S7 200 Plc Anlatim Ve Uygulamalar (level-1)

sarka254

Üye
Kendi hazırlamış olduğum S7 200 Temel seviye Eğitim notları

index

1. PLC’YE GİRİS

2. PLC’LERİN UYGULAMA ALANLARI

3. PLC’LERİN YAPISI

4. PLC LE RÖLELİ SİSTEMLERİN KARSILASTIRILMASI

5. KOMUT YAPISININ İNCELENMESİ

6. SET RESET RÖLELER

7. ZAMANLAYICILAR

8. SAYICILAR

9. ÖRNEK UYGULAMALAR

10. SIMATIC S7-200 PLC’NİN ÖZELLİKLERİ

herkeze faydalı olması dileğiyle...

Ekli dosyalar

• plc ders notu-1.rar
    524.9 KB · Görüntüleme: 3,305
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
slmlar yakupakgul , öncelikle şunu söyleyeyim vakit buldukça s7 200 level-2 ve level-3 'ü hazırlayacağım ve bu forumda yayınlayacağım

simulator derken sanırım s7 200 plc için bir simulasyon programını kastettiniz daha önce forumda arkadaşlar tarafınfan verilmiş olan aşağıdaki linkten simulasyon programını indirebilirsiniz

s7 200 similasyon v1.2 (microwin 3.1 ve 3.2 için ladder opsiyonu yok)

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/s7-200-simülatör-türkçe.11625/

bunun haricinde simulasyon programının kullanımını anlatan videoyuda bu linkten temin edebilirsiniz

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/siemens-s7-200-plc-simulator-kullanımı-video.22/

iyi çalışmalar...

sarka254 kardeş simulasyon gayet güzel ellerine sağlık. Yalnız benim bir sıkıntım var simulasyonda OB1 sayfası çıkıyor fakat programı ladder diyagramı şeklinde izlediğimiz KOB açılmıyor simulasyon programında kob yazan yere tıkladığımızda da çıkmıyor. Sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim. ben microwin 4.0 kullanıyorum ondan olabilirmi.

eyupdurak ' Alıntı:
sarka254 kardeş simulasyon gayet güzel ellerine sağlık. Yalnız benim bir sıkıntım var simulasyonda OB1 sayfası çıkıyor fakat programı ladder diyagramı şeklinde izlediğimiz KOB açılmıyor simulasyon programında kob yazan yere tıkladığımızda da çıkmıyor. Sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim. ben microwin 4.0 kullanıyorum ondan olabilirmi.

merhaba eyupdurak

YUKARIDA linkini verdiğim yani sizinde daha önce indirmiş olduğunuz simulasyon programı daha önce arkadaşların forumda paylaşmış olduğu bir program , ben daha önce forumda verilmiş bir programı tekrar bir konu içinde vererek emeğe saygısızlık etmek istemedim

lakin ifade ettiğiniz gibi similasyon programını indirip inceledim dediğiniz gibi ladder opsiyonu olmadığını gördüm bunun sebebi o indirdiğiniz simulasyon programı 1.2versiyon ve microwin 3.1 ile 3.2 destekli o gerekçeyle sadece stl instruct gösterimi yapıyor

Benim şuan kendi pc'mde kullandığım simulasyon programı v2.0 ve microwin 4.0 programını desteklemekte kısacası ladder (KOP) opsiyonu var,

AŞAĞIDAKİ EKTEN SİMULASYON PROGRAMININ 2.0 VERSİYONUNU İNDİREBİLİRSİNİZ

Ayrıca simulasyon programının kısaca ve sıralı olarak kullanımını anlatacak olursam şöyle ki :

1 - örneğin microwin 4.0 da hazırladığınız bir programı (ldr , stl , fbd olması farketmez ) project ->export
şeklinde awl uzantılı olarak bir klasore cıkartın

2 - sonra simulasyon programını açın ( simulasyon programının şifresini girmeyi unutmayın)

3 - açılan simulasyon programının üstteki menusunden configuration sekmesine tıklayın ordan cpu type tıklayarak cpu tipini belirtin (yeni nesil plcl ise genellikle 224 seçmelisiniz) cpu : 2 yazan yeri değiştirmeyin.

4 - Sonra tekrar üstteki menusunden program->load program karşınıza çıkan pencerede microwin 3.1 ise kullandığınız program onu seçin microwin 3.2 ve 4.0 ise onu seçin,aynı pencerede configuration cpu yazan yeri boş bırakın ( çünkü biz bundan önceki işlemde cpu tipimizi belirleyrek konfigure etmiştik)

5 - Accept 'e tıkladığınızda sizden kayıtlı AWL uzantısının yolunu belirtmenizi ( bulmanızı ) isteyecek

6 - Az önce microwin 4.0 programınızda hazırlayıp kaydettiğiniz awl kaynağını bularak yükleyin

7 - Sonra tekrar db1 şeklinde bir uzantı bulmanızı isteyecek siz bunu açmadan kapatın( bu isteğe bağlı data blok oluşturmuş iseniz açılabilir)

8 - Karşınıza çıkan pencerelerde KOP yok ise yine üstteki menusunden
view->program kop tıklayarak ladder
view->program awl tıklayarak stl gösterime ulaşabilirsiniz

9 - ladder diyagramı üstünde simulasyon yapmanız için gereken tekşey

toolbardan state program simgesine tıklayıp run demek yeterli

kolay gelsin...

Kod:
RAR ŞİFRESİ :www.kontrolkalemi.com

S7 200 SİMULASYON v2.0 SON (2007) VE FULL VERSİYON PROGRAMI DOWNLOAD

Ekli dosyalar

• simulasyon s7-200v20.rar
    815.2 KB · Görüntüleme: 3,061
Moderatör tarafında düzenlendi:
eyupdurak ' Alıntı:
daha önce program gayet güzel çalışıyordu fakat şimdi datablokları yüklerken hata verip kapanıyor sebebi ne olabilir programı tekrar yükledim ama sorun devam ediyor

Arkadaşlar bu programdan üstün özellikler beklemeyin bu program Siemensin kurumsal yazılım ağının bir ürünü değil aksine kişilerin paket olarak hazırladığı bir küçük yardım exe'sidir.Bazı uzamsal matematiksel işlemleri yapmayabiliyor,datablok uygulamaları mesela td200 gibi uygulamalarda sıkıntı yaratabilir,bunun için simulasyon programı eğer o program için sürekli hata msjı verirse şansınızı pekte zorlamayın

Bunun haricinde subrotine,interrupt,bazı matemetiksel işlemlerin simulasyonu yapılmakta iken takılma olur ise ki bu sıklıkla olur o zaman yapmanız gereken programı kapatıp tekrar açmaktır.

Kolay Gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,463
Kullanıcılar
450,402
Son üye
FurkanYAPC

Yeni konular

Geri