s7 200 dowload ve timer değeri hakkında

aykut19

Üye
s7200 de cpu 214 de usb kablosuyla online olup devreyi izliyorum , bir değişiklik yapıp yüklemek istediğimde download a izin vermiyor değişiklik yapamıyorum cpu stop konumda . Cpu 222 modeli olan başka plc de sorun yok dowload oluyor sorun ne olabilir.
Birde bir röleyi 5 saniye çalıştırıp 45 dakika durdurmak için iki timer kulllandım t41 ve t42 bunların pt değerlerini bu sürelere göre nasıl hesap edip girmek gerekiyor.
Teşekkürler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
kardeş cpu da şifre var galiba. o yüzden değişiklik yapamıyo olabilirsin. bir de zamanlayıcı çözünürlüğüne bak eğer 100ms ise 5sn için 50 yazarsan 50x100ms=5000ms eder bu da 5sn demektir. eğer çözöünürlüğün 10ms ise 5sn için 500 yazmanız gerekir. çözünürlüğü aklımda olmadığı için nasıl yapıldığını anlattım kardeşim. kolay gelsin

cpu da şifre yok , free port yok gibi bir hata veriyor.cpu versiyonu eski gibi bir hata ama online izlenip yeni program yüklenmedi. laptopta bir ayar sorunu var gibi. Eski pg740 bilgisayarla bağlandık normal programı yükledik .

neden download edemediğini anlayamadım ama söylediğin timer ler 100 ms lik timer dir.5 sn için pt=50,45 dakika için pt=27000 dir

timerla uğraşma .
sm0.5 bitinin önüne bir counter koy olsun bitsin.
Sm0.5 yarım saniye açık yarım saniye kapalı çalışan bir özel bittir. Önüne koyacağın counterda doğal oalrak her saniye bir sayı artacaktır. Kullanacağın bu counter ın değerinide 2700 = 45dk yaparsan al sana oldu bitti.
hem timer kullanırsan en fazla 54 küsür dakikaya kadar saydırabilirsin. sonrasını sayamaz. ama counterda böyle bir sorun yok ..
Forumda s7 200 serisi için reset programı vardı. Bu tip problemlerde onunla CPU yu resetliyorum sorun kalmıyor.

sa ben bu konularda yeniyim plc aletim yok daha nerden baslayacagimi bilmiyorum s7 300 400 Scada ve sürücüleri ögrenmek istiyorum bana yardimci olursaniz sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,249
Kullanıcılar
450,060
Son üye
ali karaöz

Yeni konular

Geri