Stajlarda yapılan saçmalıklara ne zaman son verilecek

ah güzel kardeşim koç holdingin başkanı rahmi koç bile havadan inmedi en alttan pişe pişe geldi.ama bulunduğun konum yüksek okul. ben 1987 de bitirdim bu okulu ne üste yer buldum ne altta. bu işler adım adım başlar sende pişe pişe. umarım gayret gösterirsen mutlaka katagorinde başarılı olursun. bu arada hiç bir ustana saygısızlık yapma mütevazi ol verilen işleri önemse mutlaka dikkatleri üzerine çeker birşeyler öğrenebilirsin.

arkadaşlar ve yaşını bilmediğim büyüklerim sanırım siz anlamıyosunuz yada işinize öyle geliyor burda benim performansımı deneyen falan yok bugün 2.gün oldu ve bugün ne yaptık biliyormsunuz fabrikanın bahçesindeki otları yolduk.Ve ben bugün bunu farkettim bu fabrikanın temizlik personeli yok.Fabrikaya yaz kış stajyer geldiği için onları kullanıyolar her işe.Ben bugün fabrikada teknikerin yanına gittim staj dosyası nasıl dolacak bu şekilde dedim onu sen dolduracaksın ben karışmam dedi.Ayrıca staj defterinde yapılan çalışmanın günlük dökümü yazıyor ben örnek sataj defterlerine bakıyorum konu anlatımı yapılmış bunuda anlamış değilim.Ben kuyumculuk işinde 4 yıl çalıştım benimde altıma çırak geldi dükkandaki herkes çırağa köpek muamelesi yaparken ben herşeyi güzellikle öğrettim bana zamanında köpek gibi öğretmişlerdi ben insan olduğum için insan gibi davrandım ve insan gibi öğrettim herşeyi.Benim yanışım konuyu yanlış sitede açmak olmuş ben konuyu eğitim veren sitelerde açmalıymışım bugünde bunu anladım.Ayrıca mesleği sevip sevmemesi insanın kendi sorunudur kime ne.Neyse daha fazla uzatmayacağım insşallah benimde karşıma sizin gibi düşünenler değil vatanteknik adlı üyenin karşısına çıkan insanlar gibi insanlar çıkar...

arkadaşlar ve yaşını bilmediğim büyüklerim sanırım siz anlamıyosunuz yada işinize öyle geliyor burda benim performansımı deneyen falan yok bugün 2.gün oldu ve bugün ne yaptık biliyormsunuz fabrikanın bahçesindeki otları yolduk.Ve ben bugün bunu farkettim bu fabrikanın temizlik personeli yok.Fabrikaya yaz kış stajyer geldiği için onları kullanıyolar her işe.Ben bugün fabrikada teknikerin yanına gittim staj dosyası nasıl dolacak bu şekilde dedim onu sen dolduracaksın ben karışmam dedi.Ayrıca staj defterinde yapılan çalışmanın günlük dökümü yazıyor ben örnek sataj defterlerine bakıyorum konu anlatımı yapılmış bunuda anlamış değilim.Ben kuyumculuk işinde 4 yıl çalıştım benimde altıma çırak geldi dükkandaki herkes çırağa köpek muamelesi yaparken ben herşeyi güzellikle öğrettim bana zamanında köpek gibi öğretmişlerdi ben insan olduğum için insan gibi davrandım ve insan gibi öğrettim herşeyi.Benim yanışım konuyu yanlış sitede açmak olmuş ben konuyu eğitim veren sitelerde açmalıymışım bugünde bunu anladım.Ayrıca mesleği sevip sevmemesi insanın kendi sorunudur kime ne.Neyse daha fazla uzatmayacağım insşallah benimde karşıma sizin gibi düşünenler değil vatanteknik adlı üyenin karşısına çıkan insanlar gibi insanlar çıkar...

Sevgili zb_megan;

Ben senin derdini anladım..Arkadaşlar herkesin düşüncesi farklıdır fakat bazı yerler var ki özellikle yaz dönemlerinde stajyer alıp temizlik geri hizmet v.b işlerde çalıştırırlar.Ben buna kesinlikle karşıyım.Stajyer nedir? Teknisyen tekniker veya mühendis adayıdır.Bu kişinin temizlik değil arızaya gitmesi bişeyler öğrenmesi lazım.Mesela bendede 3 tane stajyer var ve kesinlikle temizlik yaptırtmam.İş yoksa oturun alın bilgisayarı vereceğim plc programını yazın veya otomatik kumanda ödevi veririm onu yaparlar..Tabii her düşünceye saygımız var ama mantıklı olanı budur..Lütfen stajyerlerinize normal bir eleman veya çırak gibi değilde mühendis veya teknisyen adayı olarak görün..Emin olun o stajyer bu davranışa karşı canla başla çalışacak ve mesleğini sevecektir..

stajın 30 iş günümü?
sen bırak orada temizlik yapmayı defteri imzalatacaksan kaç derim?
evinde otur..gel foruma takıl..
yada bi yere git de ki ben işi öğrenmek istiyorum para vermeden beni çalıştırın..
ustalarım güzel demişler ama senin büyük ihtimalle 30 iş günü orada olduğunu unutmuşlar..
abicim adamların yaptığı da neyse ağzımı açmayayım..
kardeşim sıkma canını ve oradan defteri imzalatıp çıkmaya bak..
git adam akıllı bir yere işi öğrenmeye geldim de..
yada ücretsiz çalışmak istiyorum de..
o zaman ustalarımın dediği yolu daha çabuk katedersin..

arkadaşım ben mühendisim. yeri geldiğinde ofisin yerlerini kendim süpürdüm, kendim toz aldım. dolayısıyla stajyer geldiği zaman ona temizlik yaptırmak doğal. önce çalışacağı yeri temiz tutmayı öğrensin. baştan işe temizlikle ve düzenle başlanacağını öğrensin.
he iş öğrenmek isteyen paspas yaparken de öğrenir merak etme. bu tip stajyerlere bizde gayret gösteriyoruz. hiç birşey esirgemiyoruz.
ilk günden böyle düşünüyorsan git stajını naylon yap. uğraşma da uğraştırma da derim sana. hem kendini de üzmemiş olursun :)
ama sonradan anlattıklarından anlaşılan o ki yanlış şirkete düşmüşsün. genelleme yapmamak lazım.
ben senin yerinde olup da staj yerimi değiştiremezsem, ne yaptığımı aynen deftere işlerim, belki hocalar bunun farkına varırlar. okulda da bu şirketin ismini ve stajyerlere yaptırdıklarını duvara asarım ki kimse staja oraya gitmesin. (onlarda temizlikçisiz kalırlar)

Sevgili zb_megan;

Ben senin derdini anladım..Arkadaşlar herkesin düşüncesi farklıdır fakat bazı yerler var ki özellikle yaz dönemlerinde stajyer alıp temizlik geri hizmet v.b işlerde çalıştırırlar.Ben buna kesinlikle karşıyım.Stajyer nedir? Teknisyen tekniker veya mühendis adayıdır.Bu kişinin temizlik değil arızaya gitmesi bişeyler öğrenmesi lazım.Mesela bendede 3 tane stajyer var ve kesinlikle temizlik yaptırtmam.İş yoksa oturun alın bilgisayarı vereceğim plc programını yazın veya otomatik kumanda ödevi veririm onu yaparlar..Tabii her düşünceye saygımız var ama mantıklı olanı budur..Lütfen stajyerlerinize normal bir eleman veya çırak gibi değilde mühendis veya teknisyen adayı olarak görün..Emin olun o stajyer bu davranışa karşı canla başla çalışacak ve mesleğini sevecektir..

Oh be beni anlayan biri çıktı sonunda düşünüpte ifade edemediklerimi çok güzel anlatmışsınız çok teşekkür ederim sizin gibi insanların olduğunu bilmek çok güzel birde benim karşıma çıksa daha güzel olacak :) Valla gecenin bu saatinde beni çok mutlu ettiniz her zaman sizin gibi insanlarla çalışmak isterim

arkadaşım ben mühendisim. yeri geldiğinde ofisin yerlerini kendim süpürdüm, kendim toz aldım. dolayısıyla stajyer geldiği zaman ona temizlik yaptırmak doğal. önce çalışacağı yeri temiz tutmayı öğrensin. baştan işe temizlikle ve düzenle başlanacağını öğrensin.
he iş öğrenmek isteyen paspas yaparken de öğrenir merak etme. bu tip stajyerlere bizde gayret gösteriyoruz. hiç birşey esirgemiyoruz.
ilk günden böyle düşünüyorsan git stajını naylon yap. uğraşma da uğraştırma da derim sana. hem kendini de üzmemiş olursun :)
ama sonradan anlattıklarından anlaşılan o ki yanlış şirkete düşmüşsün. genelleme yapmamak lazım.
ben senin yerinde olup da staj yerimi değiştiremezsem, ne yaptığımı aynen deftere işlerim, belki hocalar bunun farkına varırlar. okulda da bu şirketin ismini ve stajyerlere yaptırdıklarını duvara asarım ki kimse staja oraya gitmesin. (onlarda temizlikçisiz kalırlar)

Staj yerini değiştirmeyi bende düşündüm ama başladım artık okulum benden çok uzakta ayrıca yeni staj kanunları çıktı artık sağlık sigortalarını devlet bize yaptığı için okulun verdiği staj aralıklarında staj yapabiliyoruz benimki 5 temmuz ile 7 ağustos arasında birde ben dgs ye hazırlanıyorum bu yaz bu işi halledip bi dahaki yaz en yoğun dgs hazırlık dönemine bırakmak istemiyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
stajın 30 iş günümü?
sen bırak orada temizlik yapmayı defteri imzalatacaksan kaç derim?
evinde otur..gel foruma takıl..
yada bi yere git de ki ben işi öğrenmek istiyorum para vermeden beni çalıştırın..
ustalarım güzel demişler ama senin büyük ihtimalle 30 iş günü orada olduğunu unutmuşlar..
abicim adamların yaptığı da neyse ağzımı açmayayım..
kardeşim sıkma canını ve oradan defteri imzalatıp çıkmaya bak..
git adam akıllı bir yere işi öğrenmeye geldim de..
yada ücretsiz çalışmak istiyorum de..
o zaman ustalarımın dediği yolu daha çabuk katedersin..

defteri son gün imzalayacağız diyolar bide zaten ücret vermiyolar

abicim sen defteri doldurmaya bak..
staj esasları vardır sizin okulun sitesinden alıp bir an önce doldur..
bakarsın imzalatırsın..
sen arkadaşların ile görüş onlardan uygun bi yer bulup oradan bir an önce kaç derim..

sevgili arkadaşlar...30 senedir beyaz eşya tamir işindeyim...
normal lise mezunuyum . bu iş baba mesleği... 12 13 yaşlarında yaz aylarında dükkana giderek vakit geçirmeye başlamıştım 15 16 yaşlarında ise teknisyenlerin yanında çırak oldum..gün geldi lise bitti dükkanda teknisyene şöförlük çıraklık yaptım gün geldi atelyede benden 3 4 yaş küçük adı usta kendi kalfa olan kişiye çıraklık....
gün geldi kursa gittik teknisyen olduk ama buradaki myo lu arkadaşlar gibi teorimizi pratiğe dökemedik... ustam olacak şerefsiz bir şey öğretsin diye gün boyu sigarası kolası çokomelini eksik etmedim... ama zaman geldi öğrendimki bu işi bana öğretecek olan ve adı usta olan zat orta okul mezunu ve işin pratiğnden başkaca bişey bilmiyor yani sök takçı....
yılmadım gün geldi işin içinden çıkamadığı çıkamayacağını bildiği arızalara beni göndermeye başladı....
evet bu zaman dilimnde yaptıklarım mı şöförlük hammalıık getir götür çanta taşımak para bozdurmak... ama ne zamanki onu bilgi ve tecrübede gectim yerlerimizi değiştirdik....
arkadaşlar....
bu kadar zaman diliminde lise ve myo seviyesinde bir kaç düzine satjyerim oldu....
bende onlara temizlik yaptırdım.... getir götüre saldım....bende maksat adam boşuğunu doldurmak değil kişinin sebatını ölçmekti... içlerinden bir myo lu stajyer bu işiöğrendi...usta oldu ama adam olamadı... satjyerliğinde soğutma konusunda her şeyi öğrettim.... işyerinden elimden kaçarak kurtulan bir hanım satjyerimiz seneler sonra gelerek özürünü dilerken usta o zaman sana çok kızmıştım ama şimdi iyiki bana öyle davranmışsınız dersimi o zamndan aldım teşekkür ederim dedi.....

kıssadan hisse tüm arkadaşlara
bu iş sebat etmeden öğrenilmez......
temizlik yapmak istemiyorsanız staj zorluğu olmayan bir meslek seciniz
işi öğrenmek teorisini pratiğini okulda öğretildiği gibi değilde doğrusunu öğrenmek için staj yapıyorsanız karşı tarafı beklemeyin çokk beklersiniz....
hevesinizi azminizi sebatınızı görmedikçe kimse size bir şey öğretmez arkadaşlar...
saygılar

Bugün stajdan geldim ve yine bişey öğrenemedim artık zaten umudumu kestim :( Hayatta bi çok şey gibi bu durumda bana bi tecrübe oldu. Sn. Demiray Teknik hevesinizi azminizi sebatınızı görmedikçe kimse size bir şey öğretmez arkadaşlar demişsiniz peki forumlarda neden bilgi paylaşımı yapılıyor ne karşılık alıyosunuz verdiğiniz bilgiye ? Yada şöyle söyleyelim okulda hocalarımız ders anlatırken zayıf alan öğrencileri siz bu ders için hiç bi çaba göstermiyosunuz o yüzden çıkın dışarı dersi dinelemeyeceksiniz diyor mu ? genelleme cümeler kurarken lütfen dikkat edin

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri