rapido kalem kullanımı..

teknomen

Üye
kolay gelsin

rapido kalem ile elektrik projesi çizmem gerekli , bu kallemi kullnırken nelere dikkat etmeliyim, bir kaç deneme yaptım fakat mürekkep aydınger üzerinde dağılıyor bunu nasıl önleyebilirim bu işin püf noktaları nelerdir.

teşekkürler

Ben okulda rapido kalemle bir cok çizim yaptım bir kaç püf noktası var.

1- Rapido mürekkebi özeldir normal dolma kalem mürekkebi kullanamassınız.Örnegin ROTRING veya FABER Rapido mürekkebi kullanabilirsin!
2-Aydıngerin kaliteli olması gerekir.Aydıngerin üstu naylonumsu ve gayet kaygan olmalı.
3-Kullandıgınız cetveller mürekkebi altına almıyacak türden çizim noktasında hafif yükselti olması gerekiyor. Yoksa Cizim esnasında kaleme hafif açı vermelisiniz!

Simdilik hatırladıklarım bunlar!

en önemli nokta ise, özellikle çok ince uçlu olanlarının, ucunu (içinde hareket eden iğne benzeri telden bahsediyorum) açmayın . Geri takılmıyor :)

Kalemi dik tutmanı, eğik tutmamanı tavsiye ederim. 15 sene önce başımı çok ağrıtmıştı! Birde eğer mürekkep aktıysa kuruduktan sonra jiletle hafifçe kazıyabiliyordun diye hatırlıyorum.

eğik tutmayacaksın ,şablonlu cetveller kullanacaksın

meraba benim rapido kalemlerimin içindeki tık tık sesi gelmiyo mürekkep donup kalmış sanırım. sıcak suda beklettim ama olmadı. ne yapabilirim? teşekküler..

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,012
Son üye
erenc348

Yeni konular

Geri