Potansiyometre kullanımı

Arkadaşlar merhaba,
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Elektronik okumadım ve devreler cipler vs nedir bilmiyorum. Ama kendim evde bazı projeler yapmak istiyorum. 3d Printer ile bastığım bir projemde ışık koymam gerekiyordu. Bunun için B500k yazan bir potansiyometre aldım. 9v pil ile modül led i açıp kapatma yapıyorum. Ama potansiyometre üzerinde lehim yapabileceğim 3 tane daha boşta duran bacak var. Bunlar ile de ışığın siddetini düşürüp çıkartabilir miyim acaba. Olur ise nasıl yapmalıyım.
image.jpg

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    364.2 KB · Görüntüleme: 12
Arkadaşlar merhaba,
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Elektronik okumadım ve devreler cipler vs nedir bilmiyorum. Ama kendim evde bazı projeler yapmak istiyorum. 3d Printer ile bastığım bir projemde ışık koymam gerekiyordu. Bunun için B500k yazan bir potansiyometre aldım. 9v pil ile modül led i açıp kapatma yapıyorum. Ama potansiyometre üzerinde lehim yapabileceğim 3 tane daha boşta duran bacak var. Bunlar ile de ışığın siddetini düşürüp çıkartabilir miyim acaba. Olur ise nasıl yapmalıyım. Ekli dosyayı görüntüle 100349
Led ampul ile ışık ayarı diye bir mevzu malesef yok .

led aslında diyot olduğu için belli eşit gerilimi var onun altında direk sönüyor o yüzden sağlıklı karartma uygulanmıyor ancak frekanslı pulse nin duty denen doluluk oranını değiştirerek yapıyorlar arduino benzeri cihazla yaparsınız, size akkor flamanlı lamba lazım eski tip onlarda işe yarar pot taktiği

Arkadaşlar merhaba,
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Elektronik okumadım ve devreler cipler vs nedir bilmiyorum. Ama kendim evde bazı projeler yapmak istiyorum. 3d Printer ile bastığım bir projemde ışık koymam gerekiyordu. Bunun için B500k yazan bir potansiyometre aldım. 9v pil ile modül led i açıp kapatma yapıyorum. Ama potansiyometre üzerinde lehim yapabileceğim 3 tane daha boşta duran bacak var. Bunlar ile de ışığın siddetini düşürüp çıkartabilir miyim acaba. Olur ise nasıl yapmalıyım. Ekli dosyayı görüntüle 100349
güzel insan, elindeki o led bar 12 volt ile çalışır, zaten 9 volt vererek az ışık alacaksın. ledin Türkçe açılımı ışık veren diyot demektir. eğer aldığınız yada kullandığınız ledin dimm özelliği yoksa işe yaramaz. o potun bir ve üçüncü bacağına bağlantı yaparsan voltaj üzerinden ayar yapabilirsin ama sorun voltajda değil amperde. amper sınırlaması olmadığı için bir süre sonra ledin bozulacaktır. elektrik elektronik zevklidir ama oyunu her zaman kuralına göre oynamak gerekir. yaptım oldularla bu işler olmaz. araştırınız ve yaptığınız şeye uygun boyutta dimm özelliği olan led bakınız.

Ne kadar nasıl bir led kullandığınızı bilirsek size önerilerde bulunabiliriz.

Peki bu kullandığım potansiyometre gibi sadece açma kapama olanı varmi yada varsa onun adı ne bilmiyorum. Çünkü açma yaptıktan sonra boşa çeviriyorum biraz. Sadece çit çit gibi çevirmeli açma kapama butonu var mı.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri