Sayaç Çarpanı Nasıl Hesaplanır?

Arkadaslar, bu akım gerilim trafoları nerde? nasıl bakabiliriz dönüştürme oranlarına? Sayaç çarpanı sayacın üstünde yazmazmı? Acil yardım lütfen..

Y.G. enerjiyi kestikten sonra (ring şebekede dikkatli olunmalı) modüler ölçü hücresi ön paneli açılır burada akım ve gerilim trafolarını değerlerini görebilirsiniz. Sn Gençarkadaşın dediği gibi faturanıza bakmanız yeterlidir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Anladım konuyu, ancak bu sayaç şantiyede bir taşeronon saha panosunun içinde ve mekanik sayaç (elektronik değil).
Taşeron firmanın elektrik tüketimini hesaplamak gerekiyor, elektrik kullanım bedelini hesaplayacagız işin sonunda?

Sayaç alçak gerilim tarafında mı yani? Şayet alçak gerilim tarafında ise gerilim trafoları yokur. Sadece akım trafoları vardır.
Sayacın kaydettiği endeksi, akım trafosu dönüştürme oranı ile (150/5 ise çarpan 30, 250/5 ise çarpan 50, 400/5 ise çarpan 80...) çarparak, gerçek tüketimi bulursunuz.

1-) O.G. den ölçümlerde sayacın nominal geriliminin 57,7 V /100 V. veya 110 V. olmasının sayaç çarpanına etkisi yoktur. Gerilim trafo oranı sayaç çarpanını doğrudan etkiler.
2-) Faz - Faz gerilim trafolarının veya faz-toprak gerilim trafolarının kullanılmasınında sayaç çarpanına etkisi yoktur. Gerilim trafo oranı sayaç çarpanını doğrudan etkiler.
3-) O.G. gerilimi 31.500 V. bir şebekeden beslenen tesisin enerji ölçümünde 30000/100 V. veya 33000/100 V. gerilim trafosu kullanılmasının teknik olarak sakıncası bulunmamaktadır.(Doğru olan 31500/100 V. gerilim trafosu kullanılmasıdır.) Sayaç çarpanı hesabına girecek gerilim , Gerilim trafolarının dönüştürme oranıdır.Şebeke geriliminin 31,5/33/34,5 kV. olması çarpanı etkilemez.
4-)Gerilim trafoları primer gerilimleri özel talep olmadıkça TEDAŞ'ın Dağıtım Sistemi Gerilimleri göz önüne alınarak 15/15.8/30/31.5/33/34.5/36 kV. olarak standartlaştırılmıştır.Bunun dışında 3.3/6.3/10.5 kV. gerilim kademelerine görede Gerilim Trafo imalatları bulunmaktadır.
5-)Enerji ölçümüne esas Gerilim trafolarının sekonderleri faz-faz 100 V. faz-toprak 57.7 V. olarak normlandırılmıştır. Sekonder gerilimi 100-220 V. olan Ger.trafolarının 100 V. çıkışı ölçü için 220 Volt çıkışı koruma sistemleri için kullanılmaktadır.
6-) Sayaç etiket değeri .. /5 A. 5(20) A. 5 (6) A. ...../100 V. 3X57,7/100 V. ifade edilen sayaçların çarpanları; devresinde kullanılan akım ve gerilim trafo oranlarının çarpımıdır.
7-) Tedaş veya Dağıtım şirketi istisnai de olsa kullanılan Akım ve Gerilim trafo oranına göre sayacın proğramlanmasını isteyebilir.Bu durumda sayacın hesaplanandan çok farklı çarpanının olması muhtemeldir.Az da olsa görülür. Sayacı proğramlayan üretici Firma bu durumu vereceği bir kimlik belgesi ile belgelendirir.

Saygılar..

Not : Meslekdaşlarımızın her türlü elektriksel birimi ölçen HT ITALIA Skylab 9032 Energytest 2020E PORTATİF ENERJİ ANALİZÖRÜ edinmelerinde yarar bulunmaktadır..Bir çok sorunun çözümünün ne kadar kolay olduğu anlaşılacaktır..

Trafo gücünü 0.60 ile çarpıyoruz yani : 1000kVA lık bir trafomuz varsa,
1000 x 0.60 = 600 kW eder buda senin sözleşme gücündür.

Sayaç çarpanı = Akım trafosu çevirme oranı ( 50/5 ise 10 ) * Gerilim trafosu oranı ( 31500/100 ise 315 )
dir.Yani 315 * 10 = 3150 olur. Gerilim ve akım trafoları değerleri olarak kendi değerlerinizi alırsanız,
çarpanınızın ne olması lazım geldiğini bulursunuz.

merhabalar ben calıştıgım işletmede 160.4 kw olan gücün 1 saatte harcadıgı elektrik maliyetini hesaplamak istiyorum.carpanın bu hesaplamaya dahil edecekmiyim? Eger dahil edeceksem nasıl hesaplamam gerekir? şimdiden cok tesekkür ederim.

merhabalar ben calıştıgım işletmede 160.4 kw olan gücün 1 saatte harcadıgı elektrik maliyetini hesaplamak istiyorum.carpanın bu hesaplamaya dahil edecekmiyim? Eger dahil edeceksem nasıl hesaplamam gerekir? şimdiden cok tesekkür ederim.

Samet Arkadaşım;
Böyle sorarsan net yanıt alamazsın, sorduğun soruda veriler eksik, ya da yeterli veri yok.
160.4 kW ne..? günlük/haftalık/aylık tüketim değeri mi..? Yoksa bir cihazın gücü mü..?
Eğer bu bir cihaz ise ve gücü 160.4 kW ise, bu değer zaten 1 saatte tükettiği güç miktarıdır.
Hesaplamaya çarpan ilave edebilmen için ölçme (sayaç) sisteminde akım - (gerilim) ölçü trafosu olması gerekir. Varsa bunların dönüştürme oranları bilinmesi gerekir. Yoksa çarpanın 1'dir.

Maliyet...
Maliyet (TL)= Birim fiyat(TL) X Tüketim değeri(kW) + (varsa; vergiler, paylar (TL)... vs.) 'dir.

Basit bir örnek : 2000 W'lık bir alıcı, her kullanımda yarım saat, ayda 15 kez kullanılıyor.
(sayaç sisteminde çarpan yok, kW/saat bedeli (KDV ve vergiler dahil)= 0.28 TL)
Maliyet = (2000/1000) X 15 X 0.5 X 0.28 = 4.20 TL

Burada tüketim;
2000/1000=2 kW (saatte),
15 (kez, ayda)
0.5 saat (bir tüketimde çalışma saati)

Not: Elektrikle çalışan her cihazın üzerinde yazan W veya kW cinsinden olan tüketim değeri 1 saatte tükettiği (nominal) değerdir. Bu değer sabit olmayıp, cihazın (boşta/yükte/sıcak/soğuk ortam vs...) çalışma şartlarına göre artar/azalır.

Son düzenleme:
merhaba kardeşim, Örneğin 1000kVA lık transformatörün ( 1000 x 0,60 ) = 600kW. çeviririz sözleşme hazırlığında bu kullanılır. Umarım sorunu doğru anlamışımdır. Size faydalı olmuştur. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri