu herkes gördü.

sen stajersin, biz değiliz. bizde zamanında stajerdik, sistem böyle. idare edeceksin.

ayrıca, ayağı kalkmak değil ayağa kalkmak

fotokobi değil fotokopi.

sayın zb mekan bu anlattığın konular tabiki olmaması gereken konular.
ben açıkçası yanıma stajyer verilmemesi için dua ediyorum. ona ne öğreteceğim nasıl elektriğe çarpılıp kolunu bacağını kaybedeceğini mi yada 380 000 V un altında nasıl eriyeceğinimi. .
ben stajyerim olursa şunu söylüyorum. masada otur sorularını cevaplarım.sahada 10mt den fazla yaklaşma bir de senin canınla uğraşamam. bu meslekdiğerlerine benzemez.
kimse de onca işinin arasında aman stajyerime şunu göstereyim bunu öğreteyim demez.biraz da sen çaba göstereceksin.
ben mühendisim.staj yaptığım kuruma ilk gün gittim bana dediler ki git 1 ay sonra defterini getir imzalayayım. ben olsun yine de geleyim dedim.ertesi gün çay taşımaya başladım ama yine de sorularımla bi şeyler kaptım.
iş hayatıma başladım ilk 4 ay her sabah yereleri sildim.
ama şunu bil ki sen en güzel en temiz yerlerde istediğin gibi staj yapsan bile iş hayatına başladığında sana yerleri temizletecekler sen sanıyormusun ki oo sen myo mezunusun gel şuranın başına geç bu makinanın bakımını yap sen işi öğrenene kadar dışardaki hasan amcadan farklı değilsin.kusura bakma dost acı söyler. ha şunu da söyleyeyim bak biz böyle yaptık sen de katlan demiyorum bu işler yanlış ama iş hayatının gerçekleri bunlar.
burada senin yanlışın daha önce staj yapan arkadaşlarının gittiği ve memnun kaldığı firmaları staj yapmak için araştırmaman olmuş.

Bazı arkadaşlar ve sevgili büyüklerim stajla iş hayatına girme olayını aynı tutuyor sanırım neyse ben bugün sabahtan akşama kadar düşündüm bu işlerin görüş meselesi olduğuna karar verdim isteyen stajyerini istediği gibi yetiştirebilir veya bizim fabrikadaki gibi kullanabilir lakin stajyere işe başlamadan önce burda yapacakların bunlar bunlar burda şu işide yaparsın bu işide yaparsın burda şu işleri öğrenirsin bu işleri öğrenirsin derlerse daha iyi olur birde ben burdaki bazı kişilerin şu mantığı güttüğünü düşünüyorum biz zamanında yaptık şimdi sizde yapacaksınız biz zamanında çektik sizde çekeceksiniz bence bunlar yanlış düşüncüler yine bence diyorum siz katılmayabilirsiniz bizler fabrikada resmen kullanılıyoruz bi deftere imza atttıracaz diye herşeye katlanıyoruz bugün çay molasında adamın biri geldi alaylı bi şekilde olum siz bu fabrikada stajyermisiniz bahçıvan mı dedi yapmayın lan böyle angarya işleri dedi bi başka adamda sıkıysa yapmasınlar imza yine burdan çıkacak dedi ben isterdimki oradaki mühendisle tanışayım konuşayım tecrübelerini benimle paylaşsın ama olmuyor işte

sayın zb mekan bu anlattığın konular tabiki olmaması gereken konular.
ben açıkçası yanıma stajyer verilmemesi için dua ediyorum. ona ne öğreteceğim nasıl elektriğe çarpılıp kolunu bacağını kaybedeceğini mi yada 380 000 V un altında nasıl eriyeceğinimi. .
ben stajyerim olursa şunu söylüyorum. masada otur sorularını cevaplarım.sahada 10mt den fazla yaklaşma bir de senin canınla uğraşamam. bu meslekdiğerlerine benzemez.
kimse de onca işinin arasında aman stajyerime şunu göstereyim bunu öğreteyim demez.biraz da sen çaba göstereceksin.
ben mühendisim.staj yaptığım kuruma ilk gün gittim bana dediler ki git 1 ay sonra defterini getir imzalayayım. ben olsun yine de geleyim dedim.ertesi gün çay taşımaya başladım ama yine de sorularımla bi şeyler kaptım.
iş hayatıma başladım ilk 4 ay her sabah yereleri sildim.
ama şunu bil ki sen en güzel en temiz yerlerde istediğin gibi staj yapsan bile iş hayatına başladığında sana yerleri temizletecekler sen sanıyormusun ki oo sen myo mezunusun gel şuranın başına geç bu makinanın bakımını yap sen işi öğrenene kadar dışardaki hasan amcadan farklı değilsin.kusura bakma dost acı söyler. ha şunu da söyleyeyim bak biz böyle yaptık sen de katlan demiyorum bu işler yanlış ama iş hayatının gerçekleri bunlar.
burada senin yanlışın daha önce staj yapan arkadaşlarının gittiği ve memnun kaldığı firmaları staj yapmak için araştırmaman olmuş.

Sn meldrag son cümlenize kesinlikle katılıyorum lakin benim hiç seçme şansım olamadıki yaşadığım yer bi ilçe sizde bilirsinizki stajyerler kendine bi yer bulabilmek için bin dereden su getiriyor :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
sn peacex he sıstem boyle ayak uydurmak lazım .. ne güzelmiş bee :) sistemi belirleyen ne ? sen ben gibi bir ölümlü . değiştirilemezmi .. çok kolay yasalarla desteklersin , okullardakileri yatırmaz denetletirsin , çevresi değil gerçekten meraklı olan adamları iyi yerlere sokmaya çalışırsın.. .böylece sistem değişir.. sizin gibi düşünen ( saygı duymuyorum kusura kalma böyle bir düşünceye benım aziz milletimden kimsenin sahip olmasını istemem ) insanlar oldukça biz hep birilirini taklit eder.. birilerinin piyonu oluruz.. hep amcası.dayısı olanlar biryerlere gelir ..

ayrıca stajın bir önemide.. Mühendis olacak adamın mühendisleri , mühendisliği ilk gördüğü saha alanı stajdır.. mühendis olacak insan ( diğerleri içinde geçerli tekniker,teknisyen vs vs ) böyle tavırlarla karşlaşınca meslekten soğuyor.. bence bu çok önemli birşey birşeyler ortaya koyabilmesi için birilerini örnek almalı , sürekli hedefi olmalı fakat böyle bir ortamda bu çok zor..

galiba sizde zamanında stajerken amcanızın desteğiyle dolgun biryerde yaptınız ... :)

ayrıca ınsanların yazım hatalarını bu kadar incelemenize gerek yok .. ben sizin gibi 5 dakıkamı cevap atmak için ayırmıyorum .. arada formda ilgimi çeken konulara cevap atıyorum .. önemli olan neyin ne olduğu , yoksa biz tdk'nın sitesindemiyiz ? bence başkalarının yazımına bakacağınıza kendınızın ne demek istedigini acıklamak için bir tercüman tutun ..

For example 'sen insanlara tavra giriyosun'

selam vesselam

Bunların aynısını bende yazacaktım vallahi.Düşüncelerimi okumuşsunuzuz resmen. :) Ama artık tartışma uzasın istemiyorum.Ben hep iyi yürekli güleryüzlü yardımsever insanlar aramışım demek ki ama benim karşıma çıkmamış benim bütün meslem buymuş bugün bunu anladım . peacex isimli üyede millete türkçe dersi vereceğine ilk önce kullanıcı adına baksın.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri