s7 300 de 1 aylık timer nasıl olur?

mutluhayri

Üye
arkadaşlar timer max 2h 46m 30s oluyor.. bunu ben 30d (day) yapamıyorum.. yok mudur bunun bir yolu.. yani 1 aylık bir timer istiyorum.. daha önce schneider kullandım onda bu kadar çok timer tipleri yoktu.. 30d yazınca 30 gün sayıyordu.. siemenste 1 aylık timer nasıl yaparız?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Ufak bir uygulama hazırladım. FC1 herhangi bir yerden çağır.
Calis=1 olduğu sürece timer çalışır.
Pals= 1 saniyelik pals uygulamalısın
Set= 1 olduğunda Sure ye girdiğin deger timer ın değeri olur.
cikis= tımer in degeri sıfır olduğunda cıkıs 1 olur
kalansure= kalan sureyı gösterir.
60[Saniye]*60[dakika]*24[Saat]*30[Gün]=2592000 saniye = 1 ay

Ekli dosyalar

• Lan.zip
    435.2 KB · Görüntüleme: 123
Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar timer max 2h 46m 30s oluyor.. bunu ben 30d (day) yapamıyorum.. yok mudur bunun bir yolu.. yani 1 aylık bir timer istiyorum.. daha önce schneider kullandım onda bu kadar çok timer tipleri yoktu.. 30d yazınca 30 gün sayıyordu.. siemenste 1 aylık timer nasıl yaparız?

Siemens kütüphanesinde bu şekilde timer mevcut tam olarak fonksiyonu hatırlamıyorum ama gün olarak sayıyor.

arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. özellikle de enis aygören kardeşime. programı açtım inceledim. ama bana biraz değişk geldi, yapamadım açıkca söylemek gerekirse.. şimdi aa nasıl yapamadın diyebilirsin enis ama ne bileyim., fc1 i çağıramadım bir türlü.. herneyse sorunu kendi yöntemlerimle çözdüm. Burda da paylaşma istiyorum.. Belki işnize yarar. Gerçi hemen hemen hepiniz benden iyi biliyorsunuzdur ya bunu neyse..

1h lik bir pulse yaptım. sonra da bu pulse her geldiğinde değişkenimi (DBxx.DBDxx gibi) 1 artırdım ve bunun çıkışını karşılaştırıcıya verdim. karşılaştırıcının IN1 ine bu değişkenimi IN2 ye de 24 ü yazdım.. IN1>=IN2 olunca çıkış verecek.. böylece de 24 saatlik yani 1 günlük timer olmuş oldu.. :) tabi işlem sonunda da değişkenime 0 sayısını move ettim ki tekrar baştan başlayabilsin..

24 yerine 48 yazarsak 2 günlük timer olur.. hatta ben 720 yazdım ve 1 aylık timer yaptım..
herkese teşekkür ederim.. iyi günler dilerim..

Son düzenleme:
arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. özellikle de enis aygören kardeşime. programı açtım inceledim. ama bana biraz değişk geldi, yapamadım açıkca söylemek gerekirse.. şimdi aa nasıl yapamadın diyebilirsin enis ama ne bileyim., fc1 i çağıramadım bir türlü.. herneyse sorunu kendi yöntemlerimle çözdüm. Burda da paylaşma istiyorum.. Belki işnize yarar. Gerçi hemen hemen hepiniz benden iyi biliyorsunuzdur ya bunu neyse..

1h lik bir pulse yaptım. sonra da bu pulse her geldiğinde değişkenimi (DBxx.DBDxx gibi) 1 artırdım ve bunun çıkışını karşılaştırıcıya verdim. karşılaştırıcının IN1 ine bu değişkenimi IN2 ye de 24 ü yazdım.. IN1>=IN2 olunca çıkış verecek.. böylece de 24 saatlik yani 1 günlük timer olmuş oldu.. :) tabi işlem sonunda da değişkenime 0 sayısını move ettim ki tekrar baştan başlayabilsin..

24 yerine 48 yazarsak 2 günlük timer olur.. hatta ben 720 yazdım ve 1 aylık timer yaptım..
herkese teşekkür ederim.. iyi günler dilerim..

Aklın yolu birdir arkadaşım. Ben ilk PLC işlerine başladığımda benim öğretmenim bişey sorduğumda o da bana sorardı. "Balıkmı tutmayı öğrenmek istiyorsun yoksa sana balık mı tutayım":rolleyes:

enisaygoren arkadaşımızın uygulamasıda kullanışlı gibi gözükmekte. sen kendine göre problemi çözmüşsen olay bitmiştir. anladığım kadarıyla sen işlemi sayıları toplayarak "enisaygoren" arkadaşımızda çıkartma işlemi yaparak olayı çözmüş.

Son düzenleme:
daha basit var s7300 de clck memoryden örneğin memory olan yere 200 yaz yani m200.0 kullanacağız ve burda m200.0-1-2-3-4-5-6-7- olan yereler sürekli pals üretir ve 1 adet de fc de sayıcıı kulalan ve sayıcının girişine m200.5 yap çünküğ süüreli 1 saniyede 1 sayıcının girşine sinyal uyguaaycak ve sonra ksılsatırıcı ile karsılastır istediğin kadar yaparsın böylelilkel anlamadıysanız bnan ulasın cok basit yani timer ben hazı kullanmıyorum herseyi kendim yapıorum

bu isin en dogru yolu sistem saatini kullanmaktır.Enerjin kesilse dahi timerin saymaYA DEVAM EDER

Forum istatistikleri

Konular
128,367
Kullanıcılar
450,238
Son üye
TaHao

Yeni konular

Geri