SMPS güç kaynağı arızası

acme

Üye
Elimde bir SMPS güç kaynagı var hic cıkis alamiyorum biraz arastirdim pek bisey bulamadım ama 220 volt dogrultuluyor 310 volt civari trafonun girisine geliyor fakat trafodan cikis voltaji okuyamiyorum genelde arastirmalarim mosfet diyot elektrolit kondansator ariazasin cok oldugu yonunde oldu trafo konusunda pek birsey bulamadim trafonun 4 giris 4 cikisi var cikis uclari da 2 2 birbirine bagli normalde trafonun cikis ucundan AC gerilim okumam gerektigini dusunuyorum yaniliyormuyum kartin diger devre elemanlarindaki arizalar trafo cikidindan voltaj okumama engel olur mu bilgisi olanlar yardim edebilirse sevinirim

acme gönderdi

ane4u6y3.jpg
uveremeh.jpg
rehy2yne.jpg
mu8u7yse.jpg

acme gönderdi

2ybydy5y.webp

guc kaynaginin trafosunu soktum karttan sekonder sarimi saglam ama primer tarafinda hayat yok gibi deger olcemiyorum m ohm mu yoksa sadece ohm kademesindemi olcmeliyim trafo icerisinde baglanti nasildir bilen var mi

acme gönderdi

mosfet transistoru kontrol et trafonun uçlarını avometreyle kontrol kopmuş olabılır mosfetı suren transistor var gıbı gorunuyor oda arızalı olabılır

Bu transistor trafodan onceki mi sonraki sogutuculu transistor mu

acme gönderdi

girişte yanı dc 310 yaklaşik voltaj olçtuğun yerde artı uç trafoya gıder eksi uç mosfet transistore girer buyuk ihtimal transistore yüksek voltaj gırıyor çıkış yapmıyor bu arada ilave edeyım çıkışta kisa devre varsa devre çalışmaz çıkıştaki elemanları trafonun ucundan ayır devre çalişirsa çikişta ac voltaj gorursun değer bellı olmaz ama çaliştığını bellı eder devrede o zaman çikiş ta arıza ara kolay gelsın

bır tavsıyemde girişe 220 verdığın yere bir akkor lamba serı bağla kısa devrelerde patlama olmaz lamba yanar

310 volt kondansatorün + ve - ucundan her iki kutup ta trafonun primer iki ucuna gidiyor ama devrenin diger yerlerine de gidiyor. Trafo primerin diger iki ucuna da voltaj 310 voltaj gitmesi gerekiyormu? Yanlisim varsa duzeltin sayin tekin126 trafolar AC voltaj altinda calismazmi DC voltaj direk trafoda ne fonsiyon amaclar bilmedigimden soruyorum

acme gönderdi

Birde trafoyu soktum demistim primerinde 4 bacak aradinda bircok kombinasyon denedim omaj goremiyorum bu trafonun ic sargisi kac adet nssil bir baglantisi var acaba

acme gönderdi

trafoda omaj okuyamazsın çok kısa sargılıdır tahmını 0.25 telle 50-60 tur iki ayrı sargı var sizin dıkkat edeceğiniz mosfetten bağlantılı olan sargı diğer sargıdan kuçuk bır transistor var ona diyot drenç aracılığıyla gıde resımde 8 bacaklı entegre var onun adı ne

Bu kadar kisa bir sarim varsa kisa devre gormem olcu aletinin buzzeri otmesi lazim o da olmuyor mosfetten de voltaj geliyor sikinti yok trafo arizali galiba

acme gönderdi

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri