SMPS güç kaynağı arızası

Trafonun sargılarını kısa devre testi yaptığında buzzer ötmüyorsa o zaman kesinlikle sargılarda problem var demektir.

Primerinde hic omaj yok buzzer otmesi yok sekonder saglam.

acme gönderdi

Primerinde hic omaj yok buzzer otmesi yok sekonder saglam.

acme gönderdi

Buzzer ötmesi yoksa o zaman açık devre olmuş primeri. Yapabiliyosan trafoyu sök sargılarını kontrol et. Yada sökmeden önce osiloskopla aslında adım adım entegreden giderek bak, orada UC3842 var işte ana PWM entegresi o. Oranın beslemesi var mı yok mu, PWM çıkışları var mı çıkışında transistörler varsa onlara bak, sonra trafonun mosfetlerle bağlandığı noktadaki sinyalere bakabilirsin. Yani PWM entegresinden çıkıp adım adım ilerlersen bulursun mutlaka ama biraz uğraştırabilir. Hiç direnç ölçemiyorsan yada buzzer kısa devre testinde ötmüyorsa kesinlikle primer açık devredir. Fakat sekonderi de aynı şekilde kontrol ettiğinde omaj okuyabilip buzzerın ötebilmesi gerek.

Osiloskopum yok ama uc entegresine 6-7 volt gibi birsey geliyor o da direnc uzerinden trafonun bu entegreyi beslemesi lazim cikis yok. Trafonun sekonderi saglam. Birde entegrenin sinyal cikis ayaginda 2n60 mosfet g ucunda 310 vdc goruyorum (entegreyle mosfet arasinda direnc falan var). Birsey soracam uc entegresi 2n60 mosfet transistor arizali ise trafo primerinden uc enregresini besleyen geri besleme voltaji alinirmi bu uc entegresi calisma voltaji kac volttur

acme gönderdi

Osiloskopum yok ama uc entegresine 6-7 volt gibi birsey geliyor o da direnc uzerinden trafonun bu entegreyi beslemesi lazim cikis yok. Trafonun sekonderi saglam. Birde entegrenin sinyal cikis ayaginda 2n60 mosfet g ucunda 310 vdc goruyorum (entegreyle mosfet arasinda direnc falan var). Birsey soracam uc entegresi 2n60 mosfet transistor arizali ise trafo primerinden uc enregresini besleyen geri besleme voltaji alinirmi bu uc entegresi calisma voltaji kac volttur

acme gönderdi

Uc entegresi derken beslemesine mi 6-7 volt geliyor ? Eğer beslemesine ise o entegre malesef o voltajda bildiğim kadarı ile çalışmaz. Kendini kapatır. Bildiğim kadarı ile 7- 8.2V dan önce entegre kendini kapatıyor. Fakat 14.5 - 17.5V ile entegre tekrar açılıyor ve 7-8.2V a kadar düşük voltajlarda çalışabiliyor bi kere açıldığı zaman. Osiloskop olmadan işiniz zor. Çünkü PWM sinyalini multimetre ile düzgün ölçemezsiniz bildiğim kadarı ile çünkü hem yüksek frekans hem de anca true rms olanlar ile ölçebilirsiniz belki. 2N60 ın g ucunda eğer toprağa yada trafonun primer tarafındaki toprağına göre bakıyorsanız ve 310VDC görüyorsanız bişiler kesinlikle ters gitmiş demektir. Gerçi en iyi, osiloskop ile bakabilirsiniz. Eğer iki 2N60 trafonun primer kenarlarına gidiyorsa ve gate ucunda 310V görüyorsanız o entegre hala nasıl çalışıyor anlayamadım. Transistör arızalı ise primere pwm gitmez. Uc entegresi dediğiniz şeyi anlayamadım kusura bakmayın.

Uc3842a entegresi kisa yazdim adini. Trafoyu karttan sokmustum taktim olmadi tekrar soktum Acip tekrar sarmayi dusunuyordum tekrar kotrol edeyim dedim bu sefer primimer 4 ucun 2 ser 2 ser kisa devre oldugunu gordum. Iyice canimi sıktı simdi aksamdan beri kafa yoruyorum. Yani trafo saglama cikti gibi. Kala kala 2 ihtimal kaldi gibi uc3842a entegresi ve 2n60 mosfet transistoru. Bu tarz devrelerin sadece adini duyardim is basa dusunce arastirip ogreniyor gercekten. Simdi bastan alayim 220 volt dogrultulup kondansator ile filtre ediliyor 310 volt civari oluyor bir direnc uzerinden gecip PWM entegresinin ilk hareketini sagliyor o da urettigi dusuk frekansli palslerle mosfeti kumanda ediyor mosfet cikisi trafoya bagli trafonun diger primer sargisinda olusan voltaj basit olarak dogrultularak uc3848a entegresinin besleme ayagina gelip sonsuz dongu basliyor. Basitce Dogru tarif ettim sanirsam. Ilk calistirmada dc310 volt uzerinden 330 k direcle benim uc3848a entegreme 6-7 volt geliyor ariza bakmaya buradan baslamak lazim baktim 330 k direnc te saglam

acme gönderdi

Uc3842a entegresi kisa yazdim adini. Trafoyu karttan sokmustum taktim olmadi tekrar soktum Acip tekrar sarmayi dusunuyordum tekrar kotrol edeyim dedim bu sefer primimer 4 ucun 2 ser 2 ser kisa devre oldugunu gordum. Iyice canimi sıktı simdi aksamdan beri kafa yoruyorum. Yani trafo saglama cikti gibi. Kala kala 2 ihtimal kaldi gibi uc3842a entegresi ve 2n60 mosfet transistoru. Bu tarz devrelerin sadece adini duyardim is basa dusunce arastirip ogreniyor gercekten. Simdi bastan alayim 220 volt dogrultulup kondansator ile filtre ediliyor 310 volt civari oluyor bir direnc uzerinden gecip PWM entegresinin ilk hareketini sagliyor o da urettigi dusuk frekansli palslerle mosfeti kumanda ediyor mosfet cikisi trafoya bagli trafonun diger primer sargisinda olusan voltaj basit olarak dogrultularak uc3848a entegresinin besleme ayagina gelip sonsuz dongu basliyor. Basitce Dogru tarif ettim sanirsam. Ilk calistirmada dc310 volt uzerinden 330 k direcle benim uc3848a entegreme 6-7 volt geliyor ariza bakmaya buradan baslamak lazim baktim 330 k direnc te saglam

acme gönderdi

Fakat primer kısmında buzzer ötmüyo dediniz bu da sargının açık devre olduğunu göstermez mi ? Şimdi devreyi tam bilmiyorum fakat bu doğrultulan gerilim 310VDC entegrenin VCC kısmına çeşitli başlatma (start-up) devreleri ile gelebilir yani entegre oradaki DC gerilimden beslenebilir tabiki voltajı düşürmek kaydıyla. Geri besleme de sorun varmı onu bilmiyorum orada sanki bir optocoupler var gibi. Eğer geri besleme de sorun varsa belki PWM çıkışı vermeyebilir entegre. Fakat benim anlamadığım datasheet ine baktığım zaman UC3842 nin 6-7V ile çalışmayacağı. Dediğim gibi osiloskop olmadan işiniz epey zor. Çünkü anca osiloskop ile adım adım ilerleyip düzgün ölçüm yaparak sonuca varabilirsiniz.

Ent etrafında düşük omajlı direnci ve zeneri kontrol et, bir üre fişte tut fişi çekip ent ısısına bak ısınma var ise söküp çatlak patlak bak yenisini takmadan diğer elemanları çok iyi incele ölç.

Acme Arkadaşım UC serisi entegrelerin besleme Uçları arasında flitre kondansatörü Vardır bu kondansatör bozuk ise entegrenin besleme voltajının düşük olmasına neden olur bu kondansatörü değiştir.Entegrenin 5 ile 7 nolu uçlarında 16V civarında besleme voltajı olması gerekir.5 ile 8 nolu uçlarında 5V referans voltajı görmen gerekir. Sürücü Mosfet yada IGBT uçlarına bağlı Sens dirençleri açık devre olmuş olabilir.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

entegre ilk olarak 310 volt dc den direnc ve kondansatör üzerinden start up voltajı alır. (15-16 voltlarda pwm verir.) ilk pwm i üretir. bu üretilen pwm ile trafo sürülür. sonrasında sürülen trafodan olusan enerci geri entegreye beslenir ve entegra calısmasına devam eder. tabi bu ilk pwm i üretirken ilk beslemesini 310 volttan alıp sarj olan kapasitor boşalır. dolayısı ile eğer geri gelen besleme yoksa entegre tekrar 310 volt üzerinden kondansatör 15 16 volta dolana kadar calısmaz. dolunca tekraar pwm üretir. dongu tekrar eder.
eger besleme bacagında 6-7 volt varsa bu geri beslemenin gelmediği yada entegrenin bozuk olabileceği anlamına gelir. (geri besleme entegrenin besleme bacagına bi diyotla baglıdır buyuk ihtimal). primer tarafındaki 2. sargı bu geri besleme içindir.

geri beslemenin gelmemesi ise büyük ihtimal devrede ilk pwm le üretilen enerjinin kısa devre olmus veya arızalanmıs herhangi bir şey yüzünden tüketilmesi ve entegreye geri dönmemesi olabilir.arıza büyük ihtimal primer tarafında degil sekonder tarafındadır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri