Proteusta 1:1 oranında izalasyon trafosu nasıl alınır?

hesap19

Üye
Merhaba proteus ta 1:1 oranında izalasyon trafosu nasıl alınır bilmiyorum.Bir de devremin 2 ayrı besleme girişi var +15 volt ve - 15 volt bu beslemeleri nasıl alıcamı bilmiyorum.Bilen varsa yardım ederse sevinirim.İlgilenen herkese çok teşekkür ederim.

Bir de devremin 2 ayrı besleme girişi var +15 volt ve - 15 volt bu beslemeleri nasıl alıcamı bilmiyorum.

Dediğiniz olay simetrik güç kaynağı şeklinde isimlendirilir ve en kolay aşağıdaki şekilde elde edilir.

15 V.PNG

Merhaba proteus ta 1:1 oranında izalasyon trafosu nasıl alınır bilmiyorum..

Trafonun seçilmesi (TRAN2P2S yani 2 uç giriş, 2 uç çıkış)

trf1.PNG

İstediğiniz bağlantının kontrolü: 220 giriş, 220 çıkış.

trf2.PNG

Trafo ayarlarının yapılması.

trf3.PNG

İşaretli olan yer 1.0 ise 220 giriş verip 220 V çıkış alırsınız,
işaretli yer 0.5 ise 220 giriş verip 110 V çıkış alırsınız.

Kolay gelsin.

Dediğiniz olay simetrik güç kaynağı şeklinde isimlendirilir ve en kolay aşağıdaki şekilde elde edilir.

Ekli dosyayı görüntüle 25626

Trafonun seçilmesi (TRAN2P2S yani 2 uç giriş, 2 uç çıkış)

Ekli dosyayı görüntüle 25627

İstediğiniz bağlantının kontrolü: 220 giriş, 220 çıkış.

Ekli dosyayı görüntüle 25628

Trafo ayarlarının yapılması.

Ekli dosyayı görüntüle 25629

İşaretli olan yer 1.0 ise 220 giriş verip 220 V çıkış alırsınız,
işaretli yer 0.5 ise 220 giriş verip 110 V çıkış alırsınız.

Kolay gelsin.
Cevabınız için çok teşekkür ederim.Peki trafonun girişindeki sinüs dalgasını nerden alıcam buna frekans ve voltaj ayarı da yapmam lazım.

Bence siz burada tek tek bu basit soruları sormak yerine youtube sitesinden PROTEUS-ISIS videoları izlemelisiniz. Daha kolay ve hızlı öğrenirsiniz.

Bence siz burada tek tek bu basit soruları sormak yerine youtube sitesinden PROTEUS-ISIS videoları izlemelisiniz. Daha kolay ve hızlı öğrenirsiniz.
Size sorumu sordum belli bir süre cevap bekledim.Gelmeyince dediğiniz gibi videolardan bir şeyler öğrendim.
TCA785-circuits.jpg

Yapmak istediğim bu devreyi çalıştırmaya çalıştım.

Sayın hesap19,

Yapmaya çalıştığınız devreyi ve sorduğunuz soruları bir araya getirdiğim zaman işinizin biraz zaman alıcı olduğunu söyleyebilirim ama doğru yolu bulmuşsunuz, videoları izlemeye ve başka kaynakları da okumaya devam ediniz.

Merakımı bağışlayınız ama bu devreyi yapmaktaki amacınız nedir?
Devreyi genel hatlarıyla incelediğimde yukarıda sorduğunuz yalıtım trafolarının tristörleri kontrol etmek için kullanıldığını görüyoruz ve yine bu tristörler ile de çift yönlü olarak 15 KW'lık bir yük, tek faz üzerinden çalıştırılıyor. Bu yük şebekeden 70 A değerine yakın akım çeker, diğer fazlardan da buna yakın akım çekilmeyecekse şebekede denge diye bir şey kalmaz.:) Ayrıca kullanacağınız yerdeki Şebeke fazınız 70 A verebilir mi, tesisatınız buna uygun mu o da ayrı bir sorun.

Kolay gelsin.

Sayın hesap19,

Yapmaya çalıştığınız devreyi ve sorduğunuz soruları bir araya getirdiğim zaman işinizin biraz zaman alıcı olduğunu söyleyebilirim ama doğru yolu bulmuşsunuz, videoları izlemeye ve başka kaynakları da okumaya devam ediniz.

Merakımı bağışlayınız ama bu devreyi yapmaktaki amacınız nedir?
Devreyi genel hatlarıyla incelediğimde yukarıda sorduğunuz yalıtım trafolarının tristörleri kontrol etmek için kullanıldığını görüyoruz ve yine bu tristörler ile de çift yönlü olarak 15 KW'lık bir yük, tek faz üzerinden çalıştırılıyor. Bu yük şebekeden 70 A değerine yakın akım çeker, diğer fazlardan da buna yakın akım çekilmeyecekse şebekede denge diye bir şey kalmaz.:) Ayrıca kullanacağınız yerdeki şebeke fazınız 70 A verebilir mi, tesisatınız buna uygun mu o da ayrı bir sorun.

Kolay gelsin.
Merak bazen çok iyi bir şeydir.İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz.Ben elektronik konusunda çok meraklı ve hevesli birisiyim.Ordaki yük maximum yuk.Ben bu devrede en fazla 30 A kullanırım.Bu devre sıfır geçişleri yakalıyor.Yani ev kompanzasyonu için.Bir şohpen bildiğim kadarıyla 15 A çekiyor diğer cihazlarıda hesap edersek bir evde de normal şartlarda en fazla 30 A çeker diye düşüüyorum.Ama devrede ciddi sıkıntı var gerçekte denedim 4-5 kez patladı.Proteus deneyim dedim.Dile kolay 6 aydır üzerinde çalışıyorum.Öğrenciyim bilgim az belki yok denebilir.Yani sorunum baya baya büyük.İzalasyon trafolarının değeri hakkında hiç bilgim yok.Millet o eski teknoloji diyor optokuplor tavsiye ediyorlar.İşler iyice çıkmaza giriyor.Benimde bir huyum var birşeyi yapmak istersem hiçbir zaman vazgeçmem sadece biraz ertelerim.

Son düzenleme:
Millet haklı... :)

Burayı tam anlayamadım, yani devreniz çalıştığı zaman ne olmasını bekliyorsunuz?
Ev kompazsazyonu dediğiniz şey nedir?
Elektrik motorları florasan lamba gibi aletler gerekli olan reaktif akımdan fazla reaktif aakım çekiyorlar.Bunu dengelemek diye biliyorum.

Bu cihazların reaktif akım çektiği doğrudur, reaktif akımı dengelemek için de kondansatörler devreye alınır, hangi kondansatörün ne zaman devreye alınacağına Reaktif Güç Kontrol Rölesi adı verilen cihazlar karar verir ve bu işler için bir pano tesis edilir ve bu panoya da Kompanzasyon Panosu adı verilir.
Ancak bunların hiç birisi evlerde kullanılmaz çünkü gerek yoktur, ihtiyaç yoktur, cezası da yoktur.:)

Siz hangi evde böyle bir devre veya bu işlemi yapan bir cihaz-pano gördünüz?

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri