PLC olmadan akış kontrolü nasıl yapabiliriz ?

otomasyon@

Üye
Merhaba,

Bir tank içerisine sıvı doldururken bunun miktarını kontrol etmek için nasıl bi cihaz kullanabilirim .

https://www.sayac.com/urunler/dijit...i/s-meter-tfb-100-batch-ve-akis-gostergeleri/
bu cihazı buldum ama başka muadil varmıdır. farklı yöntemler ile nasıl yapabilirim ufak proses kontrol cihazı tarzında .

Merhaba,

Bir tank içerisine sıvı doldururken bunun miktarını kontrol etmek için nasıl bi cihaz kullanabilirim .

https://www.sayac.com/urunler/dijit...i/s-meter-tfb-100-batch-ve-akis-gostergeleri/
bu cihazı buldum ama başka muadil varmıdır. farklı yöntemler ile nasıl yapabilirim ufak proses kontrol cihazı tarzında .
Yani akışı ölçmek için bulduğunuz cihazlardan kullanabilirsiniz, aynı zamanda böyle bir cihazla tank seviyesini ölçüp karşılaştırma yapabilirsiniz. Tabi en önemli kısım burada akışkanın yoğunluğu.

0 10 v girişli proses kontrol cihazları var histerisis falan da koyulabiliyor pid çıkış, röle çıkışları da oluyor onlar işinizi görür gerilim bölücü usülünce çalışan reed röleli bi seviye cubuğu koyun tek cihazla işi bitirirsiniz emko kullanmıştım daha önce

0 10 v girişli proses kontrol cihazları var histerisis falan da koyulabiliyor pid çıkış, röle çıkışları da oluyor onlar işinizi görür gerilim bölücü usülünce çalışan reed röleli bi seviye cubuğu koyun tek cihazla işi bitirirsiniz emko kullanmıştım daha önce
0-10 V veya 4-20 mA bu işlerde hassas olurmu usta. mililitre cinsinden şişe doldurtmak istesek iş görürmü . yoksa puls mı olması gerekir.

0-10 V veya 4-20 mA bu işlerde hassas olurmu usta. mililitre cinsinden şişe doldurtmak istesek iş görürmü . yoksa puls mı olması gerekir.
yani yükseklik bazlı yapıyosan 10 cm için 0 10 v ı ne çözünürlükle okuyacan ona bakman lazım onu da o process kontrolcü belirliyor, çift setli kontrolcüler var istersen 2 set koyarsın 1. sete ulaşırsa inverterle hız düşürürsün 2. sete gelince stoplatırsın falan ucu açık. Ne dolumu yapıyorsunuz

yani yükseklik bazlı yapıyosan 10 cm için 0 10 v ı ne çözünürlükle okuyacan ona bakman lazım onu da o process kontrolcü belirliyor, çift setli kontrolcüler var istersen 2 set koyarsın 1. sete ulaşırsa inverterle hız düşürürsün 2. sete gelince stoplatırsın falan ucu açık. Ne dolumu yapıyorsunuz
ben şuan 2 tonluk tank içerisine su doldurma uygulaması yapıyorum yukarıda link te koyduğum cihazla fakat ilerleyen zamanda şise dolumu gibi uygulama yapacağım içerisine akacak sıvıyı bilmiyorum.
bu işin içine yoğunluk hesabı da giriyor zeytin yağı gibi yoğun sıvı akarsa ona göre kalibre etmem gerekebilir. Bunu emko ile denemem lazım galiba

https://tr.aliexpress.com/item/1005...7!sea!TR!107059450&curPageLogUid=xyRecZWIuaNB

Bu tarzda bir cihaz kullanabilirsin,sıvı geçerken içerisindeki türbini döndürüyor ve size puls çıkışı veriyor.
Ne kadar hassas olur bilemiyorum ancak yogunluktan bagımsız çalışır.
Eger dolum tesisinde sadece tek tip şişe dolumu yapılacaksa giriş ve çıkışı elektrovalf kontrollü referans tüpü önce doldurulup sonra şişeye tansfer edilebilinir.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri