Smps Trafolar Hakkında Bilgi

apsimat

Üye
Resimdeki trafolar hakkında bilgi arıyorum.
Elimdeki arızalı monitörün güç katını söktüm ve kartta bunlara benzer 3-5 tane mevcut.
Bunlardan sadece herhangi birine 220v uygulayabilir miyim.
Bunları basit elektronik devrelerde nasıl değerlendirebilirim.
Biraz araştırdım ama fazla teorik ve pek anlayamadım.
Bağlantıları nasıldır v.s bilgi ya da dökuman yönlendirmesi yapabilecek var mı?
Öğrenci değilim ve ödev de değil.
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• images.jpg
    images.jpg
    18.6 KB · Görüntüleme: 32
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
smps açılımı swich mode power suply yani anahtarlamalı devrelerde kullanılan trafolar
eskiden crt televizyon ve mönitörlerde kocaman trafolar koyarlardı 220 volt girer çıkşda 110 volt 24 volt 12 volt 6 volt kademeli voltaj çıkışları alınırdı bu hem pahalı ve çok hantaldı sonradan bunlar çıktı ...yani frekansla anahtarlama yapıyorsun ona, akım alıyorsun ve voltaj alıyorsun kısacası bu smpsler 220 veripde çıkışdan 12 yada 24 alayım olayı basit değil ortak ..

onlara direkt 220v verme patlar onundevresini yapabilirsin ama elindeki trafoyu tanıman gerek...

Bilgi emek olmadan buğday bile ekilemez ekmek yapılamaz! SMPS bu forumda baya tartışıldı gerek bu forumdan gerek netten başka bilgilendirici sitelerdem bilgi edin elemanları tanı şema okumasını öğren ondan sonra tamirat veya kendi devreni yapmaya başlarsın!

Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Tartışmaları v.s okudum.
Ben biraz daha spesifik birşeyler öğrenebilir miyim siz değerli uzmanlarımızdan diye konuyu açtım.
Takıldığımız yerde birkaç şey de soramayacaksak ne anlamı kalıyor.
Her konuya balık-olta yaklaşımını acizane eksik buluyorum.
Bilgilendirici sitelerden biri de burası değil mi?
Smps nedir den ziyade eleman bağlantıları konusunda bilgisiz ve cahilim.mevzu buydu.
Tekrar teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,332
Kullanıcılar
450,176
Son üye
electrical_engineer

Yeni konular

Geri