sayaç kapasitif yazmıyor.(acil )

aytes

Üye
arkadaşlar selam firmamızda toplam 5 adet noktada kompanzasyon bölgesi mevcuttur. tek o.g trafomuz var. sistemimizde entes rg3-12 cs reaktif güç kontrol rölesi mevcut. 2 ay öncesine kadar
herşey güzeldi. ama şu şekilde bir sorunumuz var. röleler devreye kondansatör alıyor ama sayaç kapasitif
yazmıyor. manuel elle sabit kondansatör devreye ekleyince sayaç kapasitif yazmaya başlıyor. acil yardımlarınızı bekliyorum yardım edebilecek paylaşımcı arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kapasitif yazmaya başlarsa bu da cezaya girer kapasitif yazmasıda bi sorundur diye biliyorum sistemim çok büyük değil fakat aşırı ve yanlış kondansatörün devreye girmesi kapasitif yazması demektir.

sistem zaten kapasitif yazmıyorsa normal çalışıyor demektir manuel devreye aldığınızda reaktif güç rölesi otomatik devreye aldığı kademeleri çıkarması lazım(eğer manuel alınan otomatik alınandan büyükse). Herşey yolunda gibi görünüyor.

reaktif ve kapasitif oranlarınız nedir?Bunu kontrol edin arkadaşların söylediği gibi kondansatör gücüyle endüktüktif güç dengeleniyorsa sorun yok demektir!Ama konsatörler devreye giriyor gibi görünüp sistem çalışmıyor ve sayaç reaktif güç yazıyorsa o zaman sorun var demektir!

reaktif oran % 13.5 kapasitif oran %0,05 dir. bizim 2 ay önceki değerlerimizde reaktif% 7 kapasitif%3 tü
sistemdeki kapasitörler normal kontaktörler normal kapasitör akımları normal cos fi ayarını biraz geri çekerek rölenin kondansatör alması sağlandı. 2 ay önce normal çalışan bir sistemde nasıl bir şeyler oluyorda değerler değişiyor. acaba akım trafosuyla ilgili sorunmu var

Korkulacak bir durum yok merak etmeyin.Kompanzasyonunuz iyi çalışıyor ama kontrol etmeye devam edin tabi ki bazen kontaktör yapışır,kondansatörlerin ömrü biter ve iş görmez olur sürekli takip etmek gerekir

İşletmede ne tür alıcılarınız var bilemem ama, geniş bir iş yeri oldugunu tahmin edıyorum.( 5 noktada kompanzasyon olmasından dolayı) 2 ay öncesinbe göre, günler uzuyor, daha az aydınlatma ıhtıyacı olmaya başladı. İşletme içi ve çevre aydınlatmada cıvalı lambalarınız, floresanta armatürler varsa daha az yanmaya başlamış olabilir. Birde bu tarafdan bakarmısınız.
Ayrıca, arşiv tutuyorsanız, geçen sene bu zamanlardaki değerlere göz atın derim.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri