S7 1200 KTP 600DP haberleşme sorunu

kuscuilker

Üye
eğitim amaçlı yaptığım eğitim setimde; CPU 1214C CM 1243-5 Profibus master ( PLC ile HMI haberleştirmek için)
KTP 600 DP HMI panelim var TIA portalda yazdıgım denem programda bazı değerleri HMI de görmek- kontrol etmek istiyorum. HMI ile PLC arasında bağlantı sorunu yaşıyorum.konuyu siemensten otomasyon kısmına aktardım CM1243-5 profibus master ile HMI yi profibustan haberleştire bilirsin diye söylediler ama haberleşme sorunu çözemedim.yapmam gereken bağlantı ne şekilde olmalı veya farklı bir bağlantı varmı.Not:HMI panelimde profinet özelliği yok..

Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
tia portal henüz tam anlamıyla oturmuş bir yazılım değil bu nedenle cok kullanışlı sayılmaz

ilk başta yapman gereken cm 1242 - 5 hardwarenı ekleyıp bır profıbus (1-126) adresı atamalısın

adsız2.jpgadsız3.jpgadsız4.jpgadsız5.jpg

aynı ıslemı mpı kablonla baglanıp hmı panelıne yapıcaksın
hmı panelını tıa portal kullanmadanda wıncc flexıble da yapabılırısn
adsız.jpg

CM 1243*5 profibus master modulu PLC de konfigre ettim HMI de haberleşme ayarlarınıda PLC deki gibi yaptım fakat PLC ile HMI haberleşmiyor.Örnegin:pLC yazdıgım programı ethernet kablosu ile PLC gönderiyorum HMI de PLC taglarını tanıtıyorum MPI kabloyla programı yüklüyorum,daha sonra her iki ucuda profibus soketli kablo ile PLC-HMI haberleşmesi için soketleri takıyorum ama HMI den PLC komut almıyor..Yaptıgım ayarlar cevab mailinde yer alan resimler deki gibi adresleme ve haberleşme ayarlarını yaptım.
yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim...

CM 1243*5 profibus master modulu yukledıkden sonra plc nz runa gecıyormu modulun uzerınde sf bf run ledlerı var orada ne goruyorsunuz eger plcnız runda ve profıbus kartınızda runda ıse networkunuzu kurmussunuz demektır.

master kartınızda ve plcnızde bus fault varsa haberleşme kuramıyorsunzdur.

1 durum da ise yazdıgınız programa tekrar kontrol edın. ılk once plc programınızın ıcınde bir tag oluşturun

adsız.jpg
tagını yazdıgınız bıt ile plc programınızda bır outputunuzu enerjılendırelım
adsız1.jpg
yazdıgınız programı plc ye yukleyın

adsız5.jpg
ve hmı panel sekmesınden kullandıgınız screende bır buton olusturup
adsız4.jpg

kaydedın eger herseyı dogru yaptıysan
hmı panele gerek kalmadan simulate runtime kullanrak pcnı hmı panel gıbı kullanabılır
adsız6.jpg
yaptıgın butonu pc ekranından tıklayarak plcdekı outputunu enerjılendırebılırsın

2 durumda ıse hmı panelı yukleyemıyor olabılırsınız bunun ıcın vaktım olursa uzaktan yardımcı olmaya calısırım

TIA PORTAL V10.5 kullanıyorsanız (bu tarz sorunlar olabilir benim basıma geldi)

TIA portal V11 pro kullanıyorum
TIA portal programda device network kısmında PLC ile HMI haberleşme Profibus haberleşme seciyorum sonra 2 arasında baglantı kuruluyor baglantı cizgisi mavi(yeşil) renk ve kesik kesik oluyor sanırım HMI ile PLC haberleşiyor.
Sanırım ben PLC de yazdıgım Input/output tagları HMI de tam olarak tanıtamadım. Sorun belkıde bu olabilir.

yazdığınız programı paylaşırmısınız?

kullandığınız cpu nun versiyonu nedir? bu tarz sorunların kaynağı hard versiyon olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri