rx433 rf alıcı verici mesafesi

erdi001

Üye
arkadaşlar rx433 kullanan varmı aranızda mesafesi hakkında bilgiye ihtiyacım var bir deneme yaptım fakat 25-30mt de kopuyor bana 100mt denmişti 100mt ye gerçekten çıkabiliyormu daha önce uygulama yapmış olan varsa sonuçlarını paylaşırsa çok sevinirim
birde udeanın alıcı vericisinden daha iyimidir daha uzun mesafeye çıkarmı?

Udea sitesinde rx ve txlerine dair uygulama notları bulunmaktadır. RF kullanımlarda baskı devre ve antenin büyük önemi vardır. baskı devrenin toprak hattı cok sağlam çizilmiş olmalı ve alıcı yapının sistemden parazit alması engellenecek derecede cevresi toprak hattı ile çevrelenmelidir. Alıcılar genel olarak keymart veya udea 5 V ile optimum çalışırlar. regulasyonu düzgün olmalıdır.

Mesafe de vericinin daha büyük bir etkisivardır. Genellikle 3-12 V arası çalışabilirler ve 12 V yaklaştıkça mesafe artar. Standart kodlayıcı ve kod cozucu entegre ile devre kurulmamış ise gönderilen sinyallerin süreleri uzun tutulmalı ve gecikme zamanlarına özen gösterilmelidir. Ne kadar yavaş sinyal gönderir ve buna ek tolerans zamanı bırakırsan o kadar sağlıklı ve uzun mesafede haberleşebilirsin.

Alıcı nın anteni 14.3 cm olmalı (rx datasheetini incelemende fayda var) ve dik konumlu monte edilmesi mesafenin uzamasında faylı olacaktır.

Rx seçimini bobinli olmayıp kristal osilatörlüsünü seçersen doğru bilginin ulaştığı mesafe yine artacaktır.

Çok fazla etkenin birleştiği bir konu kısacası. göndereceğin bilginin içeriği, hızı, cihazın konumu çalışma alanı vs herşey çok fazla etkili.

umarım yardımcı olabilmişimdir.

Keymart ile açık alanda yaklaşık 300 m aralığına bilgi gönderilebiliyor ancak udea da aynı şekilde çalışacaktır.

ben microchipten deneme amaçli RF12F675 getırttım 5 adet ucretsız gonderıyorlar bu entegre iki bolmeden oluşuyor pik yazılım yazılan kisim bırde RF verici kisim denedım kapalı alanda 100 mt gıdıyor açık alanda deneme şansım olmadı türkiyede microchip distrıbıtorlerı getırmıyor getırsede bızler gıbı amator veya adet olarak fazla satın alamiyan kişilerı önemsemıyorlar sonuçta bu entegreyı piyasada bulamadım eğer bu entegreden getırtme şansı olan varsa tavsıye ederım mukemmel kompanet istenılen frakansa uygununu seçme şansı var kristal değiştırerek 315, 433, 446 gıbı frakansları seçebılıyorsun entegre farklı kullanarak 800 900 mhz civarlarında çalişiyor

[email protected]

baveco modem bu 868mhz fm alıcı-verici bu e-mail adresi ile iletişime geçebilirsin ürün hakkında sana çok detaylı bilgi verebilir

Forum istatistikleri

Konular
128,322
Kullanıcılar
450,162
Son üye
SoftwareMan

Yeni konular

Geri