Sayaç Çarpanı Nasıl Hesaplanır?

izmirhakan

Üye
Sorumlu olduğun tesisin sayaç çarpanı 2100.Nasıl hepaplandiğını bilmiyorum ama çarpan bana yüksk gibi geldi.1600 KVA trafomuz var.Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayaç çarpanı = akım trafosu çevirme oranı ( 50/5 ise 10 ) * Gerilim trafosu oranı ( 31500/100 ise 315 )
dir.Yani 315 * 10 = 3150 olur. Gerilim ve akım trafoları değerleri olarak kendi değerlerinizi alırsanız,
çarpanınızın ne olması lazım geldiğini bulursunuz.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Akım trafosu oranı:100/5=20 gerilim trafosu oranı:10500/100=105 105x20=2100 değeri çıkıyor. Faturada çarpan 2100 idi.Nasıl bulunduğunu merak etmiştim.Değer doğruymuş.İlginiz için tekrar teşekkürler.

çok güzel bilgiler sağolun bende sorayım ozaman sözleşme gücünden kva 'yı nasıl hesaplıyoruz

ben istanbulda bir sanayii sitesinde teknisyen olarak görev yaptım.orada biz gerilim trafolu sayaç kullanıyorduk ve akım trafosu bizde yoktu yada ben farkına varmadım..bizden tedaş kontrol sayacı istedi bizim müh.105 volt sayaç yerine akım trafolu sayaç almış diye sorun yaşamıştık.günlerden pazar olunca sonra hallettik.ama şimdi yazılanlara bakınca bu konuda eksik bilgim olduğunu görüyorum.trafolara bağlanan sayaçların bağlatı şeması olan var mı elinde lütfen paylaşsın.
yukarda arkadaşımız 10500/100 yazmış bu yanlış bir formül.çünkü bizde 3 faz o.g.34500 volttu!buda her faz için 11500 volt eder.ama bu tek faza denk gelir.hatta y.g. tesisinde çalışan bir arkadaşımda var o da o.g.nin tedaştan 34500 volt olarak çıktığını söylemişti bana.

Son düzenleme:
ben istanbulda bir sanayii sitesinde teknisyen olarak görev yaptım.orada biz gerilim trafolu sayaç kullanıyorduk ve akım trafosu bizde yoktu yada ben farkına varmadım..bizden tedaş kontrol sayacı istedi bizim müh.105 volt sayaç yerine akım trafolu sayaç almış diye sorun yaşamıştık.günlerden pazar olunca sonra hallettik.ama şimdi yazılanlara bakınca bu konuda eksik bilgim olduğunu görüyorum.trafolara bağlanan sayaçların bağlatı şeması olan var mı elinde lütfen paylaşsın.
yukarda arkadaşımız 10500/100 yazmış bu yanlış bir formül.çünkü bizde 3 faz o.g.34500 volttu!buda her faz için 11500 volt eder.ama bu tek faza denk gelir.hatta y.g. tesisinde çalışan bir arkadaşımda var o da o.g.nin tedaştan 34500 volt olarak çıktığını söylemişti bana.

Çeşitli seviyede gerilimler vardır.

Primer gerilim değerleri her ülkenin standartlarında belirtilir. TEİAŞ, EÜAŞ ve TEDAŞ’ ta kullanılan gerilim transformatörünün primer anma gerilimleri genellikle 3.3 – 6.3 – 10.5 – 15.8 – 31.5 – 34.5 – 154 – 380 kV olup,

Sekonder anma gerilimi standartlarda, 100 – 110 – 115 – 120 volt veya bu gerilimlerin karekök üç ile bölümüdür.

Gerilim değerini(34.500 V) 3'e bölerek 11.500 V bulmayı nerden öğrendiniz. Yanlış olarak bildiğiniz bu bilginizi düzeltiniz.

6,3 10,5 34,5 kV gerilimler fazlar arası gerilimlerdir. Her fazın gerilimi yüksek gerilimde nötr olmadığına göre toprağa göre belirlenir. Her fazın toprakla arasındaki potansiyel ise fazlar arası gerilim değerlerinin kök3'te biri veya 0,577 katıdır. Bu durumda 34,5 kV gerilimli sistemde her fazın toprağa olan gerilimi 19,9 kV olur. OG'de kullanılan kabloların gerilim değerlerinede bakarsan; 6/10 KV 8,7/15 KV, 12/20 KV, 20,3/35 KV şeklindedir.

Yukarıdaki gerilimleri ölçülebilir hale getirmek için kullanılan gerilim transformatörleride haliyle bu gerilimlere göre yapılmak zorundadır. Gerilim trafosunun giriş gerilimi yukarıdaki gerilimler olurken çıkış gerilimi de genellikle fazlararası 100 V'tur. fazlar arası 100 V olan bir gerilimin faz toprak arası gerilimi ne olur. 3'e kesinlikle bölünmeeez. kök3'e bölünür yada 0,577 ile çarpılır. bu durumda sekonderde fazın toprağa olan gerilimi 57,7 V olur.

Bir gerilim trafosunun dönüştürme oranı hesaplanırken primer kısmında hangi referansı alıyorsak(faz-faz arası, faz-toprak arası) sekonderde de onu almamız gerektiğidir.

Faydalı olması dileğiyle...

Son düzenleme:
hemmuhhemtek arkadaşım çok güzel açıklamalarda bulunmuş, teşekkürler.

genel olarak güç akım ve gerilimin çarpımı ile hesaplanır. sizin akım ve gerilim bilgileriniz akım ve gerilim trafolarından ölçülüyor, dolayısıyla dönüştürme oranlarıyla sayaç değerini çarpmanız gerekiyor, temel budur. sayaçtaki hemen her parametrenin gerçek değeri için çarpanı kullanırsınız.

ilave etmek istediğim bir şey daha var.
alçak gerilim abonelerinde de çarpan yine aynı şekilde bulunur. anca gerilimi direk sayaca bağladığınız için yani direk ölçtüğünüz için dönüştürme oranı 1 olur ve sadece akım trafosunun dönüştürme oranının çarpan olarak kullanırsınız.

saygılarımla

Arkadaslar, bu akım gerilim trafoları nerde? nasıl bakabiliriz dönüştürme oranlarına? Sayaç çarpanı sayacın üstünde yazmazmı? Acil yardım lütfen..

Arkadaslar, bu akım gerilim trafoları nerde? nasıl bakabiliriz dönüştürme oranlarına? Sayaç çarpanı sayacın üstünde yazmazmı? Acil yardım lütfen..

Mühürlü ölçü hücresinde bulunur. Hücre eski tipte ise dikkatli bakıldığında belki görülebilir (Tel örgü gerisinden fotoğrafının çekilip incelenmesi ile de olur). Modüler hücre içerisinde ise göremezsiniz.
Trafo gücü ve OG Şebeke gerilimini verirseniz tahminlerde bulunabiliriz. Faturada yazar çarpan değeri. Sayaç üzerinde yazmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri