SMPS güç kaynağı arızası

310 volt kondansatorün + ve - ucundan her iki kutup ta trafonun primer iki ucuna gidiyor ama devrenin diger yerlerine de gidiyor. Trafo primerin diger iki ucuna da voltaj 310 voltaj gitmesi gerekiyormu? Yanlisim varsa duzeltin sayin tekin126 trafolar AC voltaj altinda calismazmi DC voltaj direk trafoda ne fonsiyon amaclar bilmedigimden soruyorum

acme gönderdi
giriş tarafındaki diğer uc uc3842 nin beslemesi içindir. bu entegre ilk pwmi üretene kadar beslemesini 310 volt dc den bir direnc le kondansatörü sarj ederek alır. ama bu sarj yavastır ve bu yuzden surekli calısmasına yetmez. o yuzdende primer tarafında aska bir sarımla çalışması için gereken voltaj sağlanır. (15 16 volt) bu voltajda flyback trafoda ilk pwmle depolanan pwm gidince boşalan enerjiyle sağlanır. eger bu enerji sekonder tarafında kısa devre olmus herhangi bir eleman arızalı bir devre elemanı varsa orada harcanır. geri besleme olarak yetersiz kalır. entegre calısamaz. arıza buyuk ihtimal sekonder taraftadır. veya direk entegrenin kendisindedir. entegreyi eger elinde 15 volt bir kaynagın varsa besleme bacaklarına bu beslemeyi vererek pwm cıkıs bacagında pwm varmı kontrol edebilirsin. (devreyi 220 ye baglamadan sadece entegreye 15 volt vererek, tehlikesiz güvenli kontrol)

girişte yanı dc 310 yaklaşik voltaj olçtuğun yerde artı uç trafoya gıder eksi uç mosfet transistore girer buyuk ihtimal transistore yüksek voltaj gırıyor çıkış yapmıyor bu arada ilave edeyım çıkışta kisa devre varsa devre çalışmaz çıkıştaki elemanları trafonun ucundan ayır devre çalişirsa çikişta ac voltaj gorursun değer bellı olmaz ama çaliştığını bellı eder devrede o zaman çikiş ta arıza ara kolay gelsın

bır tavsıyemde girişe 220 verdığın yere bir akkor lamba serı bağla kısa devrelerde patlama olmaz lamba yanar
Süleyman abi benim kafama takılıyordu bu yöntem. Akkor flamanlı lamba akımı çektiği için devreye zarar vermiyor anladığım kadarıyla. Yaşa sen.

arkadaslar bu sorun cozuldu mu? ayni olayi ben yasiyorum uc3845 entegresi vcc ayagina 8 volt geliyor. oysa 16 gelmeli ki açilsin. 5v 40a smps trafo. birde not: optokuplor eksi ucu ile mosfet onu 0.6ohm direnc arasi dc voltaji olcmek icin proplari dokununca alet calisiyor. o anda vcc 16v oluyor. elimi cekince calisma devam ediyor. olcu aleti ile tetikliyorum??

arkadaslar bu sorun cozuldu mu? ayni olayi ben yasiyorum uc3845 entegresi vcc ayagina 8 volt geliyor. oysa 16 gelmeli ki açilsin. 5v 40a smps trafo. birde not: optokuplor eksi ucu ile mosfet onu 0.6ohm direnc arasi dc voltaji olcmek icin proplari dokununca alet calisiyor. o anda vcc 16v oluyor. elimi cekince calisma devam ediyor. olcu aleti ile tetikliyorum??
güzel insan, bak en son 2015 kasım ayında cevap yazılmış. hani tamam anladım çare arıyorsun, inat ettin ama, hani yıl olmuş 2023

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri